Wojny dackie 101–106 n.e.

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Bożena

Wojny dackie to szczególnie istotne wydarzenie zarówno w dziejach Imperium Rzymskiego, jak i Dacji. Czytelnik otrzymuje wynik badań oparty zarówno na dostępnym materiale: źródłowym, choć jest on w stosunku do znaczenia tych operacji wojskowych zupełnie niewspółmierny; ikonograficznym oraz rzadko cytowanych w Polsce ustaleniach badaczy rumuńskich. Autor nie ogranicza się jedynie do wojen dackich cesarza Trajana. Przedstawione zostały okoliczności w jakich powstało państwo dackie i jego ewolucję do stanu istotnego gracza na ówczesnej arenie międzynarodowej, którego siła musiała w końcu zwrócić na siebie uwagę Rzymian będących w nieustannym konflikcie z Partami. W takiej sytuacji tolerowanie silnego scentralizowanego państwa dackiego było dla Rzymian rzeczą niedopuszczalną. Z racji przyczynowego powiązania kampanii dackich i kampanii partyjskiej również ona została przedstawiona na łamach niniejszego opracowania. Wojny dackie poza położeniem kresu zarówno ekspansji rzymskiej (Dacja była przecież ostatnią na dłużej przyłączoną prowincją do Imperium) rozpoczęły również nieustającą do dnia dzisiejszego dyskusję o etnogenezę narodu rumuńskiego i jego powiązania ze starożytnymi Dakami i Rzymianami.

źródło opisu: http://infort-sklep.pl/nowosci.html

źródło okładki: http://infort-sklep.pl/nowosci.html

Okres rządów dynastii Antoninów (96-192) nie miał szczęścia do źródeł: istnieje stosunkowo niewiele dobrych starożytnych relacji o tej epoce. Już absolutnie najgorzej pod tym względem wypada panowanie Trajana (98-117): Swetoniusz kończy swą narrację na śmierci Domicjana, SHA zaczyna się od jego następcy Hadriana, zaś z pamiętników samego władcy zachowały się żałosne resztki. To sytuacja cokolwiek zaskakująca, wszakże to właśnie Trajan miał być najlepszym władcą w dziejach Rzymu, a jego zwycięskie wojny były ostatnimi wielkimi podbojami Imperium. Na gruncie polskim niewiele jest również prac poświęconych tej epoce, toteż pojawienie się monografii o wojnach dackich należy już uznać za pewien sukces.

Ta książka została wydana i to jej największa zaleta. Na bezrybiu i rak ryba – tak należałoby chyba ująć problem. Autor wykorzystał obszernie literaturę rumuńską (szeroko rozwodzącą się na temat tytułowego konfliktu) i polską, z opracowań w innych językach korzystał już w mniejszym...

Autolykos | 2017-05-04
herion | 2017-01-16