Iluzja zbrodni

Cykl: Nellie Bly (tom 2)
Wydawnictwo: Bellona
The Illusion of Murder
joly_fh

Znana nam z „Alchemii zbrodni” Nellie wyruszyła, mimo sprzeciwu swego pracodawcy, w podróż dookoła świata. Zabiera ze sobą niewiele rzeczy, głównie ubrania na zmianę i notatnik, a przede wszystkim przekonanie, że choć jest kobietą, na pewno jej się uda. Czytelnik wraz z Nellie odwiedza różne egzotyczne miejsca, od Egiptu, przez Cejlon do Hongkongu, by ostatecznie dotrzeć do Chicago. Niemal na początku wyprawy, na targu w egipskim Port Said, Nellie stała się mimowolnym świadkiem morderstwa. Na jej oczach został zabity jeden z pasażerów statku, którym razem podróżowali.
Zamordowany, zanim skonał w jej ramionach,wyszeptał kilka razy imię „Amelia” i – co Nellie odkryła dopiero później – ostatkiem sił zdołał wsadzić do kieszeni jej sukni broszkę w kształcie skarabeusza. To tajemnicze wydarzenie nie tylko uczyniło z niczego nieświadomej Nellie następny cel zabójcy ,lecz uwikłało ją w międzynarodową intrygę, zagrażającą bezpieczeństwu wielu narodów…

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

mroźny_poranek | 2018-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2018

"Iluzja zbrodni" Carol McCleary to oparta na prawdziwych wydarzeniach historiach niejakiej Nellie Bly, która postanawia odbyć samotną podroż dookoła świata mając zaledwie trochę ubrań oraz notatnik.
Nellie Bly to wścibska reporterka, która, wścibiając nos w nie swoje sprawy, pakuje się ciągle w tarapaty.
Będąc świadkiem zbrodni, ciągnie za sobą ogon ludzi, pragnących się jej pozbyć.

Książka wciągnęła mnie od samego początku.
Autorka w interesujący sposób opisała kulturę oraz obyczaje poszczególnych narodów.
I chociaż trup ściele się gesto, a historia jest trochę zagmatwana, śmiało daję siedem gwiazdek.

aannaa | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Spodziewałam się czegoś innego, ale nawet fajnie się czytało.

Joanna | 2014-08-20

Ilość stron: 460
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. I ten opis był ciekawszy od treści. Zapowiadał wątek kryminalny, który okazał się mało interesujący. Główną bohaterką jest Nellie, która podróżuje dookoła świata. Chce to zrobić w mniej niż 80 dni. Po przeczytaniu niewielkiej ilości stron jest już wątek kryminalny Potem różne niebezpieczeństwa związane z Nellie. Akcja strasznie się wydłuża i nudzi. Dopiero po ponad 400 stronach jest wyjaśnione kto zabił i tak dalej. Zakończenie zaskakuje, ale to za dużo stron do czytania żeby dotrzeć do interesującej treści. Ja nie polecam, ale każdy może myśleć inaczej.

allison | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Zapowiadało się bardzo dobrze i właściwie tak było do ostatnich rozdziałów, w których rozwiązana została intryga - strasznie pokićkana, naciągana i - w porównaniu z całością - wypadająca kiepsko.

Podobała mi się postać głównej bohaterki-narratorki, postrzelonej i łamiącej konwenanse, młodej Amerykanki, która ma niespotykaną zdolność do wpadania w tarapaty, ale również potrafi wyplątać się z największych niebezpieczeństw. Jest inteligentna, dowcipna, zdecydowana i bezkompromisowa... Trudno nie darzyć jej sympatią.

Akcja wciąga od pierwszych stron, niespodziewane wydarzenia piętrzą się, trup ściele się gęsto, więc wydawać by się mogło, że nie ma do czego się przyczepić. A jednak jest - do zakończenia, które psuje wcześniejszą przyjemność lektury.
Odniosłam wrażenie, jakby autorka nie do końca wiedziała, jaki ma pomysł na kryminalno-szpiegowską intrygę i przedobrzyła w ostatnich rozdziałach, przez co zrobił się groch z kapustą (a to, jak wiadomo, ciężkostrawna potrawa:))....

Cwihr | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Jest rok 1889. Młoda Amerykanka jest pewną siebie kobietą, ambitną i ciekawą świata. Pewnego dnia pakuje się w niewielką torebkę, chowając w niej tylko najprzydatniejsze rzeczy, minimalizując zabierany ze sobą bagaż. Przywdziewa najwygodniejszą suknię, ciepłe okrycie, nakładając ulubiony i uniwersalny kapelusz. Po czym z notatnikiem, jeszcze z niewypełnionymi kartkami, opuszcza mieszkanie i stawia pierwsze kroki, mające rozpocząć jej podróż dookoła świata.

Czy może tak wyglądały czynności Nellie Bly? To pseudonim dziennikarki śledczej, Elizabeth Jane Cochrane, żyjącej w latach 1864 - 1922. Kiedy w roku 1889 pracowała dla New York World, zostało jej przydzielone wyjątkowe jak dla kobiety ówczesnych lat zadanie - reportaż z podróży dookoła świata, wzorowanej na powieści Juliusza Verne'a W 80 dni dookoła świata. Nellie okrążyła świat w 72 dni, a z jej zapisków powstała książka Dookoła świata w 72 dni. Wzorując się na tej autentycznej postaci i jej przygodach, Carol McCleary napisała...