Od jabłka Newtona do windy Einsteina

kalka

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Magdalena Gościniak | 2014-03-14
Przeczytana: 13 marca 2014

To jest bez wątpienia najlepsza popularnonaukowa książka jaką czytałam. Że też nie trafiłam na nią, kiedy uczyłam się fizyki! Lepiej jednak późno zrozumieć zasady klasycznej mechaniki i teorii względności, niż wcale :)

Tak naprawdę wszystko zaczyna się nie od jabłka, które spada na głowę Einsteina, ale od figi spadającej z drzewa w starożytnym Egipcie. Autorzy książki przez 12 rozdziałów prowadzą głównego bohatera (a za nim i czytelnika) przez tajniki fizyki. Robią to jednak w tak cudowny sposób, że trafiamy do sensacyjnej bajki. Oto w Świątyni Ozyrysa poznajemy starożytnych kapłanów i rozmawiamy z Ptolomeuszem o układzie słonecznym i próbujemy wykorzystać zasady mechaniki, które przecież znamy (?) do budowy piramidy. Z Kopernikiem wędrujemy - dość asekuracyjnie - po heliocentrycznej teorii, by wylądować przed obliczem Świętej Inkwizycji… i Galileuszem. Następnie spotykamy Newtona, markiza de Laplace, sir Jeansa i profesora Szmidta. Od zasad mechaniki ziemskiej płynnie...