Od jabłka Newtona do windy Einsteina

Okładka książki Od jabłka Newtona do windy Einsteina Andrzej Czerski, Andrzej Deloff
Okładka książki Od jabłka Newtona do windy Einsteina
Andrzej CzerskiAndrzej Deloff Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry astronomia, astrofizyka
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1957-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
383
91

Na półkach: ,

To jest bez wątpienia najlepsza popularnonaukowa książka jaką czytałam. Że też nie trafiłam na nią, kiedy uczyłam się fizyki! Lepiej jednak późno zrozumieć zasady klasycznej mechaniki i teorii względności, niż wcale :)

Tak naprawdę wszystko zaczyna się nie od jabłka, które spada na głowę Einsteina, ale od figi spadającej z drzewa w starożytnym Egipcie. Autorzy książki przez 12 rozdziałów prowadzą głównego bohatera (a za nim i czytelnika) przez tajniki fizyki. Robią to jednak w tak cudowny sposób, że trafiamy do sensacyjnej bajki. Oto w Świątyni Ozyrysa poznajemy starożytnych kapłanów i rozmawiamy z Ptolomeuszem o układzie słonecznym i próbujemy wykorzystać zasady mechaniki, które przecież znamy (?) do budowy piramidy. Z Kopernikiem wędrujemy - dość asekuracyjnie - po heliocentrycznej teorii, by wylądować przed obliczem Świętej Inkwizycji… i Galileuszem. Następnie spotykamy Newtona, markiza de Laplace, sir Jeansa i profesora Szmidta. Od zasad mechaniki ziemskiej płynnie przechodzimy do mechaniki niebieskiej, kosmogonicznej. A potem stajemy się studentami profesora Hertza i wraz z nim odkrywamy fale elektromagnetyczne. Tajemniczy Nieznajomy objaśnia nam teorię względności jako pomost, który ma usunąć rzekome sprzeczności między mechaniką a elektrodynamiką. Krok po kroku zgłębiamy tajniki ruchu jedno, dwu i trójwymiarowego. Rozmawiamy o transformacji Galileusza i równaniach Maxwella, eksperymencie Fizeau i prędkości światła. A przede wszystkim o Einsteinie, który uznawał zarówno zasady względności, jak i słuszność elektrodynamiki. Zasada względności Einsteina różni się bowiem od zasady względności Newtona. Czym? Czasem!

Nieprawdopodobnie wciągająca to książka. Po pierwsze - czyta się ją jak sensacyjną podróż. Po wtóre - nie dość, że się czyta, to jeszcze się myśli, analizuje, wyciąga wnioski. Po co? Żeby zrozumieć. Tak po prostu.

Polecam gorąco nie tylko fascynatom fizyki, ale i tym którzy koło niej chodzili/chodzą jak wokół jeża.

PS. Że też ja na tę książkę nie trafiłam w liceum!

| Ma
Andrzej Czarski, Andrzej Deloff, Od jabłka Newtona do windy Einsteina, Państwowe Wydawnictwo "Iskry", Warszawa 1957

To jest bez wątpienia najlepsza popularnonaukowa książka jaką czytałam. Że też nie trafiłam na nią, kiedy uczyłam się fizyki! Lepiej jednak późno zrozumieć zasady klasycznej mechaniki i teorii względności, niż wcale :)

Tak naprawdę wszystko zaczyna się nie od jabłka, które spada na głowę Einsteina, ale od figi spadającej z drzewa w starożytnym Egipcie. Autorzy książki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od jabłka Newtona do windy Einsteina


Podobne książki

Przeczytaj także