Terroryzm a bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
polityka, terroryzm
popularnonaukowa
joly_fh

Sytuacja geopolityczna Rzeczypospolitej Polskiej umożliwia występowanie różnych zagrożeń – w tym i terrorystycznych. Zmusza to przedstawicieli władzy do podejmowania stosownych działań zmierzających do uzyskania takiej pozycji kraju na arenie międzynarodowej, aby dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wewnętrznych struktur bezpieczeństwa oraz poprzez uczestnictwo w sojuszach politycznych i militarnych uczynić go krajem bezpiecznym. Ma to istotny wpływ na rozwój wewnętrzny kraju, jak i na postrzeganie Rzeczypospolitej Polskiej jako kraju atrakcyjnego przez potencjalnych inwestorów. Należy mieć na uwadze, że sukces gospodarczy jest podstawowym narzędziem umożliwiającym pozyskanie środków na finansowanie służb będących elementami systemu bezpieczeństwa.
Sojusze militarne i polityczne nie są zjawiskiem nowym. Przeplatają się przez historię państw od zarania dziejów, z jednej strony dając nadzieję na zabezpieczenie żywotnych interesów, z drugiej zaś narażając na zagrożenia i niebezpieczeństwa powstałe w wyniku zobowiązań podjętych w chwili przystąpienia do niego. Z tego też względu istotne jest przedstawienie sojuszy politycznych i militarnych funkcjonujących we współczesnym świecie jak również określenie znaczenia Rzeczypospolitej Polskiej w tych sojuszach ze szczególnym uwzględnieniem geopolitycznego położenia z uwzględnieniem zagrożeń.
Publikacja przedstawia fakty tworzące rzeczywistość XIX i XX-wiecznej Europy; jej celem jest ukazanie procesu tworzenia sojuszy politycznych i militarnych w tym regionie i zaakcentowanie ich wpływów na zmiany układu sił militarno-politycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=574