Szachy. Nauka gry dla dzieci

Wydawnictwo: Papilon
szachy
hobby
joly_fh

Witajcie w fascynującym świecie szachów! Szachy to niezwykła gra, która w fantastyczny sposób uczy logicznego myślenia, przewidywania, trenuje pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość. Trudno zliczyć pozytywne aspekty tej królewskiej gry. Książka, poprzez konwencję pełnej przygód opowieści, w rewelacyjny i atrakcyjny sposób uczy dzieci poruszać się po szachownicy. Koniecznie zajrzyjcie do...

Witajcie w fascynującym świecie szachów!

Koniecznie zajrzyjcie do Szachogrodu!

źródło opisu: Wydawnictwo Papilon, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Przemek | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Dobry pomysł na książkę o szachach dla dzieci. Mamy historię króla i synów, między których chce rozdzielić królestwo, a synowie dowieść mają swojej wartości w pojedynku szachowym. Autorki (utytułowane szachistki) wprowadzają czytelnika stopniowo w dopuszczalne ruchy figur, omawiają zasady zbijania, bicia w przelocie, roszad, promocji pionków, widełek, związania, matowania wieżą lub hetmanem, czy wreszcie ideę mata szewskiego lub gambitu. Te wszystkie rzeczy opisywane są w przejrzysty i zrozumiały dla dzieci sposób, za co z pewnością należy się tej pozycji plus.

Problem pojawia się przy omawianiu debiutów szachowych. Nagle pojawiają się dziesiątki ruchów do zapamiętania i ginie gdzieś idea, która za nimi stoi. Początek debiutu włoskiego jest niby później częściowo skomentowany w rozgrywce między czarnym i białym synem Siwobrodego, ale niezupełnie. Podany jest tylko ogólnikowy wniosek, że należy opanować centrum szachownicy, wyprowadzić lekkie figury i zrobić roszadę. Ale dlaczego...

Malina | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015