Kto zabił Palomina Molero?

Tłumaczenie: Enrique Porcel Ortega
Wydawnictwo: Znak
Quien mato a Palomino Molero?
literatura piękna
Oceansoul

Kiedy w makabryczny sposób zamordowany zostaje młodziutki śpiewak boler, tropem zbrodniczej zagadki podąża dwójka nietypowych policjantów. Silva, mistrz dedukcji, który potrafi skłonić do mówienia najbardziej opornych milczków, oraz Lituma, poznający arkana policyjnej sztuki asystent o bogatej wyobraźni. Cóż jednak może uczynić przedstawiciel władzy wobec siły miłości, szaleństwa i namiętności, nawet jeśli ucieleśnieniem jego obsesji jest znacznie starsza mężatka o rubensowskich kształtach?

Kto zabił Palomina Molero? jest nietypową powieścią detektywistyczną, w której zapadłe mieściny Peru tętnią namiętnością, zakazana miłość prowadzi do zbrodni, a rozwiązywanie zagadki to subtelnie poprowadzona dyskusja o istocie zła i kłębowisku uczuć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Caolinite | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Jedynie co czuję po przeczytaniu tej książki, to zagubienie. Żadnej logiki, błądzenie po omacku i nagle wyznanie chorej psychicznie dziewczyny wyjaśnia wszystko? To już lepiej tłumaczyły całą sprawę plotki mieszkańców miasteczka.
Słaba książka, to na pewno.

Wiedziennik | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Czerstwy humor, surowe krajobrazy, zwięzły język, który wżera się w odbiorcę. Wszystko to sprawia, że kończąc lekturę, bezwiednie otrzepujemy z ramion pył peruwiańskiej, splamionej krwią, ziemi.

Ola | 2018-08-12
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Długo czekałam na to, aby dorwać książkę jednego z moich ulubionych pisarzy. Kiedy już wpadła w moje ręce, po zachwytach nad pięknym wydaniem, zabrałam się do czytania.

Akcja toczy się w spalonych słońcem małych, peruwiańskich miasteczkach. Osią tej krótkiej powieści jest makabryczne zabójstwo młodego metyskiego śpiewaka - Palomina Molero. Zagadkę tej śmierci próbują rozwikłać dwaj policjanci z Talary: porucznik Silva, błyskotliwy, potrafiący dopasować się do sytuacji jak kameleon oraz Lituma – nowy w branży, poznający tajemnice zawodu stróża prawa.

Powieścią detektywistyczną na pewno bym tej książki nie nazwała. Jest na to zbyt przewidywalna, rozwiązanie zagadki niezbyt zaskakujące i proste. Najjaśniejszym punktem są tutaj policjanci Silva i Lituma oraz miłostka porucznika – niejaka Gruba. Słabą warstwę fabularną rekompensują dialogi, prowadzone z dużą dozą humoru (niekiedy doprawione przekleństwami), a także relacja między policjantami, działająca trochę na zasadzie mistrz-...

Agata76 | 2017-10-20
Przeczytana: 2016 rok

ciekawe podejście, specyficzna rzeczywistość kraju, warto poznać.

Ola | 2015-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Krótka, treściwa nowela. Detektywistyczną bym jej nie nazwała, ale Llosa jako mistrz prozy opisuje wszystko przepięknym, męskim językiem. Wątek główny średni, za to wątki poboczne to prawdziwe perełki.

ZAKŁADKA | 2015-01-27

Kilkakrotnie pisałam już o tym, że nie lubię kryminałów, popełniłam kilka i żaden nie wpłynął na zmianę mojego zdania. Gdy przyszedł czas na kolejną książkę Vargasa Llosy, byłam przekonana, że dojdzie do rewolucji, tymczasem nie pojawił się nawet mały .
"Kto zabił Palomina Molero?" to historia z trupem na pierwszym planie, którego oprawców usilnie starają się schwytać porucznik Silva oraz sierżant Lituma. Każdy krok w tym śledztwie przybliża ich do wyjaśnienia morderstwa utalentowanego śpiewaka, mimo że ich myśli czasami zaprzątają chociażby rubensowskie kształty pewnej mężatki. Zastanawiające jest to, że prowincjonalni policjanci nie spotykają na swojej drodze zbyt wielu przeszkód, a jeśli już, to okazują się one łatwe do przeskoczenia. Sama intryga nie jest zbyt zawiła, nie stawia wyzwań, zarówno przed miejscowymi policjantami, jak i czytelnikami. I choć nie jest to najlepsza książka Mario Vargasa Llosy, jego styl „powieści lżejszych” niezmiennie zachwyca.
Prawdę mówiąc, cieszę...

pani_Księgowa | 2014-12-21

fajna, ale napisana jakby od niechccenia

Stachu Karkosz | 2014-10-13

Ta książka to jedyny raz, gdy zawiodłem się na MVLL. Akcja nie przekonująca, temat ciekawy i godniejszy lepszego opracowania. Llosa nie powinien pisać kryminałów, jeśli można tak nazwać tą książkę.

mm8371 | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Choć król jest nagi gronostaje zmienia
Żebrak ma służącą a diabeł święcenia
Czas się wałkoni, przestrzeń zaciera
Miłość? - to cholera - jej cienkie piszczele
Bębnią co noc po betonowej tapecie
Sploty plastikowych rur warczą w klozecie

Krótka nowelka ukazująca postawę małomiasteczkowej społeczności peruwiańskiej....Są oni i my...i oni zawsze nas wykiwają bo mają władzę,pieniądze i układy...Skąd ja to znam?i tyle...Jak na Llosę niewiele...Nie bardzo rozumiem po co powstała ta książka...no chyba,że stoją za tym naprawdę grube ryby....

Abee | 2014-06-11

Korupcja porażająca. Bardzo pesymistyczna książka o ludzkiej niegodziwości. Z drobną iskierką nadziei.