Cristeros. Miłość i Krzyż

Wydawnictwo: AA, Dębogóra
Guadelupe
Cristeros, Meksyk,
justi

Piękna Lenora, pracująca w ministerstwie cenzury, jest narzeczona kapitana Ramona Torresa. W tym czasie w Meksyku ateistyczny rząd buduje „nowy świat”, usiłując terrorem zniszczyć Kościół. Jako oficer, Torres natrafia na opór katolików i heroiczne świadectwo ich wiary. Czy spotkanie dziewczyny o imieniu Guadelupe może odmienić jego życie? Czy walczący w swej obronie cristeros są jeszcze wierni chrześcijańskiej nauce o miłości nieprzyjaciół? Czy jest tu miejsce na przebaczenie dla śmiertelnego wroga?

Książka Cristeros. Miłość i Krzyż została wydana w czasie, gdy na ekranach kin wyświetlany jest głośny film Cristiada. Powieść opowiada inną historie niż film, w podobny sposób przekazując prawdę historyczną oraz uwzględniając realia epoki. Obydwa dzieła wzajemnie się dopełniają, okazując nam heroiczne świadectwo meksykańskich Cristeros, którzy oddawali życie za wiarę.

źródło opisu: http://www.religijna.pl/cristeros-milosc-i-krzyz

źródło okładki: http://www.religijna.pl/cristeros-milosc-i-krzyz

Nagzymsie | 2019-06-09

Całkiem niezła powieść. Meksykańskie "Quo Vadis". Ramon Torres i Guadelupe Chaires jak Winicjusz i Ligia. Opowieść o walce katolickich powstańców zwanych cristeros z antykościelnym reżimem w latach 20tych ubiegłego wieku. Autor używa nieco zmienionych nazwisk - np. zamiast Plutarco Calles - Carres ? Mamy tu też słynnego ojca Miguela Pro. Czy powstańcy mieli prawo stanąć do walki z BezBożnym rządem ? Sądzę, że tak. Był to przykład uprawnionego obywatelskiego nieposłuszeństwa - civil disobedience, które przerodziło się w walkę zbrojną. Szkoda, że aktualnie Meksyk zamienił się w narkotykową ladacznicę. Chociaż z drugiej strony, może jeszcze nie umarł całkowicie. Może tli się tam jakaś iskra, która przyniesie zmianę. Byłoby to zaskakujące, patrząc na aztekizację Europy Zachodniej - patrz hasło cuilones (jeśli wierzyć kronikom).

kiniaa_zak | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

To ten typ książki, który rozpoczyna się może dość słabo, ale kończy- fenomenalnie, co zawsze mimo wszystko rzutuje na całą lekturę i dzięki temu pozostaje w naszej pamięci jako bardzo dobra. Ale zaczynając od początku... film Cristiada jest moim ulubionym, stąd jak tylko zobaczyłam tę książkę w księgarni już wiedziałam, że muszę ją mieć. Historia okazała się zupełnie inną, niż w filmie, przesłanie jednak pozostało to samo. I mimo, że samej fabule mogłabym kilka rzeczy zarzucić, to jednak opisywane bohaterstwo męczenników niezwykle porusza i umacnia na drodze wiary. Chwała męczennikom! Viva Cristo Rey!

Zuela | 2016-06-06

Nie neguję tego,co działo się w Meksyku,gdy doszła do władzy junta wojskowa.Ale książka napisana trochę naiwnym językiem-obrońcy wiary obrońcami ojczyzny.Młody żołnierz zmieniający się pod wpływem młodej wierzącej dziewczyny zamordowanej przez władzę.Dl osób głęboko wierzących

Skubaniec | 2014-03-16
Przeczytana: 12 marca 2014

Świetna książka, wciągająca, mówiąca o różnicy między kobietą zmysłową, a kobietą wierzącą i nie stawiającej swoich wdzięków na pierwszym miejscu. Ukazuje piękno wierzących kobiet ;) Można się przyjrzeć także komunizmowi od strony osoby, która była okłamywana przez ten system.

carac | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2014, Religijne
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Jeśli książka ma uwieść czytelnika, ewentualnie go opluć lub sponiewierać psychicznie, to - dzięki Bogu - niczego takiego u węgierskiego Jezuity, ojca Béli Bangha (pseudonim literacki Stefan Incze) czytelnik nie znajdzie. Być może nie zachwyci go też styl pisania i znudzi przewidywalność fabuły… Niemniej, uważam że po książkę sięgnąć warto. Bo to przede wszystkim książka o miłości. Tej miłości, która każe mężczyźnie patrzeć na kobietę nie przez pryzmat zwierzęcej popędliwości i pożądania, zaspokojenia zmysłów - lecz takiej miłości, która zmusza go do stawania się godnym tego uczucia, do bycia lepszym, bardziej ludzkim niż zwierzęcym. Do miłości w wymiarze duchowym, eterycznym. Orgii zmysłów przeciwstawiona zostaje miłość uszlachetniająca, wywyższająca, a przede wszystkim pełna szacunku i uczuć wyższych.
Jest w tej książce coś trudnego do zdefiniowania, coś, co podciągnąć można pod świadectwo wiary w Chrystusa.

A dzieje się wszystko w latach 1926-1929 w Meksyku, kiedy to tzw....

Wanda_Agnieszka | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Wiecie po czym poznać, że ktoś jest odważny? Po tym co robi. Tak samo jest z wiarą, osobę wierzącą można rozpoznań po uczynkach. Cristeros jest opowieścią o odwadze, wierze i miłości. O radości życia i obronie wyznawanych wartości. Jest też historią o nawrócenia i świętości.

justi | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, Religia, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2013

Powieść zaskoczyła mnie swoją aktualnością. Chociaż napisana niemal wiek temu, ukazuje niezmienne ludzkie dążenia i pragnienia: jednych do władzy i pieniędzy (co osiągają za dosłownie wszelką cenę), innych do wolności i sprawiedliwości, co kosztuje życie wielu z nich.
Polecam też bardzo ciekawy fragment (str. 163) mówiący o polityce Stanów Zjednoczonych wobec Meksyku, jakże aktualny dla polskiej rzeczywistości!
Jest też o poszukiwaniu wiary, padają ważne pytania i odpowiedzi.
Piękny język sprawia, że czyta się lekko i z przyjemnością, trzeba jednak być przygotowanym na nieliczne, lecz wiele mówiące o stylu tamtych czasów perełki. Sposób mówienia i zachowanie, które znamy z przedwojennych filmów.
Kto widział film "Cristiada", może bez trudu wyobrazić sobie scenerię, w której toczy się akcja.
Podobieństwo do "Quo vadis" chyba tylko przez wątek miłosny.