Sześć dni w Tatrach

Seria: Seria Tatrzańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
tatry, wycieczka, góry
black_hole

Jedyna (...) literacka praca Chałubińskiego z pewnością się czytelnikom podobała, na tym zaś tle mniej już dziwić może fakt, iż to właśnie "Sześć dni w Tatrach" było spośród wszystkich prac Chałubińskiego najczęściej cytowane i omawiane. Rychło też zdobyło sobie pozycję dzieła klasycznego w literaturze o Tatrach, a warto przypomnieć, że literackie próby naukowców niezbyt często spotykają się z przejawami takiego uznania. [...] W przypadku "Sześciu dni w Tatrach", choć arcydziełem one nie są, przecież jednak rozgłosem swoim - by nie rzec sławą - przyćmiły całkowicie inne prace Chałubińśkiego - co więcej, przyćmiły różne tatrzańskie utwory uznanych pisarzy tej epoki, stając się jednym ze składników niepowtarzalnej "legendy Chałubińskiego".

(ze wstępu Jacka Kolbuszewskiego, s. 6)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1978

źródło okładki: www.wieszcz.pl

Ani | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Wg zapisów historycznych „Sześć dni w Tatrach” to jedyny literacki utwór Chałubińskiego. A szkoda, bo autor – lekarz i badacz, współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego, miał całkiem niezłe zacięcie pisarskie.
„Zorganizowałem sobie wycieczkę bez programu by przeżyć kilka dni w górach” rzekł Chałubiński. I wyruszył z wesołą kompanią górali, a czytelnik wraz z nimi. Lekko, śpiewnie, wędrował sobie ten orszak przez Polski Grzebień na Gerlach, dalej w Dolinę Batyżowiecką, na Wysoką i przez Zawrat nad Morskie Oko. Oj, niezła to była wyprawa :)

Anaki | 2014-08-20

Książka bez wątpienia ma ogromną wartość historyczną.Natomiast czy wędrowanie po Tatrach z tak hałaśliwą świtą nie jest czymś nagannym?Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

marchewka | 2017-01-13
jatymyoni | 2014-03-12