Współczesne społeczeństwo polskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
społeczeństwo, Polska
Pietia

Współczesne społeczeństwo polskie Wszystko zaczyna się od ludzi: to oni stanowią materię społeczeństwa. To motto socjologów, którzy zajmują się badaniem życia społecznego. Dzięki prowadzonym przez nich analizom łatwiej zrozumieć zmiany, które wpływają na każdego z nas, i odpowiedzieć na nurtujące wielu pytania. Dlaczego żyjemy coraz dłużej, mamy coraz mniej dzieci i coraz częściej zawierane...

Współczesne społeczeństwo polskie

Wszystko zaczyna się od ludzi: to oni stanowią materię społeczeństwa. To motto socjologów, którzy zajmują się badaniem życia społecznego. Dzięki prowadzonym przez nich analizom łatwiej zrozumieć zmiany, które wpływają na każdego z nas, i odpowiedzieć na nurtujące wielu pytania. Dlaczego żyjemy coraz dłużej, mamy coraz mniej dzieci i coraz częściej zawierane małżeństwa kończą się rozwodem? Dlaczego czekamy w długich kolejkach do lekarza i czy faktycznie Polacy są wierzący? Po co ludzie pracują i czy kiedykolwiek będziemy zarabiać tyle, ile na Zachodzie?

Kiążka ma za zadanie nie tylko uczyć wyobraźni socjologicznej, ale również pokazywać historyczne, polityczne i ekonomiczne uwarunkowania przemian, jakie dzieją się na naszych oczach. Interaktywna struktura rozdziałów ma ułatwić łączenie ze sobą pozornie odległych zjawisk i zachęcać do krytycznego myślenia, zapraszając do wgłębienia się w socjologiczne spojrzenie na świat.

Na ogół socjologowie, kiedy zastanawiają się nad przemianami pracy, piszą o strukturalnym bezrobociu. Jeżeli już zajmują się przemianami rodziny, to piszą o globalnym spadku dzietności. Kłopoczą ich sprawy «wielkie», opisywane wielkimi liczbami. Tymczasem kapitalne przeobrażenia, jakie dokonały się we współczesnej Polsce, w tak dalekich wydawałoby się od codziennego doświadczenia sferach jak polityka czy makroekonomia, wpływają na każdą i każdego z nas – w naszych domach, w pracy, u lekarza, w świątyni i w samochodzie. Autorów tej książki cechuje wyobraźnia socjologiczna, która polega na umiejętnym łączeniu tego, co pojawia się na poziomie mikro z tym, co dzieje się na poziomie makro. Świetnie potrafią wskazać i zrozumiale opisać trudne zależności między działaniami ludzi na poziomie indywidualnej codzienności z ich przyczynami i skutkami w sferze dzietności, obyczajowości, polityki, gospodarki i wydajności pracy. Książka z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć dzisiejszą Polskę i współczesnych Polaków.

(Z opinii prof. dr hab. Tomasza Szlendaka)

REDAKTORZY NAUKOWI
Dr hab. Anna Giza, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – socjolog, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Pracownią Badań nad Kapitałem Społecznym. Jej doświadczenie badawcze obejmuje zarówno projekty biznesowe, jak i akademickie oraz społeczne. Doświadczenie wyniesione z prowadzenia praktycznie zorientowanych badań społecznych oraz przyjaznego przekazywania diagnoz naukowych szerszej publiczności stara się wykorzystać na rzecz zbliżenia nauki i „praktyki”, a w szczególności – na rzecz zwiększenia publicznej wiedzy o kwestiach społecznych. W sferze teorii zajmuje się historią i współczesnością rodziny, problematyką kapitału społecznego i ekonomii społecznej.
Opublikowała m.in. książki: Przemiany więzi społecznych (2004), napisaną wspólnie z Mirosławą Marody (pozycja ta otrzymała prestiżową nagrodę im. Jana Długosza) oraz Rodzina a system społeczny (2005).

Dr Małgorzata Sikorska – socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują: socjologię rodziny, zmiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie polskim oraz psychologię społeczną.
Ostatnie publikacje: Edukacja małych dzieci. Standardy, bariery, szanse (2010), Polska rodzina – jaka jest, jak się zmienia? (2009), Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko – o nowym układzie sił w polskich rodzinach (2009), Być rodzicem we współczesnej Polsce. Nowe wzory w konfrontacji z rzeczywistością (2009).

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/185216/wspolczesn...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/31...»

marcjn | 2017-01-23
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Szału nie robi. Ponadto miejscami neoliberalim można wyczuć, neoliberalizm w dawkach przekraczająych bezpieczne stężenie. Również widoczna uniżoność w stosunku do religii nie jest czymś co zaliczyłbym książce na plus.

Jak na podręcznik akademicki jest to książka zwyczajnie słaba. Studenci zasługują na coś lepszego.

Justyna | 2015-11-15
emcze | 2014-06-16