Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?

Okładka książki Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom? Jesper Juul
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Aggression a new and dangerous taboo?
MIND
2013-05-17
2013-05-17
Dariusz Syska
wychowanie dzieci agresja pedagogika

Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Kochaj wystarc... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak być rodzic... Adele Faber, Elaine...
Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...

Bardzo ważny głos. Jedni próbują całkowicie pozbyć się "agresji", każąc za jej przejawy - a frustracja przecież musi znaleźć jakieś ujście; jeśli tłamszenie będzie nieskuteczne, to w przemocy, jeśli skuteczne, to we frustracji, depresji. A z drugiej strony mamy głosy, że "agresja i przemoc spoko muszą się bić dużo". Tu nie tyle głos próbujący je pogodzić, co zwyczajnie przedstawiający racjonalny punkt widzenia. Agresja ma przyczyny i trzeba je zwalczać, jeśli się wymyka się spod kontroli, a nie tylko karać. To jakby karać za gorączkę :)

Bardzo potrzebna książka wspierająca rodziców i opiekunów dzieci przejawiających agresję. Juul koncentruje się na społecznym odrzuceniu agresji, kontynuowaniu starej szkoły " bycia grzecznym" i tłumienia emocji. Autor proponuje nam poszukiwanie źródeł w sobie bądź otoczeniu dziecka, nie w samym dziecku. Empatia w połączeniu z dialogiem pomaga rozwiązać problemy. Nie możemy liczyć też na to, że agresja nie będzie się pojawiać. Całe dzieciństwo przeznaczone jest na naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami. No i budujmy dziecięce poczucie własnej wartości!

Uważam, że książki Juula są bardzo wartościowe i każdy, nie tylko rodzic, może w nich znaleźć coś dla siebie. Jednak ta książka ma irytujące momenty, kiedy Juul wyraża bardzo stereotypowe poglądy nt kobiet i mężczyzn. Np. o tym, że matki zamartwiają się bardziej niż ojcowie agresja swoich dzieci albo że dziewczynki konfrontują się łagodniej niż chłopcy. Może to kwestia czasów, ale moim zdaniem to ogromne uproszczenie/zniekształcenie.

Książka, którą według mnie powinien przeczytać każdy, kto pracuje z dziećmi w większej grupie (albo ma więcej niż jedno dziecko),gdzie siłą rzeczy będzie dochodzić do rywalizacji dzieci. Bo agresja między innymi pozwala wygrać w zawodach, pozwala obronić swoje ja i próba jej całkowitego wyplenienia jest z góry skazana na porażkę, a nawet bywa błędnym działaniem. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie sposoby rozładowywania agresji są dobre. Natomiast trzeba zawsze zadać sobie pytanie dlaczego dane dziecko zachowuje się agresywnie wobec innych. Co rodzi tę frustrację i czemu dziecko zostało doprowadzone aż do takiej ostateczności. Właśnie to bardzo cenię u Juula, że zawsze podkreśla, iż bez poznania przyczyn źródłowych widzimy tylko małego chuligana, a nie dziecko, które już nie wie, jak inaczej przekazać, że jest mu z jakiegoś powodu źle.

Bardzo ciekawa i krótka pozycja. Dlaczego dziecko się złości? Dlaczego bije lub krzyczy? Jak sobie radzić z takim zachowaniem? Jak pomóc tym dzieciom "wypowiedzieć się" w przystępny sposób. Książka kierowana też jest do pedagogów i psychologów. Polecam

Niezbędna pozycja dla każdego wychowawcy, psychologa, rodzica, opiekuna czy kogokolwiek mającego styczność z dziećmi. Książka napisana bardzo prosto i zrozumiale- co jest typowe dla Jaspera Juula. Dokonuje on bardzo trafnych spostrzeżeń dotyczących często powielanych błędów w procesie wychowania czy edukacji. Umieszcza on również rady oraz alternatywne reakcje na problematyczne sytuacje. Do przeczytania w jeden wieczór ale z pewnością treści tam przedstawione wymagają głębszej refleksji

Pozycja obowiązkowa dla każdego pedagoga, wychowawcy, rodzica. Wiedza z niej zaczerpnięta pozwala z pewnością na łatwiejsze poruszanie się po pełnej łamigłówek wychowawczych drodze rozwoju dziecka, ale także podaje narzędzia do prawidłowego reagowania, wspierania i współdziałania poprzez rozszerzenie perspektywy spojrzenia na problem agresji jako zagadki do rozwikłania.

Czyta się szybko, dobrze ,można się dużo dowiedzieć .
Jednak to nie jest łatwa książka może nas wręcz nie przyjemnie uderzyć czy dotknąć

Czyta się szybko, dobrze ,można się dużo dowiedzieć .

8 za temat który porusza

6 za przekazanie go

jeśli masz do czynienia z agresywnymi dziećmi to warto. Jeśli zastanawiasz się nad agresją jako tako to też warto, choć trochę mniej ;)

8 za temat który porusza

6 za przekazanie go

Agresja - nowe tabu rzuca zupełnie inne światło na temat agresji i jej funkcji. Zmusza do przedefiniowania tak popularnego zjawiska w naszych czasach a często spychanego, niechcianego i wstydliwego....Agresja informuje nas o czyms ważnym więc warto choć przez chwilę zastanowić się nad jej źródłem zamiast udawć, że jej nie ma.

• Psychologia
  • Poradniki

Jesper Juul Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom? Zobacz więcej