Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MIND
Aggression a new and dangerous taboo?
wychowanie, dzieci, agresja, pedagogika
joly_fh

DLACZEGO POTRZEBNA JEST NAM I NASZYM DZIECIOM? Czy agresja u dzieci jest zła? Jak należy na nią reagować? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z silnymi emocjami? Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą walczy? Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie? Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i...

DLACZEGO POTRZEBNA JEST NAM I NASZYM DZIECIOM?

Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ‒ mówi Jesper Juul ‒ trzeba ją przekształcać jej w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

Jesper Juul pokazuje, jak najlepiej postępować z przejawami agresji u dzieci, jak wspólnie rozładowywać dziecięcą frustrację i jak zamieniać ją w pozytywną energię. Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ‒ pisze ‒ ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych.
Duński pedagog zwraca także uwagę na dwa rodzaje przemocy u dzieci: przemoc skierowaną na zewnątrz ku innym ludziom oraz przemoc skierowaną ku sobie, czyli tak zwane zachowania autodestrukcyjne. Ta ostatnia bywa często lekceważona przez dorosłych, ponieważ jest mało kłopotliwa dla otoczenia. Dzieci, które tłumią agresję, pogłębiając swoją frustrację, bywają wręcz chwalone za spokój i posłuszeństwo. Tymczasem autodestrukcyjna przemoc zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ idzie w parze z bardzo niskim poczuciem własnej wartości u dzieci i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia duchowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Mind, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=agresja-nowe-tabu

Anna | 2019-08-21

Jak zwykle autor nie zawiódł. Pokazuje nam spojrzenie na wiele sytuacji oczami dziecka, a nie tylko oceniającego rodzica.

Judyta | 2019-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2019, Poradnik
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Nie polecam ! Książka napisana bardzo "sztywno". W żaden sposób nie mogłam odnaleźć się w poradach autora. Jak bym miała mówić takim słownictwem do mojego 2.5 latka to by było ciekawie :) Będę szukała dalej.

Czesia | 2019-06-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Jesper Juul to duński psycholog i terapeuta zajmujący się tematami związanymi z rodziną, wychowaniem czy terapiami. Jest autorytetem w swojej dziedzinie i autorem wielu znakomitych poradników dla rodziców i wychowawców.
Jego książka „Agresja – nowe tabu” to krótki zbiór najważniejszych zagadnień związanych z agresją. Pojęcie agresji w dzisiejszym świecie jest szeroko komentowane, w zasadzie z agresją i przemocą stykamy się na co dzień. Jest to tak zwyczajne już dla nas zjawisko, że nie potrafimy go dokładnie przeanalizować i działać, aby żyło się lepiej nam i naszym dzieciom.
Sama książka jest niewielkich rozmiarów, przez co może zachęcić nawet osoby rzadko czytające a potrzebujące odpowiedzi na pewne pytania. Autor opisuje tutaj agresję w bardzo prosty, zrozumiały sposób, nie filozofuje i nie wprowadza trudnych sformułowań, dzięki czemu czyta się ją szybko. Opisuje definicje przemocy i agresji, pokazuje źródła i przyczyny agresji. Na bazie kilku przykładów obrazuje jak można...

deli | 2019-04-08

Kocham Juula, i tę książkę również, odczarowuje agresję;

asenata | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Jedna z lepszych książek Juula. Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.... yyy właściwie wszystkie jego książki to podstawa programowa dla rodziców :) Polecam, polecam, polecam.

Iza | 2017-12-05

Juul jak Juul- sensowny i mądry i ma dar pisania

KatriaS | 2017-06-30
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka bardzo otwiera głowę w temacie agresji dziecięcej. Myślę, że wielu dorosłych ma problem z taką filozofią podejścia do dzieci i dla nich będzie to irytująca lektura. Dla wszystkich innych - polecam.

książek: 1965
Ewa | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Brak 10 gwiazdki za potraktowanie tematu agresji wśród rodzeństwa po macoszemu. Poza tym Jull błyskotliwy jak zawsze.

malwin | 2017-03-15

Kolejna skandynawska pozycja, która powinna być włączona do rodzicielskiego dekalogu.
Lektura absolutnie obowiązkowa dla nauczycieli, wychowawców i rodziców.

Panda | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Jako osoba pracująca z dziećmi książkę uważam za bardzo pomocną.
Przypomina i otwiera oczy na bardzo ważną kwestię - przyjęcie perspektywy dziecka.
Jednak myślę, że "przeciętny" rodzic nie byłby w stanie zrozumieć wszystkich przykładów i wdrożyć je w procesie wychowania. Niestety.
Oby za kilka lat świadomość przyczyn agresywnego zachowania dzieci była większa wśród rodziców.