Agresja - nowe tabu?

Wydawnictwo: MIND
wychowanie, dzieci, agresja, pedagogika
joly_fh

DLACZEGO POTRZEBNA JEST NAM I NASZYM DZIECIOM? Czy agresja u dzieci jest zła? Jak należy na nią reagować? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z silnymi emocjami? Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą walczy? Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie? Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i...

DLACZEGO POTRZEBNA JEST NAM I NASZYM DZIECIOM?

Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ‒ mówi Jesper Juul ‒ trzeba ją przekształcać jej w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

Jesper Juul pokazuje, jak najlepiej postępować z przejawami agresji u dzieci, jak wspólnie rozładowywać dziecięcą frustrację i jak zamieniać ją w pozytywną energię. Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ‒ pisze ‒ ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych.
Duński pedagog zwraca także uwagę na dwa rodzaje przemocy u dzieci: przemoc skierowaną na zewnątrz ku innym ludziom oraz przemoc skierowaną ku sobie, czyli tak zwane zachowania autodestrukcyjne. Ta ostatnia bywa często lekceważona przez dorosłych, ponieważ jest mało kłopotliwa dla otoczenia. Dzieci, które tłumią agresję, pogłębiając swoją frustrację, bywają wręcz chwalone za spokój i posłuszeństwo. Tymczasem autodestrukcyjna przemoc zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ idzie w parze z bardzo niskim poczuciem własnej wartości u dzieci i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia duchowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Mind, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=agresja-nowe-tabu

BiG_m | 2013-05-23
Przeczytana: 21 maja 2013

Moja ulubiona z książek Jespera. Porusza kwestię agresji, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.
I bynajmniej nie karą..
Najfajniejsze jest to, że totalnie nie ma tu odniesień do religii, a mimo to książka zawiera wartości chrześcijańskie - miłość bliźniego.
Bardzo, bardzo polecam wszystkim.

Okularnica | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Bardzo dobra myśl przewodnia książki, ale jakoś za dużo tu moralizatorstwa, a za mało przykładów z życia. Poza tym ukłuło mnie stwierdzenie, że najlepiej zostawić krzyczące (rywalizujące) rodzeństwo, wyjść z domu, a po powrocie opatrywać krwawiące rany i podbite oczy. Mojemu chłopakowi by się to pewnie spodobało, ale ja śmiem twierdzić, że mocno to chyba nierozważne, albo czegoś nie załapałam.

malwin | 2017-03-15

Kolejna skandynawska pozycja, która powinna być włączona do rodzicielskiego dekalogu.
Lektura absolutnie obowiązkowa dla nauczycieli, wychowawców i rodziców.

Hilde | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Dobra, ale za mało konkretów, a zdecydowanie za dużo ogólników. Tak czy inaczej, podoba mi się sposób opisania tematu.

Panda | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Jako osoba pracująca z dziećmi książkę uważam za bardzo pomocną.
Przypomina i otwiera oczy na bardzo ważną kwestię - przyjęcie perspektywy dziecka.
Jednak myślę, że "przeciętny" rodzic nie byłby w stanie zrozumieć wszystkich przykładów i wdrożyć je w procesie wychowania. Niestety.
Oby za kilka lat świadomość przyczyn agresywnego zachowania dzieci była większa wśród rodziców.

Agnieszka | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

"Empatia to najlepszy środek zaradczy przeciwko agresji"

Książka prezentująca ciekawe, zupełnie inne spojrzenie na problem agresji. Autor zaskakuje, intryguje, burzy utarte wzorce postępowania, daje nową perspektywę. Na pewno jest to warte rozważenia. Mogłoby być więcej konkretnych wskazówek i bardziej przejrzysty język, ale i tak jest to ciekawa lektura.

Paweł | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 września 2015

Pomijam fakt, że to tylko 140 stron w małym formacie i dużą czcionką.
Dużo frazesów oraz jednowymiarowych przykładów z jedynym słusznym rozwiązaniem. Z uwagi na powyższy opis, dużo czasu to nie zajęło ale uważam to za stratę pieniędzy i odrobinę czasu. Są w tym obszarze lepsze pozycje.

KatriaS | 2017-06-30
Przeczytana: czerwiec 2017

Książka bardzo otwiera głowę w temacie agresji dziecięcej. Myślę, że wielu dorosłych ma problem z taką filozofią podejścia do dzieci i dla nich będzie to irytująca lektura. Dla wszystkich innych - polecam.

Ewa | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Brak 10 gwiazdki za potraktowanie tematu agresji wśród rodzeństwa po macoszemu. Poza tym Jull błyskotliwy jak zawsze.

asenata | 2018-01-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Jedna z lepszych książek Juula. Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.... yyy właściwie wszystkie jego książki to podstawa programowa dla rodziców :) Polecam, polecam, polecam.