Czy tylko sąd rozstrzygnie w sporze? : mediacja i sądownictwo polubowne : informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów. Zostałem pokrzywdzony przestępstwem i co dalej? : informator dla pokrzywdzonego

Wydawnictwo: Ministerstwo Sprawiedliwości
AnnaVanDort

Publikacja ta jest informatorem o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów. Wydany został dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach „Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek – najlepsza inwestycja”. Autorami są Zbigniew Czwartosz, Elżbieta Dobiejewska, Anna Gnys, Agata Gójska, Magdalena Grudziecka, Cezary Jezierski, Katarzyna Kowalska oraz Agnieszka Rękas (redakcja).
Rozdział zatytułowany „Mediacja” przedstawia czytelnikowi podstawową wiedzę na ten temat. Poznajemy między innymi definicję mediacji. Mianowicie jest to postępowanie stosowane w przypadku spraw, w których istnieje możliwość zawarcia ugody. Prowadzona jest pomiędzy uczestnikami przez osobę trzecią (bezstronną). Rozmowa taka w obecności mediatora stanowi postępowanie „(...) dobrowolne, poufne i niesformalizowane (...)”. Używa się jej także w sprawach karnych. Wymienione są również zasady mediacji, czyli: dobrowolność, bezstronność, poufność, neutralność i akceptowalność. O paru z nich było już w sumie wspomniane w definicji. Cała ten proces ma służyć złagodzeniu problemu,a także znalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony.

źródło opisu: http://pl.shvoong.com/social-sciences/2107441-czy-...(?)

źródło okładki: Ministerstwo Sprawiedliwości Biuro Ministra 2010

Informator który warto mieć w domu - raz, że publikacja jest bezpłatna, a dwa, zaprasza ona wszystkich czytelników do zapoznania się z praktycznym wymiarem mediacji i rolą mediatorów w rozwiązywaniu sporów.

O mediacji w Polsce mówi się z rzadka, mylona jest z negocjacjami, arbitrażem lub nawet... medytacją.

Konflikty sąsiedzkie, rozwody, dziesiątki codziennych sytuacji związanych jest z konfliktem. Konflikt należny zatem odczarować, a mediacja jest drogą wychodzenia z niego duchowo bogatszym i mniej poobijanym.

Nie jest to podręcznik do nauki mediacji, ale książka, którą można zawsze podsunąć znajomym, w sytuacji, gdy sięgają po pomoc prawnika aby z kimś stoczyć śmiertelny bój. Może skłoni ich do poszukania innej drogi rozwiązania konfliktu?

.:exile:.

Kamulka84 | 2014-09-15