W cieniu Śląska

Wydawnictwo: Sine Qua Non
sport
joly_fh

W cieniu Śląska to historia niespełna siedemdziesięcioletniej tradycji największego klubu w regionie, ponad tysiąca dwustu piłkarzy reprezentujących jego barwy oraz kilkudziesięciu trenerów, którym przyszło pracować na chwałę wrocławskiego futbolu. Poznacie kulisy najważniejszych meczów i przeczytacie barwne komentarze oraz niepublikowane anegdoty, które celnie oddają atmosferę tamtych lat, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej piłkarskiej Polsce.
Jak piłkarze spędzali partyjne święta?
Dlaczego Śląsk wylądował w Indonezji?
Czy Pawłowski i spółka upili Gordona Banksa?
Oprócz momentów wesołych i godnych przypomnienia, nie brakuje tu także mrocznych historii niespełnionych talentów: uzależnień od alkoholu i hazardu znamiennych dla kariery wielu sportowców w socjalistycznej Polsce.
Historia Śląska Wrocław pełna jest wzlotów i upadków, parcia do przodu na przekór trudnościom, lecz przede wszystkim chwały – na zawsze wpisanej w oblicze polskiego futbolu.

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

utu13 | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

A więc w PRL-u to nie tylko Górnik, Legia i Widzew... Sporo się można przy lekturze tej książki dowiedzieć.
Pawłowski+karny<mistrzostwo

Autor pisząc na chwałę Śląska nie wystrzega się jednak od kąśliwych komentarzy względem niektórych zawodników.

Minus za niepotrzebny wywiad na końcu książki

Viaar | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Sport

Bardzo dobra, wiele ciekawych historii, lekko napisana. Ogrom wiedzy ;)

FCBTVpl | 2015-09-13

Wszyscy jesteśmy Śląskiem Wrocław

Wydawnictwo Sine Qua Non prezentuj książkę Michała Wyrwa, który w niecałych 350 stronach w ciekawy sposób opisał historię Śląska Wrocław.

Książka zaczyna się rozdziałem "Od autora", w którym Michał opowiada ciekawą historię dotyczącą jego pierwszych kontaktów z dziennikarstwem, jak był jeszcze studentem. Chodzi o spontanie na konferencji prasowej, na której zadał pytanie ówczesnemu trenerowi. Orest Lenczyk później zaprosił go na kilka słów do swojego gabinetu. Po rozmowie autor przeprosił za pytanie, zaś trener odpowiedział mu słowami: "Nie ma pan za co przepraszać. Wszyscy jesteśmy Śląskiem Wrocław."

Po anegdocie przychodzi czas na krótki wstęp autorstwa Sebastiana Mili, który przedstawia przygotowania do ostatniego meczu Mistrzowskiego sezonu 2011/2012.

Pierwsza część książki dotyczy historii powstania Śląska Wrocław. Autor przedstawia dzieje polskiego klubu i w ogóle początku futbolu na Śląsku. Wszystko w dokładny chronologiczny sposób.

W...

| 2014-10-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" W cieniu Śląska " autor opisuje nam dzieje drużyny Śląsk Wrocław. Autor postanawia podzielić ją na trzy części. W pierwszej części przedstawia nam chronologiczne wydarzenia z historii drużyny , w następnej opisuje nam sylwetki piłkarzy jak i trenerów , a w ostatniej możemy przeczytać wywiad z raperem panem Waldemarem Kastą twórcą piosenek o Śląsku Wrocław. Główną częścią książki oczywiście jest cała pierwsza część , reszta to tylko dodatek :)

Michał Wyrwa zaczyna książkę od przedstawienia tego jak rodził się sport we Wrocławiu. Całe szczęście ta część jest najkrótsza i mieści się tylko na 10 stronach , jest to najbardziej nużąca część w tej książce. Ale wiadomo musiała sie tam znaleźć , aby książka nabrała wyrazu i charakteru.

Jeśli chodzi jeszcze o rozdział pierwszy , to naprawdę zaciekawił mnie jeden tytuł "o dwóch takich , co poszli w miasto " tam właśnie Michał Wyrwa opisuje historię dwóch wielkich talentów Michała Pękali i Dariusza Marciniaka. Którzy niestety przez...

Tu nie chodzi o to, że jestem oddana tej drużynie od nie wiem sama ilu juz lat. Ta książka jest po prostu prawdziwa. Są pewne niedociągniecia, lecz dla osoby ktora i tak zna historię swojego klubu na pamiec nie są one tak ważne. Jedyny mankament tej lektury to to, że jest w niej ciut malo zdjeć, a wątek historyczny czasami lekko zawiewa nudą i trzeba zabrać się za cos innego zeby odpocząć od lektury, a potem wrócić do niej z dalszą energią.