Nieprzyzwoite

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
joly_fh

Rozpacz i szaleństwo. Czy przywiodą do zbrodni? Katania, sycylijskie miasto u podnóży Etny. Przykładne małżeństwo z klasy średniej oczekuje na przyjazd młodziutkiej pomocy domowej, Ukrainki. Podczas gdy mąż oddaje się głównie karierze zawodowej, żona, po utracie dziecka, powoli pogrąża się w rozpaczy. Rezygnuje z pracy, ogranicza kontakty z ludźmi i coraz bardziej się zaniedbuje. Ratunkiem...

Rozpacz i szaleństwo. Czy przywiodą do zbrodni?

Ratunkiem dla jej zszarganych nerwów ma być ład i porządek, który zapanuje w domu dzięki pomocy Ludmiły. Dziewczyna bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca, czy jednak rzeczywiście jest tak przywiązana do swoich pracodawców, jak deklaruje? Z domu zaczynają znikać przedmioty, atmosfera gęstnieje. Coraz trudniej odróżnić codzienne życie od fantazmatów i omamów.

Wszystkie elementy mają tu do odegrania ważną rolę - pokój dziecka, ukryta lalka, zgubiona biżuteria, trutki na myszy, wijący się bluszcz... Precyzyjne opisy rzeczywistości przenikają się w tej powieści z nierealnym światem, w jakim zanurza się główna bohaterka, a czytelnik staje się cichym obserwatorem coraz bardziej wstrząsających wydarzeń i w napięciu oczekuje na finał.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Beza | 2018-02-28

Nie wiem, czegoś mi tu zabrakło... Spodziewałam się po tej książce czegoś bardziej pikantnego, zmysłowego, dosadnego. Klimat jakiś jest, ale ogólnie słabo... I niewiele tej Sycylii, która mnie tak cieszyła, kiedy kupowałam tę książkę. Ogólnie raczej przeciętnie.

Anita | 2018-02-17

Niby okay, ale spodziewałam się po tej książce czegoś więcej.

-Maat-Ka-Ra- | 2018-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Fantasmagoryczna, ciężka upałem literatura, faktycznie przypominająca filmy Polańskiego, językiem oddany klimat, w którym nie wiadomo, co jest prawdą, co ułudą, wrażeniem odnoszonym przez główną bohaterkę, niezwykła książka, niezwykła także tym, że szybko się ją kończy, co pozwala na jednorazowe kompletne zatopienie się w narracji, okiem popadającej w obłęd kobiety, która straciła dziecko, a razem z nim - rozum.

Adrianna | 2016-08-23

MOCNE

Ytr0001 | 2016-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2016

Sycylia, miasto w pobliżu Etny. Upał i skwar. A w tym wszystkim kobieta, która coraz to bardziej pogrąża się w rozpaczy po utracie dziecka. Aby mogła dojść do pełni sił, ona i jej maż zatrudniają do pomocy w domu młodą dziewczynę z Ukrainy.

Powieść jest napisana niesamowicie – czytając, odczuwa się to samo co główna bohaterka (bo to jej oczami patrzymy na świat), ten sam żar, to samo gorąco, tą samą duchotę, która przenosi myśli ze szlaku logiki na zupełnie inną drogę. Tak jak dzień spędzony w upale toczy się leniwie, tak samo akcja powieści to właściwie drobne wydarzenia. One wszystkie spowodowane są zarówno rozpaczą głównej bohaterki (oraz tym, do czego ona prowadzi) jak i obecnością młodej dziewczyny, która coraz to bardziej zadomawia się u nich. Myśli głównej bohaterki, spędzającej większość czasu w domu, skupiają się na pogodzie oraz na zachowaniu męża i Ukrainki. Jednak wszystko, co się dzieje w ich domu jest bardzo niejednoznaczne, wielokrotnie można poddać w wątpliwość...

tala017 | 2016-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2016

Książka na początku wydawała się mdła, miałam nadzieję, ze fabuła jakoś się rozwinie, ale było jakoś tak nijako. Zakończenie,boże zakończenie,zakończenie to było coś ... na prawdę mnie poruszył o i nie mogła spać :) książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim :)

venus | 2016-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W końcu książka, która nie jest jakimś tanim romansem, i nie udaje niczego. Nie czytało się łatwo tej książki, bo był to zapis "z głowy" głównej bohaterki, a w głowie tej nie działo się dobrze. Tam rodziło się szaleństwo. Bohaterka urodziła martwe dziecko i chyba od tego momentu zaczyna się równia pochyła. Chyba, bo niczego nie możemy być pewni w tej książce. Ona i jej mąż zatrudniają jako pomoc domową młodą Ukrainkę, która chyba ma zastąpić nieżyjące dziecko. Mąż chyba troszczy się o żonę, ale z tych szaleńczych strzępków wyławiamy, że ta troska to wlewanie w nią kropli nasennych i spędzanie nocy z młodą Ukrainką. Spędzanie nie takie jednoznaczne, bo za każdym razem mają dla bohaterki wytłumaczenie (i o dziwo - logiczne) - a to sobie rozmawiają, a to nie mogła zasnąć, a to oglądają telewizję. Ludmiła (młoda Ukrainka) chyba też nie pełni w domu funkcji, do jakiej została zatrudniona, bo w zasadzie nigdy jej nie ma. Chyba nieszczególnie dba o dom. Chyba wykrada bohaterce całą jej...

Jolka | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Przykładne małżeństwo oczekuje na przyjazd młodziutkiej pomocy domowej, Ukrainki. Podczas gdy mąż oddaje się głównie karierze zawodowej, żona pogrąża się w rozpaczy po utracie dziecka. Rezygnuje z pracy, ogranicza kontakty z ludźmi i coraz bardziej się zaniedbuje.
Żadne z nich nie podejrzewa, że obecność młodej cudzoziemki zburzy pozory szczęśliwego związku i wydobędzie na światło dzienne wszystkie lęki, niewyjaśnione sprawy i nagromadzone przez lata urazy, by na koniec doprowadzić do tragedii...

martakwasek | 2016-02-01
Na półkach: Przeczytane, Booklove.pl

Bardzo dobra i nieoczywista książka o miłości, zazdrości i szaleństwie. Kiedy nie chcemy widzieć oczywistego, a nasz mózg broni się przed tym w sposób absurdalny. Niestety tylko ze szkodą dla nas.

Więcej: http://booklove.pl/nieprzyzwoite/

KlaudiaK | 2014-11-26
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Książka na jeden wieczór :)