Droga przez noc

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Cykl: Josse Stone (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
6 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Night passage
8372271968
sieciowiec

Kiedy 35-letni Josse Stone, były policjant z Los Angeles, przybywa do miasteczka Paradise, gdzie dostał nową pracę, nie musi szukać kłopotów - przychodzą do niego same. Paradise okazuje się centrum politycznej, finansowej i moralnej korupcji.

źródło opisu: Świat Książki, 2000

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Marcin Drożyński | 2017-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Przyjemna lektura. Przeczytałem głównie ze względu na serię filmów o Jesse'm Stone i nie zawiodłem się. Naturalnie fabuła lekko odbiega od scenariusza, ale pod względem intrygi zdecydowanie na plus. W filmie jest kilka uproszczeń, a niektóre wątki są całkiem przemilczane. Zakończenie jest też w książce dużo, dużo lepsze. Z drugiej strony trochę mało tego unikatowego, melancholijnego klimatu znanego z filmu. Dziwne jest to tym bardziej, że sporo scen i dialogów zostało niemalże w całość zaadaptownych z książki. Najwyraźniej to Tom Selleck czyni tę pozytywną rożnicę, bo chociaż bohater niby ten sam, to w książce jednak ma na karku kilka krzyżyków mniej, więc i perspektywę życiową trochę inną.

utracjusz | 2014-12-03

Ależ to się szybko czyta! Zdążyłem już zapomnieć o tej właściwości kryminałów, bo od dawna nie miałem żadnego w ręce. Tym razem okazja do odnowienia znajomości była jednak przednia - w końcu to właśnie w oparciu o cykl powieści Parkera i wykreowaną przez niego postać Jesse'ego Stone'a powstała seria filmów z Tomem Selleckiem w roli głównej. Filmy wzięły mnie z zaskoczenia swoistą, niespieszną atmosferą, nastrojową muzyką i wreszcie głównym bohaterem - bo słynny hollywoodzki wąsacz, pełniący zresztą również rolę producenta, był jako Jesse tak przekonujący, że można się zastanawiać, ile w tym było kunsztu, a ile bycia sobą.
Choć sama powieść nie zawiera muzyki ani wąsacza, nie różni się za bardzo od ekranizacji. Jest tu więcej wątków i więcej gadania, ale nastrój małego miasteczka i rozterki samotnego obrońcy prawa, zmagającego się z nałogiem i rozwodem, są na swoim miejscu. Przeszkadza mi tylko wspomniana na wstępie galopada. Właśnie tempo jest zupełnie inaczej regulowane przez...