Ptasie ulice

Wydawnictwo: Nisza
literatura piękna
Drakinen

W "Ptasich ulicach" Paziński powraca do tematyki znanej z "Pensjonatu". Pisze o utraconej tradycji żydowskiej Warszawy, o nieobecności i odchodzeniu bliskich. Sugestywnie łącząc warszawskie tu i teraz z biblijną przypowieścią, czasem ironizując, tworzy przejmującą metaforę żydowskiego losu. "Narracje metafizyczne Piotra Pazińskiego krążą po obrzeżach tego, co nazwano rzeczywistością wyniszczoną. Sięgają po magię postpamięci, dopisującej legendy światu ocalałych. Pustkę po ich odejściu wypełnia mitotwórcza praca wyobraźni. "Znam wasze dziwactwa - czytamy - i wasze historie, znam niejedną tajemnicę, tu opowieść, tam jakiś kawałek, wszystko w strzępach, jak poprzecierane sukno, więcej milczenia niż mowy". A więc fantazmatyczna wędrówka w labiryncie cmentarza żydowskiego przy warszawskiej ulicy Okopowej, dzieje szarlatańskiej księgi adresowej, poszukiwanie zaginionej opowieści o Dzielnicy Północnej i noc w pełnym wspomnień mieszkaniu zmarłej to cztery nielegalne i problematyczne odnogi czasu, jakie odkrył niegdyś Bruno Schulz.Jan Gondowicz

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/9228...»

bosta | 2019-04-10

Piękna książka. Trudno zliczyć, ile wątków udało się Autorowi zmieścić w zaledwie kilku średniej długości opowiadaniach.
Mamy młodego człowieka, odnajdującego się w wielowiekowym dziedzictwie kultury, z której pochodzi i która go ukształtowała.
Pobrzmiewają echa opowiadań Bruno Schulza i narracji tworzonych przez Ludzi Księgi.
Jest nostalgia za przeszłością, która już nigdy nie powróci.
Pojawia się problem odczuwania Zagłady, zarówno przez jej naocznych świadków, jak i tych, którzy przyszli na świat dużo, dużo później.
A tych kilka przykładów to zaledwie początek tej konkretnej literackiej wędrówki.
Naprawdę warto.

bromba | 2015-09-01
Przeczytana: 30 lipca 2015

Efemeryczna, baśniowo-borgesowska proza o światach "równoległych": których już nie ma, ale ich ślad, cień gdzieś trwa i kontaminuje nam rzeczywistość, bo przedmioty, manekiny nabierają w nich znamion ludzkich, a ludzie sztywnieją, stają się kukłami, kręcą się na oślep...
Z jednej strony książka ta ściska (mnie) za gardło swoim dusznym stylem obrazowania Borgesa czy Kafki, z drugiej - stanowi epitafium dla "Warszawy o nie całkiem określonym statusie, trudnej do uchwycenia, migoczącej na granicy bytu i pustki"