Makary

Okładka książki Makary Elżbieta Jodko-Kula
Okładka książki Makary
Elżbieta Jodko-Kula Wydawnictwo: Skrzat Seria: Nastoletnie problemy literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nastoletnie problemy
Skrzat
2013-01-01
2013-01-01
młodzież pierwsza miłość tajemnica ciekawość

Przyznam szczerze:spodziewałam się czegoś innego. Książka jest retrospekcją z pamiętnych wydarzeń. Ale nie zwykłym opowiadaniem w czasie przeszłym, co by mi nie przeszkadzało. Przeszkadza mi to, że: 1) jest to coś typu "w tamtym momencie, nie widziałem nadciągającej burzy,a przecież już powinienem widzieć ostrzegawcze znaki", albo "wtedy nie myślałam, że będzie to miało takie tragiczne skutki, a gdybym się postarała mogłabym temu zapobiec" - czuję, że coś się stanie, więc właściwie nie ma napięcia tajemnicy w książce i 2) opowiadają to trzy osoby równolegle, jak jedna jest niewygodna to zmieniamy bohatera i perspektywę, a w konsekwencji nie do końca rozumiemy co się dzieje w głowie głównych bohaterów. Z tyłu jest napisane: historia, która o mały włos nie skończyła się tragicznie. Przez to przeskakiwanie w osobach i spore też w czasie, kompletnie nie czułam tego "tragizmu", tu nagle niby robi się niebezpiecznie, a zaraz już hop siup i magicznym sposobem wszystko jest ułożone, wszyscy się zgadzają i w ogóle cud malina.
Okej, książka jest o poważnym problemie, i nawet nie była najgorsza, pomysł jest fajny ale wykonanie mogłoby być dużo lepsze.

Życie nastolatków nie należy do najłatwiejszych. Obowiązki szkolne, domowe problemy, a do tego nowa szkoła, czyli elitarne liceum, którego wymaganiom trzeba sprostać. Jednym udaje się to lepiej innym wcale, przez co uciekają w świat imprez i intryg, które mogą doprowadzić do wielkiej tragedii. Na szczęście jest to książka ze szczęśliwym zakończeniem dająca młodzieży nadzieję na rozwiązanie ich własnych problemów, pokazująca przyjaznych dorosłych, którzy może i wymagają, ale też starają się pomóc w rozwiązaniu życiowych trudności. Tu mają nie lada wyzwanie: do elitarnej szkoły trafia biedna dziewczyna mieszkająca w domu dziecka. O śmierci ojca alkoholika i zniknięciu matki dziewczyna nie chce się dzielić z nowymi koleżankami i kolegami. Izolacja od klasy, znakomite wyniki w nauce i uwaga jednego z przystojnych chłopaków sprawiają, że dziewczyna staje się ofiarą złośliwości. To, że są one delikatne zawdzięcza swojej użyteczności: zawsze można od niej odpisać lekcje i zadania domowe. Czy w tej atmosferze jest szansa na pierwszą miłość, znalezienie przyjaciół i ułożenie sobie życia?
„Makary” Elżbiety Jodko – Kuli to opowieść o Ewie i Makarym pokazana z różnych perspektyw, przez co czasami czytamy o tym samym wydarzeniu, ale z nieco odmiennej strony. Takie podejście pozwoli młodemu czytelnikowi uświadomić sobie, że nie wszystko jest takie łatwe i proste lub tak bardzo beznadziejne jak się im wydaje. Dorośli, którzy często w wieku buntu stają się wrogami nastolatków tu są osobami, na których można polegać i mogą znaleźć wyjście z każdej sytuacji oraz dojrzeć do takich, a nie innych okoliczności.
Książka miejscami bardzo zabawna, miejscami sentymentalna pokazująca świat pierwszych licealnych miłości będzie doskonałą lekturą dla gimnazjalistów i licealistów.

Książka jest świetna, nie mogłam się wręcz od niej oderwać. Łatwo się ją czyta. Podoba mi się, że pokazuje realia życia w polskiej szkole, a także w domach dziecka. Pokazywanie jednej sytuacji/problemu z punktu widzenia różnych bohaterów z uwzględnieniem ich myśli, uczuć oraz środowiska nie jest może nowością, ale zostało to zrobione bardzo dobrze, tak dobrze, że to "skakanie" nie męczy, a uczy.
Polecam wszystkim, którzy lubią czytać o prawdziwym życiu.

Ta książka mnie bardzo pochłonęła. Elżbieta napisała ją w lekkim stylu i to mi się w niej podoba. Książka jest w moim TOP 3. Polecam każdemu!

Polecam gorąco całą serię " Nastoletnie problemy" nie tylko mlodzieży ale też ich rodzicom :)

jedna z lepszych z tej serii.
urocza

jedna z lepszych z tej serii.
urocza

• Biblioteka