Podstawy terapii psychoanalitycznej. Teoria i praktyka.

Wydawnictwo: Imago
psychoanaliza, terapia
deaf_as_fcuk

Minęło 110 lat od narodzin psychoanalizy, która dała początek systematycznym studiom nad ludzką psychiką, w tym również nad motywami i konsekwencjami ludzkich zachowań. Przez cały ten okres inspirowała ona kolejne pokolenia psychoanalityków, którzy przyczyniali się do dalszego jej rozwoju. Przeniknęła również do życia codziennego i do kultury masowej,między innymi do literatury, teatru i filmu,w nierozerwalny sposób kształtując kulturę XX wieku. Mam zamiar przedstawić tu tylko niewielki fragment tej rozległej wiedzy.

Pierwsza część książki poświęcona jest definicji samej psychoanalizy i stosowanych w niej podstawowych terminów teoretycznych; wyjaśniam w niej sposób funkcjonowania psychiki i opisuję emocjonalno-poznawczy rozwój człowieka od momentu narodzin do osiągnięcia dojrzałości. Wszystko to jest ilustrowane przykładami z życia codziennego.
Druga część to opis procesu terapeutycznego, począwszy od pierwszego spotkania i stopniowego rozwoju sojuszu terapeutycznego, poprzez opis oporu, który towarzyszy każdej sesji terapeutycznej, zjawisk przeniesienia i przeciwprzeniesienia aż po rolę marzeń sennych. Cały materiał jest bogato ilustrowany przykładami klinicznymi. Ostatni rozdział poświęciłam zarysowaniu współczesnych teorii psychoanalitycznych.

Książka jest efektem moich nowojorskich doświadczeń: treningu psychoanalitycznego, superwizji, wieloletniej pracy z pacjentami i seminariów z psychoterapii psychoanalitycznej, które prowadziłam. Za podstawę przedstawionej koncepcji posłużyło mi klasyczne podejście psychoanalityczne, uzupełnione o psychologię ego i elementy teorii relacji z obiektem.

Opisy przypadków zaczerpnęłam z własnych doświadczeń klinicznych. Zachowując anonimowość pacjentów, podałam jednak informacje o ich polskim lub amerykańskim pochodzeniu.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2002 r. w Wydawnictwie Jacek Santorski & Co pod tytułem: Nauczyć się kochać. Terapia psychoanalityczna w teorii i praktyce

Spis treści

Wstęp

Część pierwsza
Teoria psychoanalizy i nasze codzienne funkcjonowanie

Rozdział 1. Definicja i podstawowe pojęcia

źródło opisu: www.psychoanalityczna.pl

źródło okładki: www.psychoanalityczna.pl

sheridens | 2018-02-26
Przeczytana: 05 listopada 2016

Wstęp do psychoanalizy napisany tak, że nie przeraża młodego adepta psychoterapii.

deaf_as_fcuk | 2013-05-16
Przeczytana: 2012 rok

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób chcących zapoznać się z nurtem psychoanalitycznym. Książka napisana prostym i przystępnym językiem. Trudniejsze, specyficzne zwroty są dokładnie tłumaczone. Dodatkowo niektóre pojęcia są ilustrowane przykładem klinicznym.