Świadek

Cykl: Joona Linna (tom 3) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Eldvittnet
joly_fh

Okrutna zbrodnia burzy spokój w domu wychowawczym dla dziewcząt w środkowej Szwecji. Jedna z wychowanek została brutalnie zamordowana, a jej zwłoki ułożono tak, jakby ofiara bawiła się z mordercą w chowanego. Podejrzenie pada na jej koleżankę, która tej samej nocy zniknęła z ośrodka. Lokalna policja zakłada, że sprawa sama szybko się wyjaśni, a Joona Linna, wyznaczony przez Rikskrim na obserwatora, ma związane ręce. Jednak mimo groźby wydalenia ze służby na własną rękę szuka podejrzanej.

Na domiar złego na komisariat zaczyna wydzwaniać niejaka Flora Hansen, która twierdzi, że wie coś na temat morderstwa. A dokładniej, że nawiązała kontakt z duchem zamordowanej. Czy za jej telefonami stoi tylko chciwość, czy też ma naprawdę coś istotnego do powiedzenia?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

wiejskifilozof | 2015-02-09

Polubiłem ebooki, to mój trzeci.Też czytany w sieci.Owszem książka papierowa zawsze na miejscu pierwszym.
Świadek to kolejna bardzo dobra książka, którą przeczytałem.
Akcja toczy się w zakładzie dla dziewczyn z problemami, gdzie jedna z nastolatek została brutalnie zamordowana.
Oskarżona jest o ten czyn inna z dziewczyn.
To moje pierwsze spotkanie z policjantem Jooną, nie miałem pojęcia czego się mogłem spodziewać.
Dostałem spokojną, troszkę melancholijną akcję.
Jak na pierwsze spotkanie to jestem zadowolony.
Wicca dziękuje Ci za ebooka.

Gabrysia | 2014-01-27
Na półkach: Posiadam

Książkę poznałam dzięki koleżance i teraz bardzo jej dziękuje.

Zderzyłam się z niesamowitym thrillerem.

Nie wyjaśniona zbrodnia.
Dziewczyny , chore , w ośrodku który jest daleko od wszystkiego.
Kto jest zabójcą ? I dlaczego ?

Bardzo starannie i lekko napisana. Rozdziały są krótkie. Ale akcja dzieje się w nich co po chwile dlatego czytamy dalej. Chcemy poznac sprawcę , chcemy bardziej zagłębic się w tą zagadkę , pomóc detektywowi.
Myślimy że już wiemy kto jest mordercą a tu nagle bach !
Naprawdę nie spodziewałam się że sprawcą jest właśnie ten ktoś.
Nie będę zdradzała kto bo zachęcam was do przeczytania tej książki :)
Okładka przyciąga wzrok a opis z tyłu tym bardziej.

Autor a raczej małżeństwo które pisze książki pod tym pseudonimem, w ciekawy sposób zaserwowała nam głównych bohaterów. Tak jest ich więcej i rozdziały pisane są czasem z perspektywy kogoś innego. To mi się spodobało.
Za wartką akcję , za różnorodnośc wśród bohaterów i rozdziałów daje ogromnego plusa.
Od początku...

EwaWu | 2016-08-13
Na półkach: E-book
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Specyficzna atmosfera domu dla trudnych dziewcząt udziela się od pierwszych stron książki. Niechęć do życia, depresje, zachowania buntownicze, chwiejność emocjonalna, samookaleczanie się, brak poczucia sensu, arogancja, wulgarność, sarkastyczny, cyniczny, a nawet nihilistyczny stosunek do rzeczywistości. Idealne tło dla zbrodni. Można podejrzewać każdego. Nikt tu nie jest stabilny...

Całość jest trzymana w ryzach przez głównego bohatera, jakże charyzmatycznego komisarza, sprawiedliwego, hołdującego ludzkim wartościom i zawierzającego sprawy instynktowi. Nie sposób nie ulec urokowi jego osobowości. Nic, tylko dać mu się prowadzić przez karty tego dobrego thrillera.

Iwona | 2015-02-14
Na półkach: 2015
Przeczytana: 14 lutego 2015

Dom dla trudnej młodzieży, a właściwie dla trudnych nastolatek gdzieś w Szwecji. Oddalony o pół godziny jazdy od najbliższego domu. Niedaleko ciemny las. Jest noc, a w domu 8 dziewczynek i pięćdziesięcioletnia opiekunka. Jedna opiekunka, bo cięcia finansowe powodują, że nie ma pieniędzy na więcej. Dzieje się coś dziwnego, niezwyczajne odgłosy, jakieś szepty… Przyznaję, w tym miejscu przeszedł mnie dreszcz, chociaż rzadko mi się to zdarza, gdy siedzę w bezpiecznym domu i teoretycznie nic mi nie zagraża.

Kilka godzin później, opustoszałą szosą, obrzeżoną lasem z jednej i drugiej strony, jedzie samochodem kobieta, wracając do domu ze spotkania pastorów. Długa droga przed nią, pogoda fatalna, w tyle samochodu siedzi jej czteroletni syn. Wypite na spotkaniu kawy dają o sobie znać i Pia zatrzymuje samochód i na chwilę wchodzi do gęstego lasu, zostawiając chłopca w samochodzie na poboczu…

Komisarz kryminalny Joona Linna jest uparty. Chociaż na początku spełnia tylko funkcję...

Justyna Antoniewicz | 2016-06-01

Tą książkę znalazłam na półce w bibliotece bardzo mnie się spodobała, więc wzięłam ją, żeby przeczytać.
Akcja rozgrywa się w Szwecji w domu wychowawczym gdzie wychowankami są dziewczęta, a opiekunką jest Elisabet pięćdziesięcioletnia kobieta.
W pewną noc ginie jedna z wychowanek znajdująca się w izolatce.
Potem zaczynają znikać następne dziewczynki, w ośrodku wychowawczym dzieje się coś strasznego.
Policjantka Joona rozpoczyna dochodzenie i sprawy morderstw chce się dowiedzieć kto jest mordercą i kim jest.
Okrutna, przerażająca zbrodnia, thriller wciągnął mnie od pierwszej strony książki i przeraził.
Włos mi się jeżył, jak czytałam tą książkę akcja świetna po prostu doskonały, rewelacyjny thriller polecam bo warto przeczytać!!!

Tomek | 2015-02-23
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 23 lutego 2015

Tak bardzo się cieszę, że w moje ręce trafiła wreszcie książka, która tak mocno mnie wciągnęła i pochłonęła a jej bohater urzekł mnie do tego stopnia, że zacząłem się zastanawiać czy w końcu nie zdeklasuje mojego ulubionego policjanta Kurta Wallandera.

„Świadek” autorstwa Larsa Keplera (właściwie Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril) jest trzecim tomem opowiadającym o pracy i życiu charyzmatycznego, szwedzkiego policjanta, z fińskimi korzeniami, Jooony Linny. Znając poprzednie części cyklu jestem skłonny stwierdzić, że „Świadek” jest najlepiej napisany, najbardziej dopracowany i według mnie, całkowicie pozbawiony wpadek i wad, które udawało mi się dostrzec w „Hipnotyzerze” czy „Kontrakcie Paganiniego”. To książka, dla której zarywa się noc, nie zwracając uwagi na to co dzieje się wokół i nie zważając na upływ czasu. Choć tematyka jest bardzo trudna, książkę czyta się łatwo, sprzyjają temu krótkie rozdziały. Pomyślałem sobie, że są one jak krótkie doniesienia, które...

Monika | 2016-04-03
Na półkach: Skandynawia
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Tak się jakoś złożyło, że zaczęłam znajomość z Larsem Keplerem od jego ostatniej książki, czyli "Piaskuna", która wchodzi w skład serii z komisarzem Jooną Linną, więc czytam od końca. W niczym to nie przeszkadza, bo każdy tom to odrębna historia.
W "Świadku" Joona ma za zadanie rozwikłanie zagadkowego podwójnego zabójstwa w domu resocjalizacyjnym dla nastolatek, w którym ginie jedna z mieszkających tam dziewczyn i pielęgniarka pełniąca dyżur. Jednak jak przystało na dobry kryminał śledztwo staje się coraz bardziej zagmatwane, wychodzą na jaw tajemnice sprzed lat, a w dodatku Joona tak właściwie jest zawieszony i odsunięty od pracy. Jednak, że mamy tu do czynienia z rasowym książkowym policjantem, mogą go sobie zawieszać, a on i tak zrobi swoje. Uwielbiam go prawie tak samo jak Harrego Hole. Indywidualiści po przejściach, z wiecznymi problemami, przy tym przystojni (no dobra, to już moja wyobraźnia), i super odważni.
Polecam wszystkim, którzy lubią kryminały i ostrzegam, że możecie...

emindflow | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Para szwedzkich autorów piszących pod szyldem Lars Kepler pnie się w moim prywatnym rankingu coraz wyżej. "Świadek" to bardzo dobry thriller, znacznie lepszy od "Hipnotyzera".
Dwa morderstwa w ośrodku wychowawczym dla dziewcząt dają początek akcji, która trzyma w napięciu aż do samego końca. Charyzmatyczny komisarz Joona Linna już dołączył do grona moich ulubionych detektywów. Książkę, mimo jej pokaźnej objętości, czyta się przyjemnie i szybko, czemu sprzyjają krótkie rozdziały i zwarta, spójna fabuła. Intrygujący był wątek końcowy, już po rozwiązaniu zagadki. Czyżby to miała być zapowiedź rozwinięcia w kolejnej książce? Oby.
W sumie - doskonała rozrywka na zimowy wieczór. Polecam.

McRap1972 | 2016-09-11
Na półkach: 2016
Przeczytana: 11 września 2016

W skrócie ... doskonała powieść.

Trzeci tom cyklu "Joona Linna" to absolutna perełka. To nie tylko najlepsza jak do tej pory część opowieści o komisarzu Joona Linna, to także najlepszy skandynawski kryminał jaki przyszło mi czytać. Być może najlepszy nie tylko pośród kryminałów skandynawskich.

Autorzy używający pseudonimu "Lars Kepler" znowu przykuwają naszą uwagę już od pierwszych zdań. Książkę czyta się bardzo szybko. Sprzyjają temu niezwykle krótkie rozdziały. Książka wciąga do tego stopnia, że trzeba dużej siły woli aby oderwać się od czytania i przypomnieć sobie, że istnieje coś takiego jak praca, obowiązki ... czy jedzenie.

Wszystkie postaci występujące w tej powieści są doskonale napisane. Żaden z bohaterów nie jest płaski, jednowymiarowy. Styl autorów niezwykle plastyczny. Czytając, miałem wrażenie, że wszystko widzę z bardzo bliska. Tak jakbym był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń.

Fabuła kryminalna jest doskonała. Wciągająca, zaskakująca i przerażająca. Powieść...

saigon | 2014-04-20
Na półkach: Chcę w prezencie

"Świadek" - powieść na miarę talentu szwedzkiego duetu

Do tej pory na swoim koncie miałem przeczytane może ze cztery skandynawskie kryminały, w tym dwa do połowy. Po prostu nie jest to typ literatury, który mi bardzo podchodzi. Tak było właśnie z druga powieścią Keplera. "Hipnotyzera" przeczytałem do połowy, ponieważ mimo bardzo dobrego języka i stylistyki, książka dłużyła się ogromnie. Kiedy jednak przeczytałem recenzję i opis "Świadka", wiedziałem, że muszę dać Keplerowi druga szansę i nie żałuje tej decyzji.
Audiobooka przeczytałem w sumie w dwa wieczory, książka pochłonęła mnie bez reszty.
Kepler w zasadzie wszystko zrobił, jak należy - buduje odpowiednie napięcie, zarysowuje postaci ze znaną tylko nielicznym pisarzom wprawą. W zasadzie bohaterowie, a szczególnie detektyw Joona jest chyba największym filarem powieści, w swoim działaniach przypomina mi odrobinę Ricka Castle. Nie cofnie się przed niczym, sprawdzi każdy ślad, jeśli jest przekonany o swojej słuszności i racji....