Nelson. A personal history

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ponsy | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Całkiem przyjemnie napisana biografia o admirale Horatio Nelsonie, angielskim bohaterze wojennym, który był szczególnie aktywny na wodach śródziemnomorskich podczas wojny Wielkiej Brytanii z Francją za czasów Napoleona. Niestety, akcenty w książce nie są rozmieszczone równomiernie, bowiem za dużo jest listownych westchnień Nelsona do lady Emmy Hamilton, a za mało dowodów na strategiczny i taktyczny geniusz admirała – to jest opisów bitew, które stoczył. Sama postać bożyszcza tłumów też trochę rozczarowuje, bo miał tendencje do wchodzenia w toksyczne relacje i był cały czas otoczony korowodem dziwnych osobowości, nie wspominając o samej lady Hamilton. Ponadto był średniego wzrostu i drobnej budowy ciała, ale przez prawie życie był nękany przez chorobę morską, malarię i inne uciążliwe przypadłości (nie wspominając o kalectwie), aż czasami trudno było mu nie współczuć. Można stwierdzić, że Horatio Nelson osiągnął wiele w swojej dziedzinie, ale życie prywatne zdecydowanie nie przydało...

Aleksander Morawicz | 2018-01-12
fright | 2017-12-25