Okładka książki Rozważna i romantyczna

klasyka
typ
papier
Róża_Bzowa
6,97 (5536 ocen i 251 opinii)

Opis książki

Każda kobieta marzy, aby żyć w czasach pięknych sukni, balów i romantycznych książąt. I choć w rzeczywistości takie marzenie jest trudne do spełnienia, dzięki książkom Jane Austen możemy przenieść się do okresu tajemniczych związków i romansów, angielskich dworów i uprzejmych konwersacji. Doskonała lektura, która zachwyca miliony kobiet na całym świecie! Celne obserwacje angielskiej obyczajowości, poczucie humoru i ciekawe osobowości bohaterek sprawiły, że książka należy do najczęściej czytanych na świecie!

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 2071
My_books | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2013, ***10

Moje podsumowanie tejże książki mieści się w jednym słowie: wspaniała! Ktoś, kto potrzebuje oderwania, a jednocześnie ma ochotę zatonąć po uszy w romansie, powinien przeczytać tę powieść. Tym „ktosiem” byłam ja! I postąpiłam dobrze i wybrałam dobrze i sięgnęłam po „Rozważną i romantyczną” i potem nie mogłam od niej wzroku oderwać.
Historia wcale nie banalna. Trudna, trochę poplątana, ale bardzo ciekawa.
Książka opowiadająca o dwóch siostrach- Eleonorze i Mariannie. Pierwsza-starsza, opanowana, zaczyna z czasem ulegać uczuciom. Mam na myśli tutaj Edwarda Ferrarsa :) Druga- młodsza, która kieruje się w życiu emocjami, dostrzega uroki tzw. "na co dzień". Spotyka przystojnego pana Willoughby'ego. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia.
Ale to dopiero początek, a książka ma 352 strony! Chyba nie myślicie, że cała reszta to barwne, interesujące opisy?! Jeśli tak, to tu się mylicie! Zapewniam, że to dopiero początek akcji. Ile po drodze się wydarzy... Ho, ho!
Według mnie, w tej...

nadzieja1925 | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Czy Eleonora nauczy się okazywać uczucia, a Marianna powściągać temperament? Kapryśna miłość i subtelny humor w najsłynniejszej wiktoriańskiej powieści wszech czasów.

Jaka powinna być panna na wydaniu? Obdarzona zacnym sercem, roztropna, opanowana, znajdująca przyjemność w robótkach ręcznych, rysunku, grze na instrumentach. I - najważniejsze - zdeterminowana, by jak najszybciej zostać szanowaną małżonką mężczyzny z towarzystwa. Ideały rzadko jednak chodzą po tym świecie, a panny Dashwood, mimo wszystkich swoich zalet, na pewno w ich gronie się nie znajdują.
Starsza Eleonora, nad wiek poważna, nie potrafi przyznać się nawet przed sobą, że uczucie, jakie żywi do swojego przyjaciela Edwarda jest o wiele cieplejsze niż przyjaźń. Młodsza Marianna, zakochana po uszy w młodym dżentelmenie nazwiskiem Willoughby, nie zawraca sobie już głowy innymi konkurentami. Czasem jednak romantyczne uniesienia nie popłacają... podobnie zresztą jak zbytnia rozwaga. Angielskie dworki z rozlegającym się...

keys | 2013-02-23
Przeczytana: luty 2013

Książki J. Austin zawsze budzą we mnie różnorakie uczucia. Jedne nudzą i dłużą się niemiłosiernie, drugie wciągają i absorbują do tego stopnia, że jestem w stanie odłożyć większość zajęć na bok byleby tylko czytać. I tak było tym razem. Wspaniała powieść, jak na romans to dość szybka akcja a przede wszystkim doskonałe studium psychologiczne bohaterów.
Gnuśność, bezradność, bezczynność, malkontenctwo, zuchwalstwo, wystudiowana obojętność a do tego lekkomyślność i próżność dążąca do zaspokojenia własnych potrzeb, głównie materialnych.
To tylko niektóre z cech ujawnionych w doskonałym stylu przez autorkę i przelanych na karty utworu.
Polecam zdecydowanie.

„Rozważna i romantyczna” to opowieść o dwóch siostrach, które mają zupełnie odmienne charaktery i każda z nich na swój sposób przeżywa miłosne perypetie.
Wiem, nic odkrywczego w powyższym zdaniu nie ma, ale w końcu nawet sam tytuł dokładnie mówi z czym będziemy mieli przyjemność :)

Starsza siostra Eleonora to ostoja spokoju i rozwagi, w jej życiu nic nie dzieje się przypadkiem, zawsze jest opanowana i zdyscyplinowana.
Młodsza Marianna to oczywiście przeciwieństwo starszej siostry, impulsywna, działająca pod wpływem chwili i emocji, nie potrafi trzymać języka za zębami. Dyscyplina i opanowanie są dla niej zupełnie obce.

Żadnej z postaw autorka nie ukazuje jako godnej jednoznacznej pochwały czy nagany, jednak odniosłam wrażenie, że to jednak Mariannie bardziej się „oberwało” i stąd wnioskuję, że postawa Eleonory była bardziej wartościowa dla autorki, co mnie wcale nie dziwi. Naiwność Marianny momentami była wręcz żenująca, aż się prosiło żeby dostała lekcję od życia.
Mimo...

To pierwsza powieść Jane Austen, jaką przeczytałam i bez wątpienia zachęciła mnie do przeczytania pozostałych - w tym genialnej "Dumy i uprzedzenia":).

Powieść ta jest powieścią o wyborach męskich - bo główne bohaterki, niewiele mogły zdziałać w czasach, w których żyły:).

Autorka odmalowała w tej powieści pięć wspaniałych, idealnie określonych i żywych charakterów męskich: tj. Edward Ferrars, Christopher Brandon, John Willoughby, John Dashwood oraz pan Palmer. Co ciekawe, mężczyzn tych poznajemy przez ich czyny, przez konkretne decyzje, jakie podjęli w odniesieniu do kobiet, które kochali lub z którymi się ożenili. Chyba nic tak bardzo nie określa charakteru mężczyzny, jak wybór żony:). Jane Austen pisała o tym swobodnie, z dużym humorem, czasami ironią, ale zawsze bardzo prawdziwie.

Powieść ta jest też swoistym ostrzeżeniem - aby nie oceniać charakterów ludzkich przy pierwszym spotkaniu. Bo to, jacy jesteśmy w rzeczywistości, wyłania się tylko w chwilach próby charakteru, a...

"Rozważna i romantyczna" była moim drugim zetknięciem z twórczością Jane Austen (pierwsza "Duma i uprzedzenie"). Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem stylu w jakim Ona pisze. To jak buduje charaktery, jak opisuje życie w tamtych czasach. Czujemy się jakbyśmy niemal sami uczestniczyli w tej historii na uboczu.

Mamy rozważną Eleonorę oraz romantyczną Mariannę. Książka opisuje nam uczuciowe perypetie tych oto panien. Widzimy zupełnie inne postawy przyjmowane w stosunku do uczuć, miłości, jednak nie ważne w jaki sposób jedna bądź druga podchodzą do tego tematu, bo w efekcie w obu przypadkach chodzi o to, że chcą być szczęśliwe. W wyniku różnych zdarzeń i zrządzeń losu dzieje się tak, że rozważna Eleonora kończy romantycznie, a romantyczna Marianna rozważnie.

Męska część bohaterów czyli Edward, pułkownik Brandon oraz Willoughby - każdego polubiłam na swój sposób. Nie wiem co powiedzieć więcej, zwyczajnie ich polubiłam.

Jednak po tym jak zakochałam się w "Dumie i uprzedzeniu" tak w...

Gabrielle_ | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Czy któraś z nas kiedykolwiek nie marzyła by przenieść się do czasów obszernych, długich sukien, balów, i książąt jeżdżących na białych koniach? Chyba nie ma takiej dziewczyny. Zazwyczaj jest to jednak nasze marzenie z czasów dziecięcych, którego nie da się spełnić, możemy jednak przenieść się w te czasy za pomocą książek. I mimo iż akcja książki przeze mnie opisywanej nie dzieje się w aż tak dalekiej przeszłości to możemy na chwilę zapomnieć o sprawach codziennych...

Dzięki pięknemu stylowi pisarskiemu pani Austen przenosimy się do dziewiętnastowiecznej, wiktoriańskiej Anglii. A więc do okresu długich sukien, proszonych obiadów i podwieczorków, a jednocześnie do okresu gorących związków i romansów, które jednak zazwyczaj pozostają w tajemnicy ze względu na dobre imię danej dziewczyny i jej rodziny, uczucia te gdyby nie ukrywane spotkałyby się z wielką krytyką ze względu na różnice w pozycji i majętności. Kumulacja tych wszystkich przeszkód zazwyczaj sprowadzała się do tego, że...

Lilu_Dallas | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Miałam wątpliwości, czy lektura książki „Rozważna i romantyczna” da mi satysfakcję, ponieważ doskonale znam fabułę dzięki filmom, które stanowią moją żelazną kolekcje na półce z filmami ( ten zrealizowany przez BBC jak i w nowszej wersji). Na domiar złego nie mogłam zbudować własnej wizji bohaterów, bo w moim mózgu kołatały się twarze postaci filmowych, przeplatane raz jedną wersją filmową raz drugą.
Na szczęście okazało się że kunsztowny styl pisarski Jane Austen przeważył i przeczytałam książkę z przyjemnością. Sposób, w jaki autorka wykreowała charaktery postaci jest imponujący; każda z nich jest inna, wyrazista (może troszkę przerysowana) ma dobre cechy i złe. Starsza siostra, Eleonora stała się ostatecznie moją faworytką i po lekturze książki polubiłam ją jeszcze bardziej. Podobało mi się to, jak bardzo ciepło i tkliwie przedstawione zostało siostrzane uczucie między Marianną i Eleonorą. Ale przede wszystkim podobał mi się styl, w jakim jest napisana książka: klasyczny,...

Rozważna czy romantyczna?
O to jest pytanie, na które Jane Austen stara się nam odpowiedzieć.

W czasach balów, bogato zdobionych sukien, powozów, posagów i dobrych manier wiodą spokojne życie Elinor i Marianne. Do czasu, aż pan Dashwood umiera zsyłając na dziewczęta, ich matkę i siostrę Margaret los ubogich, pozbawionych wszelkich nadziei kobiet. Wszystko to prowadzi do przeprowadzki. Urocze, spokojne Barton pełne malowniczych pejzaży to miejsce, gdzie mogą zaznać spokoju, wyleczyć rany po stracie i zacząć życie od nowa. Jednak wszystko się komplikuje. Czarujący Willoughby, skryty półkownik Brandon, Edward, którego tajemnica może zaważyć na stosunkach między nim, a Elinor…

,,Rozważna i Romantyczna” to powieść pełna barwnych charakterów, sporów pomiędzy sercem, a umysłem; rozwagą, a romantyzmem i sprzecznych uczuć.

Elinor i Marianne dwie tak różniące się osoby, a jednak pragnące tego samego. MIŁOŚCI. Wszystko odnosi się do niej. Każda z dziewczyn tęsknie do niej wzdycha choć w...

Aleksandra | 2010-09-11
Przeczytana: sierpień 2010

Już na wstępie powiem, że nie jest to lekka i przyjemna lektura na dwa wieczory. Odrobinę archaiczny język, długie przemowy bohaterów i duszna atmosfera epoki wiktoriańskiej męczyły mnie, przez co nie byłam w stanie przeczytać jednorazowo więcej niż trzydzieści stron. Patrząc jednak na te trzy aspekty z innej strony, mogę zaliczyć je również do atutów tej powieści. W połączeniu z powolną akcją wywołują one bowiem w umyśle czytelnika obraz życia codziennego ludzi w tamtych czasach. Znakomicie przybliżają ich realia: liczne przyjęcia i spotkania, podczas których grano w karty, tańczono i prowadzono rozmowy przy filiżance herbaty. Niezbyt to moim zdaniem interesujące, lecz pozostaje to tak naprawdę bez znaczenia. Liczy się fakt, że Austen udało się stworzyć wierny obraz własnej epoki, który jest nadal chętnie "oglądany" w jej powieściach.

Na uwagę zasługują także świetnie wykreowani bohaterowie, którzy ewidentnie pełnią w powieściach Austen najistotniejszą rolę. Każdy ma swój...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica