Rozważna i romantyczna

XIX wiek, Ewa Horodyska
klasyka
Róża_Bzowa

Inne wydania

Każda kobieta marzy, aby żyć w czasach pięknych sukni, balów i romantycznych książąt. I choć w rzeczywistości takie marzenie jest trudne do spełnienia, dzięki książkom Jane Austen możemy przenieść się do okresu tajemniczych związków i romansów, angielskich dworów i uprzejmych konwersacji. Doskonała lektura, która zachwyca miliony kobiet na całym świecie! Celne obserwacje angielskiej obyczajowości, poczucie humoru i ciekawe osobowości bohaterek sprawiły, że książka należy do najczęściej czytanych na świecie!

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

7 (2 ocen i opinii)
Sługi boże
Adam Forman

8 (1 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

W cieniu
Diane Chamberlain

7,24 (17 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2013, ***10

Moje podsumowanie tejże książki mieści się w jednym słowie: wspaniała! Ktoś, kto potrzebuje oderwania, a jednocześnie ma ochotę zatonąć po uszy w romansie, powinien przeczytać tę powieść. Tym „ktosiem” byłam ja! I postąpiłam dobrze i wybrałam dobrze i sięgnęłam po „Rozważną i romantyczną” i potem nie mogłam od niej wzroku oderwać.
Historia wcale nie banalna. Trudna, trochę poplątana, ale bardzo ciekawa.
Książka opowiadająca o dwóch siostrach- Eleonorze i Mariannie. Pierwsza-starsza, opanowana, zaczyna z czasem ulegać uczuciom. Mam na myśli tutaj Edwarda Ferrarsa :) Druga- młodsza, która kieruje się w życiu emocjami, dostrzega uroki tzw. "na co dzień". Spotyka przystojnego pana Willoughby'ego. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia.
Ale to dopiero początek, a książka ma 352 strony! Chyba nie myślicie, że cała reszta to barwne, interesujące opisy?! Jeśli tak, to tu się mylicie! Zapewniam, że to dopiero początek akcji. Ile po drodze się wydarzy... Ho, ho!
Według mnie, w tej...

nadzieja1925 | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Czy Eleonora nauczy się okazywać uczucia, a Marianna powściągać temperament? Kapryśna miłość i subtelny humor w najsłynniejszej wiktoriańskiej powieści wszech czasów.

Jaka powinna być panna na wydaniu? Obdarzona zacnym sercem, roztropna, opanowana, znajdująca przyjemność w robótkach ręcznych, rysunku, grze na instrumentach. I - najważniejsze - zdeterminowana, by jak najszybciej zostać szanowaną małżonką mężczyzny z towarzystwa. Ideały rzadko jednak chodzą po tym świecie, a panny Dashwood, mimo wszystkich swoich zalet, na pewno w ich gronie się nie znajdują.
Starsza Eleonora, nad wiek poważna, nie potrafi przyznać się nawet przed sobą, że uczucie, jakie żywi do swojego przyjaciela Edwarda jest o wiele cieplejsze niż przyjaźń. Młodsza Marianna, zakochana po uszy w młodym dżentelmenie nazwiskiem Willoughby, nie zawraca sobie już głowy innymi konkurentami. Czasem jednak romantyczne uniesienia nie popłacają... podobnie zresztą jak zbytnia rozwaga. Angielskie dworki z rozlegającym się...

ZARAZA | 2016-03-17
Przeczytana: luty 2016

Jeżeli szukacie rozbudowanej fabuły, pełnej wątków i zwrotów to na pewno nie dostaniecie tego od tej powieści Jane Austen. Nie doszukujcie się tutaj również rozbudowanych postaci.
Główne postacie zbudowane zostały na zasadzie kontrastu, fabuła prosta, ciekawa, choć czasami nużąca. Kwestia tego, jak zakończą się losy obu sióstr do przewidzenia.
Jeżeli natomiast szukacie książki, która zachwyci was stylistyką i kunsztem w operowaniu i zabawie słowem, to absolutnie należy przeczytać. To właśnie ta część mnie zachwyciła. Powieść czyta się przyjemnie, bez pospiechu, powoli chłonąc każde słowo. A powieść przesycona prawdziwym klimatem tamtych czasów. Bardzo dobrze spędzony czas, naprawdę polecam :)

Bianka | 2015-06-07
Przeczytana: 2015 rok

Nie ma to jak przyjemna lektura na letni czas! Piękna opowieść o perypetiach miłosnych dwóch sióstr - starszej Elinor i młodszej Marianne. Marianne jest zapalczywa i nieostrożna w swoich afektach, swoje zakochanie przeżywa dramatycznie i widowiskowo, zwłaszcza gdy przychodzi rozczarowanie. Elinor też się zakochuje, ale przeżywa to zupełnie inaczej. A kiedy spotyka rywalkę, przyjdzie jej zmierzyć się z wyjątkowo wredną intrygantką. Coś takiego może zrobić tylko kobieta innej kobiecie - pod płaszczykiem niezwykłej uprzejmości wsącza jad prosto w serce tej drugiej. Elinor znosi to z wielką pokorą, i mimo że została zdradzona... nie przestaje kochać. Radzi sobie z tym z ogromnym dostojeństwem i do tego jest czułą opiekunką i pocieszycielką swojej młodszej siostry. W życiu uczuciowym obydwu panien ogromnie dużo się dzieje, a ich wzajemna siostrzana miłość jest rozczulająca. Każdy życzyłby sobie takiej siostry jak Marianne czy Elinor.
Charaktery męskie też są warte uwagi. Warto zobaczyć...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Rozważna i romantyczna” to opowieść o dwóch siostrach, które mają zupełnie odmienne charaktery i każda z nich na swój sposób przeżywa miłosne perypetie.
Wiem, nic odkrywczego w powyższym zdaniu nie ma, ale w końcu nawet sam tytuł dokładnie mówi z czym będziemy mieli przyjemność :)

Starsza siostra Eleonora to ostoja spokoju i rozwagi, w jej życiu nic nie dzieje się przypadkiem, zawsze jest opanowana i zdyscyplinowana.
Młodsza Marianna to oczywiście przeciwieństwo starszej siostry, impulsywna, działająca pod wpływem chwili i emocji, nie potrafi trzymać języka za zębami. Dyscyplina i opanowanie są dla niej zupełnie obce.

Żadnej z postaw autorka nie ukazuje jako godnej jednoznacznej pochwały czy nagany, jednak odniosłam wrażenie, że to jednak Mariannie bardziej się „oberwało” i stąd wnioskuję, że postawa Eleonory była bardziej wartościowa dla autorki, co mnie wcale nie dziwi. Naiwność Marianny momentami była wręcz żenująca, aż się prosiło żeby dostała lekcję od życia.
Mimo...

książek: 2003

"Rozważna i romantyczna" była moim drugim zetknięciem z twórczością Jane Austen (pierwsza "Duma i uprzedzenie"). Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem stylu w jakim Ona pisze. To jak buduje charaktery, jak opisuje życie w tamtych czasach. Czujemy się jakbyśmy niemal sami uczestniczyli w tej historii na uboczu.

Mamy rozważną Eleonorę oraz romantyczną Mariannę. Książka opisuje nam uczuciowe perypetie tych oto panien. Widzimy zupełnie inne postawy przyjmowane w stosunku do uczuć, miłości, jednak nie ważne w jaki sposób jedna bądź druga podchodzą do tego tematu, bo w efekcie w obu przypadkach chodzi o to, że chcą być szczęśliwe. W wyniku różnych zdarzeń i zrządzeń losu dzieje się tak, że rozważna Eleonora kończy romantycznie, a romantyczna Marianna rozważnie.

Męska część bohaterów czyli Edward, pułkownik Brandon oraz Willoughby - każdego polubiłam na swój sposób. Nie wiem co powiedzieć więcej, zwyczajnie ich polubiłam.

Jednak po tym jak zakochałam się w "Dumie i uprzedzeniu" tak w...

andzia12 | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

"Rozważna i romantyczna" przypdała mi do gustu, tak jak "Duma i uprzedzenie".
Powieść utrzymana w stylu wiktoriańskim, opisy XIX- wiecznej Anglii, obyczaje i życie ówczesnych klas.
Dwie siostry Marianna i Eleonora są typowymi panna na wydaniu. Lecz każda z nich ma inne wymagania, a tym samym to Marianne spotyka w pewnym sensie nieprzyjemność co do wybrańca.
Polecam klasykę w wydaniu Jane Auston!

To pierwsza powieść Jane Austen, jaką przeczytałam i bez wątpienia zachęciła mnie do przeczytania pozostałych - w tym genialnej "Dumy i uprzedzenia":).

Powieść ta jest powieścią o wyborach męskich - bo główne bohaterki, niewiele mogły zdziałać w czasach, w których żyły:).

Autorka odmalowała w tej powieści pięć wspaniałych, idealnie określonych i żywych charakterów męskich: tj. Edward Ferrars, Christopher Brandon, John Willoughby, John Dashwood oraz pan Palmer. Co ciekawe, mężczyzn tych poznajemy przez ich czyny, przez konkretne decyzje, jakie podjęli w odniesieniu do kobiet, które kochali lub z którymi się ożenili. Chyba nic tak bardzo nie określa charakteru mężczyzny, jak wybór żony:). Jane Austen pisała o tym swobodnie, z dużym humorem, czasami ironią, ale zawsze bardzo prawdziwie.

Powieść ta jest też swoistym ostrzeżeniem - aby nie oceniać charakterów ludzkich przy pierwszym spotkaniu. Bo to, jacy jesteśmy w rzeczywistości, wyłania się tylko w chwilach próby charakteru, a...

"Rozważna i romantyczna" jest w wielu aspektach podobna do "Dumy i uprzedzenia" oraz "Perswazji". Przedstawienie sylwetki części społeczeństwa angielskiego, dobre i inteligentne główne bohaterki, pozytywni i godni pozazdroszczenia główni bohaterowie, ciekawa charakteryzacja pozostałych postaci, szczęśliwe zakończenia - to są te cechy wspólne.

Pani Dashwood w jakiś czas po śmierci męża przeprowadza się wraz z trzema córkami do Barton. Tam mają okazję poznać między innymi pułkownika Brandona i Johna Willoughby'ego, a jeszcze wcześniej (mianowicie w majątku jedynego brata sióstr, w Norton) Edwarda Ferrarsa. Dlaczego o nich wspominam? Bo Ci panowie odegrają ważne role w tej powieści. Jeden okaże wsparcie, poda pomocną dłoń i będzie wytrwały; drugi obedrze ze złudzeń i zbyt romantycznych mrzonek; trzeci przywróci utraconą nadzieję (przez szczególne zrządzenie losu). Jeśli chodzi o Eleonorę (tę rozważną) i Mariannę (tę romantyczną), to te dwa słowa (jak w tytule) dobrze je określają....

Lilu_Dallas | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Miałam wątpliwości, czy lektura książki „Rozważna i romantyczna” da mi satysfakcję, ponieważ doskonale znam fabułę dzięki filmom, które stanowią moją żelazną kolekcje na półce z filmami ( ten zrealizowany przez BBC jak i w nowszej wersji). Na domiar złego nie mogłam zbudować własnej wizji bohaterów, bo w moim mózgu kołatały się twarze postaci filmowych, przeplatane raz jedną wersją filmową raz drugą.
Na szczęście okazało się że kunsztowny styl pisarski Jane Austen przeważył i przeczytałam książkę z przyjemnością. Sposób, w jaki autorka wykreowała charaktery postaci jest imponujący; każda z nich jest inna, wyrazista (może troszkę przerysowana) ma dobre cechy i złe. Starsza siostra, Eleonora stała się ostatecznie moją faworytką i po lekturze książki polubiłam ją jeszcze bardziej. Podobało mi się to, jak bardzo ciepło i tkliwie przedstawione zostało siostrzane uczucie między Marianną i Eleonorą. Ale przede wszystkim podobał mi się styl, w jakim jest napisana książka: klasyczny,...

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?