Lubimyczytać.pl to:

klasyka
typ
papier
Róża_Bzowa
6.94 (4821 ocen i 204 opinie)

Opis książki

Każda kobieta marzy, aby żyć w czasach pięknych sukni, balów i romantycznych książąt. I choć w rzeczywistości takie marzenie jest trudne do spełnienia, dzięki książkom Jane Austen możemy przenieść się do okresu tajemniczych związków i romansów, angielskich dworów i uprzejmych konwersacji. Doskonała lektura, która zachwyca miliony kobiet na całym świecie! Celne obserwacje angielskiej obyczajowości, poczucie humoru i ciekawe osobowości bohaterek sprawiły, że książka należy do najczęściej czytanych na świecie!

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
nadzieja1925 | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Czy Eleonora nauczy się okazywać uczucia, a Marianna powściągać temperament? Kapryśna miłość i subtelny humor w najsłynniejszej wiktoriańskiej powieści wszech czasów.

Jaka powinna być panna na wydaniu? Obdarzona zacnym sercem, roztropna, opanowana, znajdująca przyjemność w robótkach ręcznych, rysunku, grze na instrumentach. I - najważniejsze - zdeterminowana, by jak najszybciej zostać szanowaną małżonką mężczyzny z towarzystwa. Ideały rzadko jednak chodzą po tym świecie, a panny Dashwood, mimo wszystkich swoich zalet, na pewno w ich gronie się nie znajdują.
Starsza Eleonora, nad wiek poważna, nie potrafi przyznać się nawet przed sobą, że uczucie, jakie żywi do swojego przyjaciela Edwarda jest o wiele cieplejsze niż przyjaźń. Młodsza Marianna, zakochana po uszy w młodym dżentelmenie nazwiskiem Willoughby, nie zawraca sobie już głowy innymi konkurentami. Czasem jednak romantyczne uniesienia nie popłacają... podobnie zresztą jak zbytnia rozwaga. Angielskie dworki z rozlegającym się na...

keys | 2013-02-23
Przeczytana: luty 2013

Książki J. Austin zawsze budzą we mnie różnorakie uczucia. Jedne nudzą i dłużą się niemiłosiernie, drugie wciągają i absorbują do tego stopnia, że jestem w stanie odłożyć większość zajęć na bok byleby tylko czytać. I tak było tym razem. Wspaniała powieść, jak na romans to dość szybka akcja a przede wszystkim doskonałe studium psychologiczne bohaterów.
Gnuśność, bezradność, bezczynność, malkontenctwo, zuchwalstwo, wystudiowana obojętność a do tego lekkomyślność i próżność dążąca do zaspokojenia własnych potrzeb, głównie materialnych.
To tylko niektóre z cech ujawnionych w doskonałym stylu przez autorkę i przelanych na karty utworu.
Polecam zdecydowanie.

Gabrielle_ | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Czy któraś z nas kiedykolwiek nie marzyła by przenieść się do czasów obszernych, długich sukien, balów, i książąt jeżdżących na białych koniach? Chyba nie ma takiej dziewczyny. Zazwyczaj jest to jednak nasze marzenie z czasów dziecięcych, którego nie da się spełnić, możemy jednak przenieść się w te czasy za pomocą książek. I mimo iż akcja książki przeze mnie opisywanej nie dzieje się w aż tak dalekiej przeszłości to możemy na chwilę zapomnieć o sprawach codziennych...

Dzięki pięknemu stylowi pisarskiemu pani Austen przenosimy się do dziewiętnastowiecznej, wiktoriańskiej Anglii. A więc do okresu długich sukien, proszonych obiadów i podwieczorków, a jednocześnie do okresu gorących związków i romansów, które jednak zazwyczaj pozostają w tajemnicy ze względu na dobre imię danej dziewczyny i jej rodziny, uczucia te gdyby nie ukrywane spotkałyby się z wielką krytyką ze względu na różnice w pozycji i majętności. Kumulacja tych wszystkich przeszkód zazwyczaj sprowadzała się do tego, że dwoje...

Rozważna czy romantyczna?
O to jest pytanie, na które Jane Austen stara się nam odpowiedzieć.

W czasach balów, bogato zdobionych sukien, powozów, posagów i dobrych manier wiodą spokojne życie Elinor i Marianne. Do czasu, aż pan Dashwood umiera zsyłając na dziewczęta, ich matkę i siostrę Margaret los ubogich, pozbawionych wszelkich nadziei kobiet. Wszystko to prowadzi do przeprowadzki. Urocze, spokojne Barton pełne malowniczych pejzaży to miejsce, gdzie mogą zaznać spokoju, wyleczyć rany po stracie i zacząć życie od nowa. Jednak wszystko się komplikuje. Czarujący Willoughby, skryty półkownik Brandon, Edward, którego tajemnica może zaważyć na stosunkach między nim, a Elinor…

,,Rozważna i Romantyczna” to powieść pełna barwnych charakterów, sporów pomiędzy sercem, a umysłem; rozwagą, a romantyzmem i sprzecznych uczuć.

Elinor i Marianne dwie tak różniące się osoby, a jednak pragnące tego samego. MIŁOŚCI. Wszystko odnosi się do niej. Każda z dziewczyn tęsknie do niej wzdycha choć w innej...

"Rozważna i romantyczna" była moim drugim zetknięciem z twórczością Jane Austen (pierwsza "Duma i uprzedzenie"). Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem stylu w jakim Ona pisze. To jak buduje charaktery, jak opisuje życie w tamtych czasach. Czujemy się jakbyśmy niemal sami uczestniczyli w tej historii na uboczu.

Mamy rozważną Eleonorę oraz romantyczną Mariannę. Książka opisuje nam uczuciowe perypetie tych oto panien. Widzimy zupełnie inne postawy przyjmowane w stosunku do uczuć, miłości, jednak nie ważne w jaki sposób jedna bądź druga podchodzą do tego tematu, bo w efekcie w obu przypadkach chodzi o to, że chcą być szczęśliwe. W wyniku różnych zdarzeń i zrządzeń losu dzieje się tak, że rozważna Eleonora kończy romantycznie, a romantyczna Marianna rozważnie.

Męska część bohaterów czyli Edward, pułkownik Brandon oraz Willoughby - każdego polubiłam na swój sposób. Nie wiem co powiedzieć więcej, zwyczajnie ich polubiłam.

Jednak po tym jak zakochałam się w "Dumie i uprzedzeniu" tak w przypa...

Aleksandra | 2010-09-11
Na półkach: 2010 rok, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Już na wstępie powiem, że nie jest to lekka i przyjemna lektura na dwa wieczory. Odrobinę archaiczny język, długie przemowy bohaterów i duszna atmosfera epoki wiktoriańskiej męczyły mnie, przez co nie byłam w stanie przeczytać jednorazowo więcej niż trzydzieści stron. Patrząc jednak na te trzy aspekty z innej strony, mogę zaliczyć je również do atutów tej powieści. W połączeniu z powolną akcją wywołują one bowiem w umyśle czytelnika obraz życia codziennego ludzi w tamtych czasach. Znakomicie przybliżają ich realia: liczne przyjęcia i spotkania, podczas których grano w karty, tańczono i prowadzono rozmowy przy filiżance herbaty. Niezbyt to moim zdaniem interesujące, lecz pozostaje to tak naprawdę bez znaczenia. Liczy się fakt, że Austen udało się stworzyć wierny obraz własnej epoki, który jest nadal chętnie "oglądany" w jej powieściach.

Na uwagę zasługują także świetnie wykreowani bohaterowie, którzy ewidentnie pełnią w powieściach Austen najistotniejszą rolę. Każdy ma swój niepowtarza...

Aria | 2010-08-12
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)

Przed tym autorstwa Jane czytałam tylko Dumę i uprzedzenie. Ta książka przypomniała mi, że jako mała dziewczynka uwielbiałam literaturę obyczajową osadzoną właśnie w tym przedziale czasowym. I rzecz jasna mi się spodobała.

Jednak Rozważną i romantyczną przeczytałam z jeszcze większym zapałem. Tak bardzo przeżywałam wszystko razem z bohaterami, że nie zdążyłam zwrócić uwagi ani na walory literackie, ani na nic innego. Książka pochłonęła mnie bez reszty i jestem bardzo szczęśliwa, że ją przeczytałam.

Izabella | 2014-01-20
Przeczytana: styczeń 2014

"Rozważna i romantyczna" pióra słynnej angielskiej pisarki Jane Austen, którą osobiście bardzo sobie cenię, jest powieścią opowiadającą o miłosnych rozterkach dwóch sióstr. Książka ta, jak zresztą wszystkie inne autorstwa Jane Austen jest napisana pięknym językiem, dodatkowo należałoby wspomnieć, że jest lekka i przyjemna w odbiorze. Zachwyca i poucza, a także przyciąga od pierwszych stron. Książki Austen mają to do siebie, że czytając trudno się z nimi rozstać, a gdy już odłożymy książkę na bok, to trudno czytelnikowi zapomnieć o bohaterach.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX -wiecznej wiktoriańskiej Angli. Głównymi bohaterami są dwie siostry, panny Dashwood - Elinor i Marianne. Elinor, starsza jest tą rozważną, natomiast młodsza Marianne z usposobienia jest tą romantyczną.
Zarys fabuły w skrócie przedstawia się następująco: Pani Dashwood po śmierci męża zmuszona jest wraz z córkami zamieszkać w wiejskim skromnym domku, znacznie mniejszym, niż ten w którym dotychczas mieszkały. W now...

grzegorzowa | 2011-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2011

"Rozważna i romantyczna" jest pierwszą powieścią Jane Austen, w którą miałam przyjemność się zaczytać. Oczywiście, widziałam wcześniej ekranizację kilku jej powieści, ale... film to nie książka, więc się nie liczy.

"Rozważna i romantyczna" przedstawia losy dwóch sióstr Daswood - starszej i rozważnej Elinor (Eleneory) oraz młodszej i romantycznej Marianne (Marianny), które po śmierci ojca znalazły się w dość nieciekawej sytuacji. Sytuacji, która w znaczny sposób ograniczyła ich widoki na dobre zamążpójście. Bo co z tego, że są piękne i mądre? Co z tego, że posiadają wykształcenie i obycie, kiedy nie posiadają dostatecznie dużego majątku, który wówczas, w osiemnastowiecznej Anglii, był najważniejszym kryterium decydującym o tym, kto i z kim stanie przed ołtarzem.

A zatem... siostry Daswood, zmuszone sytuacją i nieprzychylnością bratowej, wraz z matką i młodszą siostrą - Margaret, przeprowadzają się do małego wiejskiego domku, by tam odnaleźć spokój i szczęście. Okazuje się jednak, że...

pat_8910 | 2014-01-25
Na półkach: 100 wg BBC, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Każda/y z nas w pewnym momencie swojego życia zastanawia się czy w podejmowaniu decyzji związanych z kłębiącymi się uczuciami kierować się sercem czy rozumem. W powieści "Rozważna i romantyczna" nie znajdziemy odpowiedzi na stawiane sobie pytania, ale czytając ją możemy obserwować historie dwóch zakochanych panien, gdzie zachowanie ich jest całkowicie inne. Mowa tu o siostrach Dashwood - Eleonorze i Mariannie, pierwsza z nich, starsza i rozsądna, zakochana w Edwardzie Ferrarsie, traktuje swą miłość jako uczucie totalnie prywatne, nie zwierza się matce ani siostrom, jej spojrzenie nie jest nieobecne a życiowych decyzji nie podejmuje pochopnie. Dowiedziawszy się o zaręczynach Edwarda nadal twardo stąpała po ziemi nawet podczas rozmów z obiektem swoich uczuć.

"[...] postanowiła jednak kierować się w swoim zachowaniu raczej tym co było, niż tym co jest."

Marianna zaś jest typową romantyczką, wierzy jedynie w pierwszą miłość, a wszystkich którzy zakochują się ponownie uważa za hipokrytó...

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku