Rozważna i romantyczna

Seria: Perły Literatury
Wydawnictwo: Bellona
6,98 (5697 ocen i 266 opinii)
tłumaczenie
Ewa Horodyska
Sense and Sensibility
XIX wiek, Ewa Horodyska
klasyka
Róża_Bzowa

Inne wydania

Każda kobieta marzy, aby żyć w czasach pięknych sukni, balów i romantycznych książąt. I choć w rzeczywistości takie marzenie jest trudne do spełnienia, dzięki książkom Jane Austen możemy przenieść się do okresu tajemniczych związków i romansów, angielskich dworów i uprzejmych konwersacji. Doskonała lektura, która zachwyca miliony kobiet na całym świecie! Celne obserwacje angielskiej obyczajowości, poczucie humoru i ciekawe osobowości bohaterek sprawiły, że książka należy do najczęściej czytanych na świecie!

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

• Nie tacy oni straszni
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Tajemnica domu Helclów
  • Czarny świt
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata
  • Złączeni
  • Widok z nieba
  • Podziemny labirynt
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Z jednym wyjątkiem

7,24 (67 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,7 (46 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
My_books | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2013, ***10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje podsumowanie tejże książki mieści się w jednym słowie: wspaniała! Ktoś, kto potrzebuje oderwania, a jednocześnie ma ochotę zatonąć po uszy w romansie, powinien przeczytać tę powieść. Tym „ktosiem” byłam ja! I postąpiłam dobrze i wybrałam dobrze i sięgnęłam po „Rozważną i romantyczną” i potem nie mogłam od niej wzroku oderwać.
Historia wcale nie banalna. Trudna, trochę poplątana, ale bardzo ciekawa.
Książka opowiadająca o dwóch siostrach- Eleonorze i Mariannie. Pierwsza-starsza, opanowana, zaczyna z czasem ulegać uczuciom. Mam na myśli tutaj Edwarda Ferrarsa :) Druga- młodsza, która kieruje się w życiu emocjami, dostrzega uroki tzw. "na co dzień". Spotyka przystojnego pana Willoughby'ego. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia.
Ale to dopiero początek, a książka ma 352 strony! Chyba nie myślicie, że cała reszta to barwne, interesujące opisy?! Jeśli tak, to tu się mylicie! Zapewniam, że to dopiero początek akcji. Ile po drodze się wydarzy... Ho, ho!
Według mnie, w tej...

nadzieja1925 | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Czy Eleonora nauczy się okazywać uczucia, a Marianna powściągać temperament? Kapryśna miłość i subtelny humor w najsłynniejszej wiktoriańskiej powieści wszech czasów.

Jaka powinna być panna na wydaniu? Obdarzona zacnym sercem, roztropna, opanowana, znajdująca przyjemność w robótkach ręcznych, rysunku, grze na instrumentach. I - najważniejsze - zdeterminowana, by jak najszybciej zostać szanowaną małżonką mężczyzny z towarzystwa. Ideały rzadko jednak chodzą po tym świecie, a panny Dashwood, mimo wszystkich swoich zalet, na pewno w ich gronie się nie znajdują.
Starsza Eleonora, nad wiek poważna, nie potrafi przyznać się nawet przed sobą, że uczucie, jakie żywi do swojego przyjaciela Edwarda jest o wiele cieplejsze niż przyjaźń. Młodsza Marianna, zakochana po uszy w młodym dżentelmenie nazwiskiem Willoughby, nie zawraca sobie już głowy innymi konkurentami. Czasem jednak romantyczne uniesienia nie popłacają... podobnie zresztą jak zbytnia rozwaga. Angielskie dworki z rozlegającym się...

„Rozważna i romantyczna” to opowieść o dwóch siostrach, które mają zupełnie odmienne charaktery i każda z nich na swój sposób przeżywa miłosne perypetie.
Wiem, nic odkrywczego w powyższym zdaniu nie ma, ale w końcu nawet sam tytuł dokładnie mówi z czym będziemy mieli przyjemność :)

Starsza siostra Eleonora to ostoja spokoju i rozwagi, w jej życiu nic nie dzieje się przypadkiem, zawsze jest opanowana i zdyscyplinowana.
Młodsza Marianna to oczywiście przeciwieństwo starszej siostry, impulsywna, działająca pod wpływem chwili i emocji, nie potrafi trzymać języka za zębami. Dyscyplina i opanowanie są dla niej zupełnie obce.

Żadnej z postaw autorka nie ukazuje jako godnej jednoznacznej pochwały czy nagany, jednak odniosłam wrażenie, że to jednak Mariannie bardziej się „oberwało” i stąd wnioskuję, że postawa Eleonory była bardziej wartościowa dla autorki, co mnie wcale nie dziwi. Naiwność Marianny momentami była wręcz żenująca, aż się prosiło żeby dostała lekcję od życia.
Mimo...

andzia12 | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

"Rozważna i romantyczna" przypdała mi do gustu, tak jak "Duma i uprzedzenie".
Powieść utrzymana w stylu wiktoriańskim, opisy XIX- wiecznej Anglii, obyczaje i życie ówczesnych klas.
Dwie siostry Marianna i Eleonora są typowymi panna na wydaniu. Lecz każda z nich ma inne wymagania, a tym samym to Marianne spotyka w pewnym sensie nieprzyjemność co do wybrańca.
Polecam klasykę w wydaniu Jane Auston!

keys | 2013-02-23
Przeczytana: luty 2013

Książki J. Austin zawsze budzą we mnie różnorakie uczucia. Jedne nudzą i dłużą się niemiłosiernie, drugie wciągają i absorbują do tego stopnia, że jestem w stanie odłożyć większość zajęć na bok byleby tylko czytać. I tak było tym razem. Wspaniała powieść, jak na romans to dość szybka akcja a przede wszystkim doskonałe studium psychologiczne bohaterów.
Gnuśność, bezradność, bezczynność, malkontenctwo, zuchwalstwo, wystudiowana obojętność a do tego lekkomyślność i próżność dążąca do zaspokojenia własnych potrzeb, głównie materialnych.
To tylko niektóre z cech ujawnionych w doskonałym stylu przez autorkę i przelanych na karty utworu.
Polecam zdecydowanie.

To pierwsza powieść Jane Austen, jaką przeczytałam i bez wątpienia zachęciła mnie do przeczytania pozostałych - w tym genialnej "Dumy i uprzedzenia":).

Powieść ta jest powieścią o wyborach męskich - bo główne bohaterki, niewiele mogły zdziałać w czasach, w których żyły:).

Autorka odmalowała w tej powieści pięć wspaniałych, idealnie określonych i żywych charakterów męskich: tj. Edward Ferrars, Christopher Brandon, John Willoughby, John Dashwood oraz pan Palmer. Co ciekawe, mężczyzn tych poznajemy przez ich czyny, przez konkretne decyzje, jakie podjęli w odniesieniu do kobiet, które kochali lub z którymi się ożenili. Chyba nic tak bardzo nie określa charakteru mężczyzny, jak wybór żony:). Jane Austen pisała o tym swobodnie, z dużym humorem, czasami ironią, ale zawsze bardzo prawdziwie.

Powieść ta jest też swoistym ostrzeżeniem - aby nie oceniać charakterów ludzkich przy pierwszym spotkaniu. Bo to, jacy jesteśmy w rzeczywistości, wyłania się tylko w chwilach próby charakteru, a...

"Rozważna i romantyczna" była moim drugim zetknięciem z twórczością Jane Austen (pierwsza "Duma i uprzedzenie"). Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem stylu w jakim Ona pisze. To jak buduje charaktery, jak opisuje życie w tamtych czasach. Czujemy się jakbyśmy niemal sami uczestniczyli w tej historii na uboczu.

Mamy rozważną Eleonorę oraz romantyczną Mariannę. Książka opisuje nam uczuciowe perypetie tych oto panien. Widzimy zupełnie inne postawy przyjmowane w stosunku do uczuć, miłości, jednak nie ważne w jaki sposób jedna bądź druga podchodzą do tego tematu, bo w efekcie w obu przypadkach chodzi o to, że chcą być szczęśliwe. W wyniku różnych zdarzeń i zrządzeń losu dzieje się tak, że rozważna Eleonora kończy romantycznie, a romantyczna Marianna rozważnie.

Męska część bohaterów czyli Edward, pułkownik Brandon oraz Willoughby - każdego polubiłam na swój sposób. Nie wiem co powiedzieć więcej, zwyczajnie ich polubiłam.

Jednak po tym jak zakochałam się w "Dumie i uprzedzeniu" tak w...

Bianka | 2015-06-07
Przeczytana: 2015 rok

Nie ma to jak przyjemna lektura na letni czas! Piękna opowieść o perypetiach miłosnych dwóch sióstr - starszej Elinor i młodszej Marianne. Marianne jest zapalczywa i nieostrożna w swoich afektach, swoje zakochanie przeżywa dramatycznie i widowiskowo, zwłaszcza gdy przychodzi rozczarowanie. Elinor też się zakochuje, ale przeżywa to zupełnie inaczej. A kiedy spotyka rywalkę, przyjdzie jej zmierzyć się z wyjątkowo wredną intrygantką. Coś takiego może zrobić tylko kobieta innej kobiecie - pod płaszczykiem niezwykłej uprzejmości wsącza jad prosto w serce tej drugiej. Elinor znosi to z wielką pokorą, i mimo że została zdradzona... nie przestaje kochać. Radzi sobie z tym z ogromnym dostojeństwem i do tego jest czułą opiekunką i pocieszycielką swojej młodszej siostry. W życiu uczuciowym obydwu panien ogromnie dużo się dzieje, a ich wzajemna siostrzana miłość jest rozczulająca. Każdy życzyłby sobie takiej siostry jak Marianne czy Elinor.
Charaktery męskie też są warte uwagi. Warto zobaczyć...

Lilu_Dallas | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Miałam wątpliwości, czy lektura książki „Rozważna i romantyczna” da mi satysfakcję, ponieważ doskonale znam fabułę dzięki filmom, które stanowią moją żelazną kolekcje na półce z filmami ( ten zrealizowany przez BBC jak i w nowszej wersji). Na domiar złego nie mogłam zbudować własnej wizji bohaterów, bo w moim mózgu kołatały się twarze postaci filmowych, przeplatane raz jedną wersją filmową raz drugą.
Na szczęście okazało się że kunsztowny styl pisarski Jane Austen przeważył i przeczytałam książkę z przyjemnością. Sposób, w jaki autorka wykreowała charaktery postaci jest imponujący; każda z nich jest inna, wyrazista (może troszkę przerysowana) ma dobre cechy i złe. Starsza siostra, Eleonora stała się ostatecznie moją faworytką i po lekturze książki polubiłam ją jeszcze bardziej. Podobało mi się to, jak bardzo ciepło i tkliwie przedstawione zostało siostrzane uczucie między Marianną i Eleonorą. Ale przede wszystkim podobał mi się styl, w jakim jest napisana książka: klasyczny,...

Gabrielle_ | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Czy któraś z nas kiedykolwiek nie marzyła by przenieść się do czasów obszernych, długich sukien, balów, i książąt jeżdżących na białych koniach? Chyba nie ma takiej dziewczyny. Zazwyczaj jest to jednak nasze marzenie z czasów dziecięcych, którego nie da się spełnić, możemy jednak przenieść się w te czasy za pomocą książek. I mimo iż akcja książki przeze mnie opisywanej nie dzieje się w aż tak dalekiej przeszłości to możemy na chwilę zapomnieć o sprawach codziennych...

Dzięki pięknemu stylowi pisarskiemu pani Austen przenosimy się do dziewiętnastowiecznej, wiktoriańskiej Anglii. A więc do okresu długich sukien, proszonych obiadów i podwieczorków, a jednocześnie do okresu gorących związków i romansów, które jednak zazwyczaj pozostają w tajemnicy ze względu na dobre imię danej dziewczyny i jej rodziny, uczucia te gdyby nie ukrywane spotkałyby się z wielką krytyką ze względu na różnice w pozycji i majętności. Kumulacja tych wszystkich przeszkód zazwyczaj sprowadzała się do tego, że...