Wiersze i obrazy

Okładka książki Wiersze i obrazy
Tadeusz Różewicz Wydawnictwo: Czytelnik poezja
60 str. 1 godz. 0 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1952-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
60
Czas czytania
1 godz. 0 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 Krystyna Czerni, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz
Ocena 0,0
Pisanie jest t... Krystyna Czerni, Mi...
Okładka książki Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013 Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,2
Braterstwo poe... Czesław Miłosz, Tad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
714
529

Na półkach: ,

Tadeusz Różewicz w „Wierszach i Obrazach” to poeta pokonany, przez świat przygnieciony. Z jaką goryczą, ironią mówi o sobie w „Poetyce”: Myślałem / że słowa są lekkie / jak puch i dalej, w kolejnym „Nie wierszu”: Słowa moje / którymi chciałem / malować ciepłe barwy świata / słowa moje obojętne. On wziął swoje gładkie słowa i chciał piękne rzeczy o pięknym świecie pisać, tymczasem już za chwilę, już za kilka linijek pisze o gwałconych w Korei dziewczynkach, o ofiarach reżimu, o przerażającym świecie. I jak on teraz z tymi swoimi słowami wygląda? Chyba doskonałą ma tego świadomość, w „Nie wiersz” wchodzi z pełnymi rezygnacji słowami: Nie piszę wierszy / garść słów obracam / z trudem / jak w żarnach. Dalej w „Przygodzie Don Kiszota z la Manczy” widzimy postać rojącą sobie rzeczy wielkie we własnej śmieszności i błazeństwie. MYŚLAŁEM, ŻE SŁOWA SĄ LEKKIE.

Poeta złamany, ale czy do reszty? Nie, jednak nie do reszty. Ciepło i dobro tak zdeptane przez ten świat, wszelakiego sortu totalitaryzmy, tortury, zakłamanie i zbrodnie, jednak kiełkują. Mimo wszystko kiełkują. „Wiosenny siew na Korei” w scenerii spalonej ziemi, zwęglonych ciał, chłop ciska w z grunt ziarna nadziei. W „Obrazie” pojawia się obraz daleki (…) obraz nadziei. I w końcu „Świadek” – dla mnie kulminacja całego zbioru. Rozdarty poeta zapytuje: Czy można pisać / o miłości / słysząc krzyki / zamordowanych i pohańbionych / czy można pisać / o śmierci / patrząc na twarzyczki / dzieci. Jaka jest rola poety, który przecież widział koniec świata, koniec który trwa ciągle... ale przecież ciągle trwa też początek, siana jest nadzieja. Pod koniec „Świadka” autor przyznaje, że jest niemym i skrępowanym świadkiem miłości / która zwycięża śmierć.

Różewicz chce pisać o tym dobrze, a raczej CHCIAŁBY – jak czytamy w ostatnim „Pragnieniu”. Chciałby, bo przecież on wierszy nie pisze, jedynie słowa obraca z trudem. Nadzieja i dobro przebija tutaj, migocze pośród ciemnego, czarnego krajobrazu – jakby na marginesie spalonego świata. Ale czy trzeba więcej? Tomik świetny, z każdym kolejnym przeczytaniem bardziej zatrważający, czarny, ale i piękny, bo te blaski przecież coraz czystsze!


Suplementy:
1. http://kotfranz.blogspot.com/2016/06/rzeka-swiata.html
2. https://www.facebook.com/szaranagajjama/

Tadeusz Różewicz w „Wierszach i Obrazach” to poeta pokonany, przez świat przygnieciony. Z jaką goryczą, ironią mówi o sobie w „Poetyce”: Myślałem / że słowa są lekkie / jak puch i dalej, w kolejnym „Nie wierszu”: Słowa moje / którymi chciałem / malować ciepłe barwy świata / słowa moje obojętne. On wziął swoje gładkie słowa i chciał piękne rzeczy o pięknym świecie pisać,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • * Polska
    1
  • Lit. polska
    1
  • 2013
    1
  • 2012
    1
  • 100 książek, które trzeba przeczytać - Empik - dziennikarze i pisarze
    1
  • 100 książek wg Empiku
    1
  • 2019
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Więcej
Tadeusz Różewicz Wiersze i obrazy Zobacz więcej
Tadeusz Różewicz Wiersze i obrazy Zobacz więcej
Tadeusz Różewicz Wiersze i obrazy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także