Szary Len

Wydawnictwo: RW2010

Witaj w świecie, w którym bałbyś się własnego cienia... Gdybyś go tylko rzucał. Ludzie, otoczeni ze wszech stron strefą chtoniczną, desperacko walczą o przetrwanie, za obronę mając jedynie małe, szare kulki – nasiona szarego lnu. Ale przyjdzie czas, kiedy będzie trzeba wejść prosto w napierającą chtoniczność. Tylko czy głównemu bohaterowi wystarczy odwagi? Kiedy Noit budzi się o brzasku na...

Kiedy Noit budzi się o brzasku na polanie, nie ma pojęcia, ani gdzie się znajduje, ani kim jest. Wokół niego leżą ludzie, których nie zna, a jedyną osobą, która może mu coś powiedzieć o otaczającym go świecie, jest dziewczynka o imieniu Ome. Chyba ją zna... Tak, to jego siostra. Dzięki jej pomocy ludzie odnajdują wioskę zbudowaną ze szkła, znajdującą się na dnie krateru we wnętrzu wzgórza i zaczynają bronić się przed atakującą ze wszech stron strefą chtoniczną. A to dopiero początek...

źródło opisu: nexto.pl

źródło okładki: nexto.pl

dharim | 2014-04-05
Przeczytana: maj 2013

Naprawdę trudno opisać tę książkę. Zacznę może od tego, że jeśli lubicie klasykę SF, to zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Mimo, że charakter ma "klasyczny", to jednocześnie jest to coś nowego - nie spotkałem się jeszcze z takimi motywami, jakie serwuje autor. Ale nie tylko motywy są nowością; język, a szczególnie niektóre słowa polskie-niepolskie solidnie dodają charakteru utworowi. No i pomysł - koncept "fialii" to jeden z najbardziej wykręconych rzeczy, z jakimi się spotkałem. Uważam, że warto przeczytać.

Mariusz | 2014-04-22
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Początek przywodzi trochę na myśl "Gdzie wasze ciała porzucone" Philipa José Farmera - ludzie budzą się z totalną niepamięcią w świecie, którego reguły są dla nich nieprzeniknione. Potem historia Marcina Orlika odbija w innym kierunku, staje się znacznie bardziej poetycka i metaforyczna. A jednocześnie nie przestaje być historią fantastyczną. Autor bardzo zgrabnie posługuje się językiem, bawi się znaczeniami i wprowadza nowe słowa, koncepcje, pomysły. Dla mnie fabuła również (niestety) pozostała nieprzenikniona, aż do samego końca. I to jedyna wada tej książki. Preferowałbym więcej SF, a mniej poetyki. Mimo wszystko przeczytałem praktycznie za jednym zamachem i spodobało mi się bardzo. Polecam.

Draconina | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jest książka, która zainteresuje czytelników znudzonych powtarzającymi się tematami w literaturze. W 'Szarym Lnie' znajdziecie bardzo oryginalnie wykreowany świat-sen, a w zasadzie tzw. wieloświat i mnóstwo znanej już od pokoleń symboliki, którą Marcin Orlik wykorzystał w wysoce inteligentny sposób.

Zacznę od pierwszych skojarzeń - ruch New Age zakłada, że zostaliśmy przysłani na Ziemię w konkretnym celu, ale przechodząc z wymiarów o wyższej wibracji do niżej, nasza pamięć wymazała się, dlatego na Ziemi niejako kręcimy się w kółko, pamiętamy, że już kiedyś żyliśmy, że mieliśmy konkretną specjalizację, która miała się do czegoś przydać po lądowaniu na niebieskiej planecie, jednak nic z tego nam nie zostało w świadomości, a nasze nieszczęsne mózgi codziennie zostają nadpisywane nowymi 'programami'. Zapewne potrzebujemy słowa-wytrychu, aby obudzić się z tej egzystencjalnej 'stazy'. Co ciekawe, najwięcej z własnej przeszłości pamiętają dzieci, jednak kontrola umysłów, szkoła -...

Paweł | 2014-11-03
Przeczytana: 31 października 2014

Dziwna powieść. Na pewno SF, ale z rodzaju tych odjechanych, z mnóstwem neologizmów, pogmatwaną fizyką i niejasnym podłożem. Ale w sumie wyszło całkiem nieźle.

Tomasz | 2017-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2017