Cuda Polski. Zabytki architektury drewnianej

Wydawnictwo: Dragon
albumy
joly_fh

Zabytki architektury drewnianej należą do najpiękniejszych, a zarazem najbardziej nietrwałych świadectw kunsztu dawnych architektów, budowniczych i rzemieślników – cieśli czy snycerzy. Historyczne zawieruchy, kataklizmy, pożary, a także niestety ludzka bezmyślność, sprawiły, że wiele drewnianych skarbów utraciliśmy bezpowrotnie. Z wiejskiego pejzażu znikają drewniane chałupy i zabudowania pamiętające jeszcze wiek XIX. Na szczęście wiele spośród nich udało się uratować, przenosząc do malowniczych, piękniejących z dnia na dzień skansenów. Unikatowe drewniane zabytki, najczęściej znakomicie wkomponowane w krajobraz, reprezentują rozmaite epoki, style i regionalne tradycje zdobnicze. Ich różnorodność jest ogromna, łączy je natomiast jedno – zaklęte w drewnie piękno.

źródło opisu: Wydawnictwo Dragon, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/423