Zgłosuj na książki roku 2017
Indie, opowiadania, hindi
klasyka
bursztynowa

Pańska studnia to zbiór 14 opowiadań indyjskiego pisarza Premczanda.
Opowiadania zostały napisane na początku XX-go wieku (pisarz zm. w 1936 roku) w języku hindi lub urdu.

źródło okładki: www.literacki24.p

Tamanna | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Premczand (1880-1936), klasyk hindi, pochodził ze wsi, syn urzędnika poczty, rodzina zmagała się z biedą, wykształcenie zdobył dzięki ciężkiej pracy i wyrzeczeniom. Przez 30 lat był nauczycielem, Realistycznie przedstawiał problemy społeczne i obyczajowe.
14 opowiadań klasyka hindi. Indie z początku XX wieku. Ale i historyczne - opowieści z Radżastanu, historie rażputów i umierających z nimi na stosie żon ("Sati", "Posiew zbrodni"). Chłopi deprawowani przez miasto ("Godność zawodu" i "Przykre wspomnienie") . Los bezdomnego sieroty ("Jak ceni się mleko"). Znów jak w literaturze Indii wielkie postacie skrzywdzonych - wdowa, która ma tylko jeden sposób, by uzyskać sprawiedliwość za swoją krzywdę ("Cierpienie ubogich"), stary Sudżan, który odzyskuje godność porzucając bezpłodne rozmyślania na rzecz ciężkiej pracy, pogodzony ze swoim losem sierota z kasty odrzuconych. Mnie najbardziej poruszyło opowiadanie o dwóch braciach i pojawiający się w nim motyw - zwycięstwo wdzięczności za...

Apfelbaum | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 08 lipca 2016

Opowiadania są dość nierówne od bardzo krótkich mogących być spokojnie artykułem w brukowcu (choć pisane znacznie lepszym językiem), po znacznie ciekawsze. Ogółem przedstawiają gorycz autora, który widzi niedolę ludzi spowodowaną zarówno ich własnym złem, jak i znieczulicą społeczną, czy też brakiem zaufania, złą opinią. Dla czytelnika europejskiego dodatkowo jest to źródło kilku informacji o kulturze indyjskiej.

NarzeczonaKota | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2016, INDIE!
Przeczytana: 18 lipca 2016
Kinga | 2014-12-15