Kraina smoka. Chiny wczorajsze, Chiny dzisiejsze.

Wydawnictwo: StudioEMKA
Chiny, kultura, obyczaje, mieszkańcy,
literatura faktu
Bożena

(...) Gdy słyszymy i mówimy o Chinach, mamy na myśli przeważnie te najbardziej popularne skojarzenia. Bo kto w Polsce nie słyszał o chińskim murze, chińskim cyrku, chińskich sztukach walki z legendarnym Bruce Lee o mnichach z klasztoru Shaolin, kto nie słyszał o cudach tradycyjnej chińskiej medycyny, czy choćby o osobliwościach chińskiej kuchni i mniej wspaniałych bazarowych ubraniach? Ale z głębszą znajomością Chin współczesnych, nie wspominając o historii, jest już zdecydowanie gorzej.
Znane polskie porzekadło głosi: „Lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć”. Zaś stary Chińczyk z hutongu nad południowochińską rzeką Li zacytował mi to znane porzekadło: „Dobrze jest usłyszeć, ale najlepiej zobaczyć”. Co prawda, to prawda. Często ze wstydem przed samym sobą przyznawałem się do niewiedzy, albo do mylnego wyobrażenia o tym naprawdę wyjątkowym, a już na pewno fascynującym kraju i jego mieszkańcach. I nie kryję, że z każdym pobytem w Chinach moje przekonanie o europejskiej jakoby „wyższej” kulturze, uchodziło ze mnie jak powietrze z przekłutego balona.

źródło opisu: www.studioemka.com.pl

źródło okładki: www.studioemka.com.pl

Jack_ | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

OCENA- 6/10 DOBRA

„KRAINA SMOKA – CHINY WCZORAJSZE, CHINY DZISIEJSZE” jest spojrzeniem autora Zbigniewa Domino na kraj, który od zawsze był i pozostanie osią świata, czyli „PAŃSTWEM ŚRODKA” cokolwiek to znaczy. Jest to swoista próba konfrontacji zachodzącym zmian na przestrzeni lat 1985 – 2007 w Chinach widziana oczyma autora, który dwukrotnie odbył podróż do tego państwa, jedną prawie ćwierć wieku temu, bo w roku 1985, druga natomiast w roku 2007.

Autor zwiedził kilka chińskich prowincji, również kilka miast i pomniejszych miejscowości, za każdym razem notując to, co szczególnie go zainteresowało, na bazie tych zapisków przybliża i zaprasza nas czytelników do postawienia pierwszego kroku na długiej, ale fascynującej drodze poznawania i oswajania się z Krajem Środka. W początkowej fazie książki autor przybliża nam nieco dramatycznej a zarazem fascynującej historii Chin, oczywiście w telegraficznym skrócie, wszystko po to abyśmy lepiej poznali i zrozumieli Chiny...

książek: 2073
majkey | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Jest peeeełna błędów, a przeczytałam dopiero 1,5 rozdziału. Ponieważ nie wiem czy wyłapię wszystkie byki - nie będę czytać dalej. Zależało mi na wiarygodnych informacjach o Chinach. Zawiodłam się bardzo.