Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
rozwój gospodarczy
historia
andydufresne

Co łączy Polskę Ignacego Mościckiego z Polską Edwarda Gierka? Czy Związek Radziecki miał przed sobą alternatywną drogę modernizacji? Czy można było „dogonić i przegonić” Zachód z pomocą aktywnego państwa? Czy kraje zacofane mają szansę na przyspieszony rozwój? Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw –...

Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw – od ZSRR czasów Stalina, przez Chiny Mao, kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji Wschodniej, aż po II RP i PRL – z nędzą, gospodarczym zacofaniem i społecznym anachronizmem. Autor bada ideologie przyspieszonego rozwoju, jakie dominowały na świecie tuż przed II wojną światową i po niej. Przybliża epokę, w której decydowały się kształty naszego świata, konfrontując praktyczne doświadczenia ludzi z założeniami gospodarczych teorii. Tłumaczy wreszcie, dlaczego w latach 70. globalne i lokalne elity zaczęły odwracać się od państwa, zamieniając etatyzm w ideologię „niewidzialnej ręki rynku” jako panaceum na niedorozwój.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/skok-w...(?)

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/sites/krytykapolit...»

Petroniusz | 2018-11-26
Na półkach: 2018, Polityka, Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: listopad 2018

Jedna z tych kultowych analiz dotyczące jak tworzyć nowoczesne społeczeństwa i państwa. Silą tej książki jest fakt że to polska książka, zatem silnie eksponowana jest analiza naszej, polskiej transformacji.
Co tu dużo mówić, to doskonała praca, próba przybliżenia kwestii rozwoju państw peryferyjnych, różnych dróg rozwoju i tego swoistego „skoku w nowoczesność” który tak wielu próbuje zrealizować, a tak niewielu się udaje.

Takie przekrojowe analizy są bardzo ciekawe, gdyż pozwalają wyciągać wspólne wnioski dla modernizacji takich krajów jak Rosja czy Chiny w czasach komunizmu i nieco innej drogi Japonii. Wzbogacenie tego wątku o państwa afrykańskie, ameryki łacińskiej a także Azji (Tajwan, Indie, Korea płd.), daje całkiem szerokie spojrzenie. Wołanie o rozwój w każdym z tych państw było racją stanu a ścieżka redukcji dystansu do centrum – głównym celem. Autor umiejętnie wyjmuje z mnóstwo tabelek i analiz – te kluczowe informacje które pomogą zrozumieć jak wyglądała ta nieuchronna...

Koval | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Poruszanie tematów gospodarczych w książkach nieakademickich należy do dosyć karkołomnych przedsięwzięć ze względu na fakt, że często traktowane są one zbyt pobieżnie lub forsowana jest jedyna słuszna teza, a opisywane zjawiska ekonomiczne oceniane są zero-jedynkowo. W przypadku „Skoku w nowoczesność” do lektury nie zachęca również wstęp Zygmunta Baumana czy samo w ogóle wydawnictwo Krytyki Politycznej znane ze swoich sympatii. Na szczęście pozostałej treści niewiele można zarzucić.
Książka została podzielona na dwie części: pierwsza (ok. 1/3) to wykład poświęcony ekonomii, gdzie zdefiniowano genezę zacofania, rewolucji przemysłowej oraz teorii rozwoju gospodarczego jaki objął wszystkie kraje po Drugiej Wojnie. W rzeczywistości otrzymujemy tu szereg argumentów w odwiecznym sporze kapitalizm vs socjalizm z uwzględnieniem ich różnych odnóg, a także w ujęciu historycznym, czyli jak zmieniały się poszczególne koncepcje na przestrzeni dekad. Jest to o tyle interesujące, że poglądy wielu...

| 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Bardzo ciekawy wykład historii rozwoju wielu państw i regionów świata w niezwykle ważnym okresie od lat 40. do 80. XX w., choć część przywołanych danych i procesów obejmuje również wcześniejszy okres. Niezwykłym atutem książki Adama Leszczyńskiego jest język - przystępny i komunikatywny, przez co nawet ekonomiczny laik może po nią sięgnąć. A dla tych, którzy posiadają podstawy makroekonomii i historii myśli ekonomicznej, tym cenniejsze źródło wiedzy, szczególnie o zapomnianym wręcz kontynencie - Afryce.
Szkoda tylko, że dzisiejszy świat i współczesna ekonomia nie są tak proste jak ówcześnie i stąd osiąganie wzrostu, a najlepiej rozwoju dużo trudniejsze. Ale i równocześnie dowód na to, że tym politykom, którzy proponują proste rozwiązania, wierzyć absolutnie nie należy.

Łukasz Lelonek | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Praca pana Leszczyńskiego to opis koncepcji polityczno-ekonomicznych, które miały wydźwignąć państwa peryferyjne i sprawić, że te narody dołączą do "Zachodu", wyrywając się z pułapki maltuzjańskiej. Poza paroma wyjątkami próby te skończyły się fiaskiem albo wręcz katastrofami humanitarnymi.

Autor dokonuje bezstronnej (co się rzeczywiście udaje) analizy tych koncepcji i ich skutków.
Praca posiada imponującą bibliografię.

Książka jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, gdyż daleko mi do środowiska Krytyki Politycznej i Gazety Wyborczej. Pomimo obaw pracę oceniam na bardzo rzetelną i z czystym sumieniem polecam.

SlawekAUO | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Nie sądziłem, że kiedyś kupię książkę wydaną przez Krytykę Polityczną. Skusiłem się po wysłuchaniu spotkania z autora z prof. Antonim Dudkiem.
Ważna książka. Spora dawka obiektywizmu, przykłady z różnych części świata i obszerne ramy czasowe (chociaż okresu 1980-1992 mi brakuje). Właściwie nie mogę przeboleć pominięcia Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Końcowy przykład ze zmyślonym krajem jest pomyłką, bo po wojnie nie było państwa w tej części świata o nakreślonych parametrach. Szybciej pasuje sytuacja międzywojenna, ale wtedy odpadają rady ONZ itp.

Bartlomiej Postek | 2016-01-17
Przeczytana: 10 listopada 2015

Niezwykle ciekawe studium prób modernizacji (czyli tytułowy "skok w nowoczesność) kilku krajów, zapóźnionych gospodarczo względów Zachodu (m.in. Chin, Japonii, ZSRR, krajów afrykańskich oraz Polski). Na szczególną uwagę zasługuje szerokie podejmowanie tematu modernizacji gospodarczej, prócz analiz gospodarczych autor pokazuje tło społeczno-polityczne, będące niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym zarówno na zakres, przebieg jak i skutki ambitnych projektów modernizacyjnych, których koszty często były straszliwe.
Książka zawiera mnóstwo ciekawych danych oraz analiz, jej lektura pomaga poszerzyć horyzonty nie tylko z zakresu rozumienia procesów gospodarczych, ale również ich styku z procesami społecznymi czy politycznymi.

Chocolate__Girl | 2014-06-13
Przeczytana: 31 maja 2014

Fajne ale i tak często nachodzi mnie myśl, że można by przestać udawać z tą dumą i zostanie Republiką Rabarbarową nie wyszłoby temu krajowi na złe

Antagonista Esklaważu | 2019-01-07
marcjn | 2018-02-26