rozwój gospodarczy
historia
andydufresne

Co łączy Polskę Ignacego Mościckiego z Polską Edwarda Gierka? Czy Związek Radziecki miał przed sobą alternatywną drogę modernizacji? Czy można było „dogonić i przegonić” Zachód z pomocą aktywnego państwa? Czy kraje zacofane mają szansę na przyspieszony rozwój? Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw –...

Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw – od ZSRR czasów Stalina, przez Chiny Mao, kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji Wschodniej, aż po II RP i PRL – z nędzą, gospodarczym zacofaniem i społecznym anachronizmem. Autor bada ideologie przyspieszonego rozwoju, jakie dominowały na świecie tuż przed II wojną światową i po niej. Przybliża epokę, w której decydowały się kształty naszego świata, konfrontując praktyczne doświadczenia ludzi z założeniami gospodarczych teorii. Tłumaczy wreszcie, dlaczego w latach 70. globalne i lokalne elity zaczęły odwracać się od państwa, zamieniając etatyzm w ideologię „niewidzialnej ręki rynku” jako panaceum na niedorozwój.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/skok-w...(?)

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/sites/krytykapolit...»

Koval | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Poruszanie tematów gospodarczych w książkach nieakademickich należy do dosyć karkołomnych przedsięwzięć ze względu na fakt, że często traktowane są one zbyt pobieżnie lub forsowana jest jedyna słuszna teza, a opisywane zjawiska ekonomiczne oceniane są zero-jedynkowo. W przypadku „Skoku w nowoczesność” do lektury nie zachęca również wstęp Zygmunta Baumana czy samo w ogóle wydawnictwo Krytyki Politycznej znane ze swoich sympatii. Na szczęście pozostałej treści niewiele można zarzucić.
Książka została podzielona na dwie części: pierwsza (ok. 1/3) to wykład poświęcony ekonomii, gdzie zdefiniowano genezę zacofania, rewolucji przemysłowej oraz teorii rozwoju gospodarczego jaki objął wszystkie kraje po Drugiej Wojnie. W rzeczywistości otrzymujemy tu szereg argumentów w odwiecznym sporze kapitalizm vs socjalizm z uwzględnieniem ich różnych odnóg, a także w ujęciu historycznym, czyli jak zmieniały się poszczególne koncepcje na przestrzeni dekad. Jest to o tyle interesujące, że poglądy wielu...

Hubert Igliński | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Bardzo ciekawy wykład historii rozwoju wielu państw i regionów świata w niezwykle ważnym okresie od lat 40. do 80. XX w., choć część przywołanych danych i procesów obejmuje również wcześniejszy okres. Niezwykłym atutem książki Adama Leszczyńskiego jest język - przystępny i komunikatywny, przez co nawet ekonomiczny laik może po nią sięgnąć. A dla tych, którzy posiadają podstawy makroekonomii i historii myśli ekonomicznej, tym cenniejsze źródło wiedzy, szczególnie o zapomnianym wręcz kontynencie - Afryce.
Szkoda tylko, że dzisiejszy świat i współczesna ekonomia nie są tak proste jak ówcześnie i stąd osiąganie wzrostu, a najlepiej rozwoju dużo trudniejsze. Ale i równocześnie dowód na to, że tym politykom, którzy proponują proste rozwiązania, wierzyć absolutnie nie należy.

Łukasz Lelonek | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Praca pana Leszczyńskiego to opis koncepcji polityczno-ekonomicznych, które miały wydźwignąć państwa peryferyjne i sprawić, że te narody dołączą do "Zachodu", wyrywając się z pułapki maltuzjańskiej. Poza paroma wyjątkami próby te skończyły się fiaskiem albo wręcz katastrofami humanitarnymi.

Autor dokonuje bezstronnej (co się rzeczywiście udaje) analizy tych koncepcji i ich skutków.
Praca posiada imponującą bibliografię.

Książka jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, gdyż daleko mi do środowiska Krytyki Politycznej i Gazety Wyborczej. Pomimo obaw pracę oceniam na bardzo rzetelną i z czystym sumieniem polecam.

Bartlomiej Postek | 2016-01-17
Przeczytana: 10 listopada 2015

Niezwykle ciekawe studium prób modernizacji (czyli tytułowy "skok w nowoczesność) kilku krajów, zapóźnionych gospodarczo względów Zachodu (m.in. Chin, Japonii, ZSRR, krajów afrykańskich oraz Polski). Na szczególną uwagę zasługuje szerokie podejmowanie tematu modernizacji gospodarczej, prócz analiz gospodarczych autor pokazuje tło społeczno-polityczne, będące niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym zarówno na zakres, przebieg jak i skutki ambitnych projektów modernizacyjnych, których koszty często były straszliwe.
Książka zawiera mnóstwo ciekawych danych oraz analiz, jej lektura pomaga poszerzyć horyzonty nie tylko z zakresu rozumienia procesów gospodarczych, ale również ich styku z procesami społecznymi czy politycznymi.

SlawekAUO | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Nie sądziłem, że kiedyś kupię książkę wydaną przez Krytykę Polityczną. Skusiłem się po wysłuchaniu spotkania z autora z prof. Antonim Dudkiem.
Ważna książka. Spora dawka obiektywizmu, przykłady z różnych części świata i obszerne ramy czasowe (chociaż okresu 1980-1992 mi brakuje). Właściwie nie mogę przeboleć pominięcia Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Końcowy przykład ze zmyślonym krajem jest pomyłką, bo po wojnie nie było państwa w tej części świata o nakreślonych parametrach. Szybciej pasuje sytuacja międzywojenna, ale wtedy odpadają rady ONZ itp.

Chocolate__Girl | 2014-06-13
Przeczytana: 31 maja 2014

Fajne ale i tak często nachodzi mnie myśl, że można by przestać udawać z tą dumą i zostanie Republiką Rabarbarową nie wyszłoby temu krajowi na złe

marcjn | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018