Zgłosuj na książki roku 2017
czasopisma
Róża_Bzowa

Magazyn humanistyczno-literacki. W pierwszym numerze pojawią się teksty i rozmowy z 18 twórcami, w tym m.in.: wywiad z Mariuszem Wilkiem z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami pisarza, reportaż Magdaleny Skopek z półwyspu Jamalskiego, eseje Jerzego Plutowicza, Andrzeja Franaszka i Stefana Chwina, przedpremierowe fragmenty książki Ignacego Karpowicza, Filipa Springera i Michała Okońskiego oraz...

Magazyn humanistyczno-literacki.

W pierwszym numerze pojawią się teksty i rozmowy z 18 twórcami, w tym m.in.: wywiad z Mariuszem Wilkiem z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami pisarza, reportaż Magdaleny Skopek z półwyspu Jamalskiego, eseje Jerzego Plutowicza, Andrzeja Franaszka i Stefana Chwina, przedpremierowe fragmenty książki Ignacego Karpowicza, Filipa Springera i Michała Okońskiego oraz wiersze i rękopisy Julii Hartwig i Saschy Pecarica. W magazynie znajdzie się też esej Dariusza Nowackiego, w którym autor zastanawia się, dlaczego nieczytanie jest czy raczej powinno być wstydliwe, a może i hańbiące. "Nic głupszego i bardziej zgubnego niż przekonanie, że świat powinien podzielać nasze pasje", rozwija swoją myśl w dalszej części tekstu.

- Jesteśmy wrażliwi na osobność, inność. Nie dzielimy autorów na tych, którzy piszą reportaże, powieści, zajmują się malarstwem czy architekturą. To pismo, które łączy osobne charaktery pisma - mówi redaktor naczelny "Charakterów Pisma", Bogdan Białek. - Nie jest ważny tylko temat, wokół którego krążą autorzy, ale ich osobowość i wrażliwość, prywatna rysa, szczegół, detal.

źródło opisu: Materiały prasowe.

źródło okładki: http://www.charaktery.eu/ch_pisma_spis_tresci/

• Bramy Światłości: Tom 2
  • Dziewczyna z warkoczami
  • Lata szkolne Jezusa
  • Point of Retreat
  • Krótka historia o długiej miłości
  • This Girl

Michelle Frances

5,57 (21 ocen i opinii)
Slammed
Colleen Hoover

8,03 (4083 ocen i opinii)
Córka głosu. Księga życia Hili Campos

John Maxwell Coetzee

5,45 (11 ocen i opinii)
Point of Retreat
Colleen Hoover

7,79 (2730 ocen i opinii)
Krótka historia o długiej miłości
Angelika Kuźniak , Ewelina Karpacz-Oboładze

7,73 (22 ocen i opinii)
This Girl
Colleen Hoover

7,24 (1467 ocen i opinii)
allison | 2013-05-29
Przeczytana: 28 maja 2013

Nowe pismo humanistyczno-literackie, więc nie mogłam odmówić sobie przeczytania. Uczucia po lekturze mam mieszane, ale po kolei...

Przede wszystkim z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że każdy z tekstów zamieszczonych w tym premierowym numerze jest wart lektury. Najbardziej zainteresowały mnie: reportaż Magdaleny Skopek z tundry, fragment najnowszej książki Ignacego Karpowicza "ości" oraz eseje Stefana Chwina. Dariusza Nowackiego i Andrzeja Franaszka.
Do tych trzech ostatnich tekstów wróciłam nawet kilka razy, by upajać się niektórymi fragmentami

(np. "Źródłem pisania (...) jest uwaga; by pisać trzeba uważnie, z pietyzmem i czułością wsłuchiwać się w głos Boga, świata, drugiego człowieka. Czy nie jest to najpiękniejszy głos literatury? Ten szept spomiędzy kartek"*).

Wszystkie te eseje są błyskotliwe, mądre i łączą w sobie erudycję autorów z niebanalnym spojrzeniem na świat oraz z inteligentnym poczuciem humoru (a niewielu współczesnych twórców potrafi skorelować te cechy....

Małgosia | 2016-03-04
keganko | 2013-07-05