Dwanaście dni

Okładka książki Dwanaście dni Janusz Drzewucki
Okładka książki Dwanaście dni
Janusz Drzewucki Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry poezja
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-05-07
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-07
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403080
Tagi:
wiersze poezja polska
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Ocena 9,0
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2019 Jakub Beczek, Maria Bigoszewska, Leszek Bugajski, Andrzej Coryell, Janusz Drzewucki, Jerzy Gizella, Henryk Jankowski (językoznawca), Marta Kucharska, Jadwiga Malina, Piotr Müldner-Nieckowski, Marek Pacukiewicz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Michał Sobol, Marek Sołtysik, Edward Stachura, Adam Zagajewski, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,0
Twórczość nr 7... Jakub Beczek, Maria...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1457
1431

Na półkach: ,

Świetna jest poezja Drzewuckiego, tutaj już mówimy o tej poezji z najwyższej półki i nie tylko dlatego, że to ta sama klasa co Szymborska czy Różewicz, ale także dlatego, że trzeba być niesamowitym poetą i władcą słowa, żeby w wiersze wpleść tyle miejsc, obrazów, nazw i pozostawić ją sensowną i smaczną.
Czytam niemalże z wypiekami, nie tylko z zachwytu, bo zachwycać się jest czym, ale także z powodu tego bogactwa świata. Nie należę do osób, które lubią podróżować, krajobrazy to nie jest coś, co robi na mnie wrażenie, a jednak Drzewucki mnie zachwyca, czuję, jakbym się z nim przez te Bukareszty i Bagdady przewijała tam i znowu. Wybitny poeta, ale i bardzo mądry człowiek, jego wiedza może aż przytłoczyć (ale pozytywnie),tyle nazwisk, zdarzeń, pięknie wkomponowanych w inne równie piękne słowa. Jego wiersze o Polsce są takie dobre, naprawdę.
Chylę czoła.

Świetna jest poezja Drzewuckiego, tutaj już mówimy o tej poezji z najwyższej półki i nie tylko dlatego, że to ta sama klasa co Szymborska czy Różewicz, ale także dlatego, że trzeba być niesamowitym poetą i władcą słowa, żeby w wiersze wpleść tyle miejsc, obrazów, nazw i pozostawić ją sensowną i smaczną.
Czytam niemalże z wypiekami, nie tylko z zachwytu, bo zachwycać się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
774
772

Na półkach: , ,

Jakkolwiek nie podchodziłabym do tych wierszy, miałam wrażenie, że ich twórca spaceruje razem ze mną i opowiada mi historie indywidualne, osobiste, oparte na sztuce unikalnego łączenia liryki z wyrazistą umiejętnością fotografowania słowem miejsc, do których chętnie wraca. Więcej, namawia czytelnika do dyskursu odbiegającego od codzienności, potoczności na rzecz wysokiej erudycji, gdzie słowo ma wagę najcenniejszego kruszcu. A przekrój tych wierszy podzielony jest na cztery istotne rozdziały, łączące się w jeden odważny głos, którego ich autor nie wstydzi się wypowiadać jako alokucję stanowiącą swoiste preludium do tytułowego sedna niezwykle sugestywnego, zmuszającego do głębszej refleksji, czy zadumy.

Janusz Drzewcuki ma bogaty życiorys ściśle związany z szeroko pojętą kulturą, literaturą. Absolwent filologii polskiej UJ. Dziennikarz, krytyk literacki, poeta, autor książek o polskiej poezji współczesnej, wydawca. Swoją wędrówkę z czytelnikiem – odbiorcą Jego wierszy rozpoczyna od spostrzeżeń i głębokich wywodów na tematy codzienne, dotyczące naszego kraju, które rozpoczyna od zaproszenia znajomej, przebywającej za granicą do przyjazdu do Polski: „Przyjedź wreszcie do Polski,/ nie mów, że nie masz czasu,/ że jesteś ciągle zajęta albo/ że może w przyszłym roku,/ nie usprawiedliwiaj się./ nie wykręcaj się, spakuj/ najpotrzebniejsze rzeczy,/ wsiadaj do pociągu, przyjedź.[,,,] Zobaczysz, nie pożałujesz,/ będzie wesoło, pokażemy ci/ Warszawę, od tej i od tamtej/ strony, puścimy się Nowym/ Światem i Krakowskim/ Przedmieściem...[...]” Pojawia się też „Głos w dyskusji Polska i Kościół” oraz „Jednym okiem, drugim uchem” o sprawach ważnych i mniej ważnych.

Zapraszam na całą recenzję na:
http://nietypowerecenzje.blox.pl/2017/01/8222Dwanascie-dni8221-Janusz-Drzewucki.html

Jakkolwiek nie podchodziłabym do tych wierszy, miałam wrażenie, że ich twórca spaceruje razem ze mną i opowiada mi historie indywidualne, osobiste, oparte na sztuce unikalnego łączenia liryki z wyrazistą umiejętnością fotografowania słowem miejsc, do których chętnie wraca. Więcej, namawia czytelnika do dyskursu odbiegającego od codzienności, potoczności na rzecz wysokiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
7

Na półkach:

Piękny tomik poezji, zresztą nie bez powodu otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura w 2014 roku.

Piękny tomik poezji, zresztą nie bez powodu otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura w 2014 roku.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Poezja
    2
  • Podróżnicze
    1
  • 2020
    1
  • Ulubione
    1
  • 2019
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwanaście dni


Podobne książki

Przeczytaj także