O żołnierzu tułaczu. Zmierzch

Wydawnictwo: Czytelnik
Ewa

Dwa opowiadania XIX wieku.Pierwsze opowiadanie dotyczy walk republikańskiej armii francuskiej z austriacką.Główny bohater,chłop Pulut ceniony jest wśród Francuzów za męstwo.Kiedy powraca do kraju ojczystego,w którym panuje feudalizm,zostaje uznany za pańszczyźnianego uciekiniera i skazany na karę śmierci. Zmierzch,to utwór oparty na kontraście między wspaniałą,żywą i bogatą przyrodą a chłopskim nieszczęściem,upokarzającą walką o przetrwanie.Akcja główna toczy się podczas jesiennego dnia,na bagnach,późnym popołudniem.Gibała i jego żona są zmuszeni przez los do podjęcia pracy przy wydobywaniu bagna.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie