Papież i ja

Wydawnictwo: WAM
9788321119366
papież Jan Paweł II,
joly_fh

To jest poruszająca opowieść o przyjaźni polskiego katolika i Żyda z małego polskiego miasta ? przyjaźni pogłębionej wskutek wielkich tragedii ludzkich, które rozgrywały się wokół nich w okresie ich młodości, oraz międzynarodowych sporów, które w dużej mierze naznaczyły ich wspólne lata dojrzałe. To jest opowieść o młodym Karolu Wojtyle, Lolku, i Jerzym Klugerze, Jurku, opowieść o papieżu oraz człowieku ocalałym z szoah, przedstawiona z perspektywy drugiego z nich. (?) Nakreślona przez Jurka historia jego utraconej i odnalezionej przyjaźni z katolickim chłopcem Lolkiem, chociaż uwikłana w rozległy kontekst historyczny i teologiczny, nosi jednak znamię wybitnie osobiste. Została opowiedziana prostym i atrakcyjnym językiem, który angażuje czytelnika i pozwala mu poczuć się tak, jak gdyby siedział razem z nimi przy stole, czy to w Watykanie, czy to w Castel Gandolfo (letniej rezydencji papieża), raczył się makaronem, włoskim winem tudzież odrobiną wódki i słuchał zarówno wspomnień o ich młodych latach, jak i rozważań o wspólnej teraźniejszości i przyszłości katolików i żydów. Te pamiętniki nie tylko pomogą wszystkim chętnym zrozumieć powody, dla których Jan Paweł II tak intensywnie angażował się w dialog katolicko-żydowski, lecz także dostarczą przyjemnej lektury, przekazującej skomplikowane niekiedy prawdy z ludzkim ciepłem i dozą humoru.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Nie będę ukrywać, że osoba papieża Jana Pawła II od zawsze mnie intrygowała. O ile czasy jego pontyfikatu zostały dosyć dokładnie opisane, o tyle lata dzieciństwa papieża wiadomo tak naprawdę niewiele. Niezwykle pomocne w odtworzeniu tego okresu życia Karola Wojtyły okazują się wspomnienia osób, które go znały. Po przeczytaniu rewelacyjnej „Kochanej starej budy…” zawierającej wspomnienia kolegów i nauczycieli z wadowickiego gimnazjum poczułam jednak mały niedosyt. Wśród wszystkich wypowiedzi brakowało mi jednak wspomnień jednego z najbliższych przyjaciół przyszłego papieża, syna Przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Wadowicach, Jerzego Klugera. Uważałam, że jego wypowiedzi mogłyby być niezwykle ciekawe. Dlatego ucieszyłam się niezmiernie, kiedy na polski rynek wyszła książka napisana przez Jerzego, nosząca prosty tytuł „Papież i ja”. Chociaż chciałam ją przeczytać w chwili, w której ją zobaczyłam, to jednak musiałam czekać na ten moment grubo ponad rok.
Przez cały ten czas...

Justyna | 2017-03-19