Resztki

Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Remainder
joly_fh

Bohater Resztek po wypadku spowodowanym "czymś, co spadło z nieba" wchodzi nagle w posiadanie ośmiu i pół miliona funtów. Pieniądze wykorzystuje, by odtworzyć zdarzenia ze swojej przeszłości. Zatrudnia ludzi, którzy mają je odgrywać wciąż na nowo, z chorobliwą dokładnością rekonstruuje budynek, w którym mieszkał, formułuje szczegółowe zalecenia dla sąsiadów - stara kobieta ma smażyć wątróbkę, łysiejący pianista celowo popełniać błędy...

Kiedy okazuje się, że nie zaspokaja to jego pragnienia autentyczności, milioner zaczyna odtwarzać coraz bardziej drastyczne wydarzenia. Co się stanie, gdy obsesja wymknie się spod kontroli, a rzeczywistość zaczynie niebezpiecznie mieszać się z fikcją?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Melocotón | 2013-12-06

Znakomity koncept na powieść zaprzepaszczony w przegadaniu i bez sensownego zakończenia. Czy warsztatu zabrakło, czy energii, czy jeszcze czegoś innego - nie wiem. Ale można sobie spokojnie darować zakup, mimo że blurb jest zachęcający.

Jeszcze do połowy idzie w miarę dobrze: jest bohater, który dostaje czymś w głowę i traci pamięć. Chcąc sobie przypomnieć dawne życie czy też jakoś ponownie w nie wejść, próbuje za pieniądze z ubezpieczenia kupić mieszkaknie i urządzić je tak, jak mu się wydaje, że byłoby mu miło. Ale zaczyna się zapętlać w tym urządzaniu, wręcz maniakalnie szukać zagninonych zapachów, smaków, obrazów. Dostaje obłędu, a obłęd prowadzi go do kolejnej tragedii.

Można było to po prostu lepiej napisać, bo od połowy wieje zimną, nieludzką, dziwną chorobą, depresyjnym strachem, a zakończenie rozmywa się w szaleństwie. Nieprzyjemnie.

Lenka | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Nie umiem się wypowiedzieć na temat tej książki. Nie jestem nawet stwierdzić czy mi się podobała czy nie. Bardzo dziwna książka. Nie wiedziałam, co jest tam rzeczywiste, a co jest tylko ułudą.

qbard | 2015-06-07

Książka jak sen wariata. Ciekawy pomysł, dużo wspaniałych spostrzeżeń i angielskiego humoru. Wnikliwa analiza poszczególnych, odgrywanych wielokrotnie sytuacji może nie być dobrą pozycją dla ludzi ceniących sensację. W tą książkę trzeba się wczuć.

Ari_saan | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Książka dobra, bardzo zawiła pod względem formy i przekazu. Często powtarzające się sekwencje - powtórzenia sytuacji, notoryczne wspominanie o tych samych rzeczach i odczuciach, systematyczne wyliczenia - mogą wydawać się nieco nudnawe, dostrzegam w tym jednak zabieg, mający na celu jeszcze mocniejsze uwydatnienie opisywanych wydarzeń, a konkretnie powtarzalności, którą między innymi zajmuje się główny bohater. Rozwlekłość opisów, to jak autor przeciąga tok wydarzeń, jest, wg mnie, również podkreśleniem - bohater często wspomina o rozwlekaniu chwili, rozciąganiu jej w czasie, delektowaniu się nią.
Ciężko mi określić co sądzę o tej powieści, widzę w niej jednak przejaw geniuszu. Wszystko w niej jest pokrętne, zawiłe, tak jak w prawdziwym życiu z resztą. Rzecz polega na zrozumieniu, rozkładaniu na czynniki pierwsze, które następnie trzeba analizować, by zrozumieć poszczególne elementy i ich działanie. Celem bohatera jest właśnie to zrozumienie, osiągnięcie poczucia rzeczywistości,...

szimus | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 września 2015

Nic nowego nie powiem ponad to, co w poprzednich recenzjach - świetny pomysł zabity (no, nie aż tak źle, ale mocno poturbowany) straszliwie nudnym językiem i brakiem akcji.

Elcia | 2015-12-23
Przeczytana: październik 2015

Zaciekawił mnie opis z tyłu książki i pomysł na fabułę, więc nastawiłam się na coś wyjątkowego i napisanego z wielkim drygiem. W trakcie czytania zniechęcił mnie wewnętrzny świat głównego bohatera, który wprawdzie na początku trochę bawił, ciekawił czy nawet zachęcał do refleksji, to jednak z czasem okazał się nużący i ziejący brakiem rokowań poprawy.

Izabela | 2015-08-31
Przeczytana: sierpień 2015

To chyba jedyna książka, przy której miałam ochotę wpaść do środka tylko po to by uderzyć głównego bohatera w twarz i krzyknąć przy tym ''ogarnij się!'' Bardzo dobry pomysł na historię, jednakże za dużo czasu nic się nie działo.

mckaszz | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

książka do przeczytania i obawiam się - zapomnienia.

zimt89 | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2016

Jak można tak bardzo sknocić dobry pomysł na historię jej wykonaniem? Odpowiedź znajdziemy czytając "Resztki". Wielkie książki mają to do siebie, że pomimo tego, iż mogą się nam nie spodobać, to czujemy, że ta literatura to coś wyjątkowego. Nie dajcie się zwieść szumnym cytatem z Zadie Smith na okładce, jakoby byłaby to książka dekady. Oj nie...

Julita Babecka | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015