Zachwyt i nostalgia

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Natalia

Dlaczego wędrujemy? Co wyzwalają w nas podróże? Czym jest radość odkrywania śladów ludzi, którzy dawno odeszli? Książka jest zbiorem reportaży z podróży do wielu niezwykłych i fascynujących miejsc świata, bliskich i dalekich, ważnych dla kształtowania się naszej świadomości, kultury, dziejów, religii. To zapis wrażeń, zapachów, kolorów, wspomnień związanych z miejscem, czasem, człowiekiem... Wszystkie te opowieści są "wewnętrznym" świadectwem uroków nieznanego, próbą wskrzeszenia w wyobraźni czytelnika śladów, wciąż jarzących się życiem minionym, które jednak trwa na przekór przemijaniu. To książka o chwilach jak błysk zachwytu i powiew nostalgii.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Jenah | 2013-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Jako że "Zachwyt i nostalgia" to zbiór reportaży z podróży, jakie odbyła Ewa Owsiany, powinnam rozpocząć recenzję od chociażby kilku słów na temat samej autorki.

Ewa Owsiany - dziennikarka, reportażystka, pisarka. Jest urodzoną rabczanką. Jej rodzice Maria i Włodzimierz Holejkowie byli nauczycielami i i dyrektorami Liceum Ogólnokształcącego w Rabce-Zdroju. W latach 1964-1985 (z przerwą na stan wojenny) pracowała w redakcji "Gazety Krakowskiej". Zajmowała się głównie problemami społecznymi. Po roku 1985 związała się z redakcją "Przeglądu Tygodniowego" i "Wieści". Jest autorką książek: "Krótki południowy cień", "Linia pod napięciem", "Bezdomność Boga", "Nic straconego", "Zioła na tęsknotę".

"Wędrujemy od narodzin do śmierci.
I od rana do wieczora.
Wspinamy się mozolnie po drabinie godzin, by osiągnąć noc. Ale nasz bieg nie ustaje, bo serce tyka jak budzik, a sny każą wznosić się i spadać, wracać do źródeł, obsuwać się w starość..."

Na początek zadam Wam pytanie -...