Nim zabierze nas rzeka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Innan floden tar oss
literatura piękna
joly_fh

Wstrząsający obraz Bangladeszu widzianego oczami jego rdzennych mieszkańców, zderzony z bajecznym światem dyplomatycznych salonów. Sofia Paulin, prawniczka specjalizująca się w kwestiach praw człowieka i równouprawnienia, obejmuje posadę przy ambasadzie szwedzkiej w stolicy Bangladeszu. W tym samym czasie w maleńkiej bengalskiej wiosce z rąk męża ginie młoda kobieta. Mina i Nazrin, siostry...

Sofia Paulin, prawniczka specjalizująca się w kwestiach praw człowieka i równouprawnienia, obejmuje posadę przy ambasadzie szwedzkiej w stolicy Bangladeszu. W tym samym czasie w maleńkiej bengalskiej wiosce z rąk męża ginie młoda kobieta. Mina i Nazrin, siostry zamordowanej, postanawiają wziąć los w swoje ręce i uciec z rodzinnego domu, w którym nie mogą czuć się bezpiecznie, do Dhaki, gdzie zaczyna się ich dramatyczna walka o przetrwanie.
Konfrontacja z realiami życia w stolicy okazuje się równie trudna dla pary zamożnych Szwedów, co dla ubogich Bengalek. Mimo dzielących ich różnic, losy całej czwórki splatają się w zaskakujący sposób.

Szokujący obraz europejskiego blichtru w zderzeniu z dramatem bengalskiej ludności, wykorzystywanej przez polityków i przedsiębiorców oraz budzącą przerażenie sytuacją kobiet nikogo nie pozostawi obojętnym.
„Sydsvenskan”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Lamika | 2015-01-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

W zasadzie to bardziej publicystyka niż powieść, zwłaszcza w części dotyczącej życia dyplomatów na placówkach w krajach tzw. trzeciego świata, w tym wypadku Bangladeszu. Książka wyjaśnia, w jaki sposób działają fundusze pomocowe, które często po prostu wspierają własnych przedsiębiorców czerpiących krociowe zyski z na wpół niewolniczej pracy tubylców. Niedawno świat poruszyła katastrofa w fabryce odzieżowej w Bangladeszu - podobna opisana jest w książce. Mimo pewnych chropowatości stylu warto przeczytać, żeby wiedzieć więcej.

akzz | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Pozycja warta polecenia. Nastawieni konsumpcyjnie nie zastanawiamy się nad tym jaki wysiłek ktoś wkłada w rzecz, którą nabywamy. Nie zatrzymujemy się nad tym, co w życiu istotne, tylko chcemy wciąż więcej. A gdzieś umierają ludzie z głodu, kobiety są traktowane jak przedmioty, sprzedawane, okaleczane, zabijane. Dzieci ciężko pracują, by "przeżyć". A pomoc nie zawsze trafia tam gdzie powinna, bo jakiś cwaniak będzie chciał przy okazji skorzystać.

slowo_daje | 2013-11-02

Książka zdecydowanie warta przeczytania i refleksji, pozwala otworzyć oczy na otaczający nas świat i zmusza do zastanowienia się nad tym, jak nasze codzienne, banalne decyzje i wybory mogą odmienić życie ludzi na drugim krańcu Ziemi, których nigdy nie będzie nam dane spotkać. Brawo dla autorki za poruszenie ważnych tematów i zaserwowanie ich czytelnikom w smakowitym literacko sosie :)

kasandra_85 | 2013-10-02
Przeczytana: wrzesień 2013