Twierdza Europa

Wydawnictwo: Rebis
Fortress Europe. Eupean Fortifications of World War II
historia
joly_fh

Unikatowe dzieło przekrojowo opisujące i pokazujące fortyfikacje w Europie w przededniu drugiej wojny światowej. Najlepsza na świecie (według specjalistów) monografia europejskich pojedynczych i łącznych systemów fortyfikacyjnych, wznoszonych przed II wojną światową. Amerykanin J. E. Kaufmann i Polak Robert Jurga, dzięki wieloletnim studiom nad fortyfikacjami oraz uzyskaniu dostępu do...

Najlepsza na świecie (według specjalistów) monografia europejskich pojedynczych i łącznych systemów fortyfikacyjnych, wznoszonych przed II wojną światową. Amerykanin J. E. Kaufmann i Polak Robert Jurga, dzięki wieloletnim studiom nad fortyfikacjami oraz uzyskaniu dostępu do zamkniętych dotychczas archiwów wschodnioeuropejskich, przedstawiają znakomity, arcybogaty opis wszystkich podziemnych i naziemnych fortyfikacji w Europie. Zaletą książki są wcześniej niepublikowane fotografie oraz szczegółowe rysunki przedstawiające umocnienia, bunkry i dzieła fortyfikacyjne Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Skandynawii, Czechosłowacji, Polski, Jugosławii, Bałkanów, Finlandii, ZSRR. Osobny rozdział poświęcony jest ścianie atlantyckiej (Wał Atlantycki) wzniesionej przez Niemców oraz fortyfikacjach Półwyspu Iberyjskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Autor przedstawia zarys fortyfikacji w Europie w okresie przed II WŚ i w czasie jej trwania.
Zaczyna od przyczyn ich powstania, budowy i losów podczas zmagań wojennych.
Potem opisuje ich wyposażenie. Na koniec każdego rozdziału dostajemy zbiór map, zdjęć i rysunków.
Książkę czyta się szybko, gdyż autor stara się nie wgłębiać w szczegóły.
We wstępie wyjaśnia, że ma to być wycieczka a jak ktoś się zabawić w studenta, autor proponuje dość bogatą literaturę.
Książka jest zaopatrzona w słownik, pomoże on w zrozumieniu co trudniejszych pojęć.
Przypisy po zakończeniu każdego rozdziału - co w moim mniemaniu jest błędem.
Uwagi konsultanta korygują nieliczne pomyłki. Brawo dla wydawnictwa, że kogoś takiego zatrudnia. Są wielcy, którzy tego nie robią i wydają gnioty.
Trochę trudniejsza propozycja dla początkujących. Wykluczeni są tylko Ci których mottem przewodnim jest: " nie ma bunkrów ale i tak jest zajefajnie".

Koval | 2013-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Problematyka fortyfikacji w okresie poruszanym przez autorów jest o tyle interesująca, że była to epoka przejściowa między XIX-wieczną wojną statyczną, a bardzo intensywną i dynamiczną strategią stosowaną w latach czterdziestych XX wieku, kiedy to sens tworzenia wielkich budowli obronnych stanął pod znakiem zapytania.
Każdy rozdział poświęcony jest jednemu z państw europejskich (wyjątkiem jest tu zebranie kilku krajów bałkańskich w jednym), które w tamtych czasach posiadało jakiekolwiek umocnienia. Panowie Kaufmann i Jurga rozpoczynają opisy od przytoczenia idei przyświecającej osobom odpowiedzialnym za ufortyfikowanie danego kraju (analiza potrzeb, położenia geograficznego, identyfikacja potencjalnych przeciwników), następnie przechodzą do możliwości technicznych (szczególnie uwzględniając budżet) oraz wykonania planów, ich realizację aż po skrótową charakterystykę działań bojowych i realne zastosowanie konstrukcji (niektóre nie były zupełnie używane, inne połowicznie, wielu nie...

Abendur | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017