Długi pocałunek z Glasgow

Tłumaczenie: Jacek Majewski
Cykl: Lennox (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Long Glasgow Kiss
Jacek Majewski
joly_fh

Glasgow, lata pięćdziesiąte XX wieku. Prywatny detektyw Lennox, zwykle balansujący na granicy prawa, jest podejrzany o zabójstwo bukmachera i hodowcy chartów Jimmy`ego "Bilona" MacFarlane`a, który właśnie szykował spory przekręt na wyścigach psów. Detektyw ma jednak mocne alibi - spędził tę noc z jego córką. Lennox musi rozwikłać sprawę morderstwa. Okazuje się, że jest w nie zamieszany niejaki...

Lennox musi rozwikłać sprawę morderstwa. Okazuje się, że jest w nie zamieszany niejaki Willie Sneddon, jeden z Trzech Królów półświatka Glasgow - człowiek, któremu nikt w mieście nie chciałby stanąć na drodze. Wraz z nim pojawia się jeszcze inny, poważniejszy gracz...

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

gwiazdka | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 grudnia 2015

„Długi pocałunek z Glasgow" czytało mi się lepiej niż „Lennoxa". Przyczyna być może, tkwi w tym, że Russell skupił się tutaj bardziej na śledztwie, a mniej było opisów wszelkich bijatyk, chociaż i tych raczej nie brakowało. Bohaterowie niby budzą sympatię, ale przy lepszym wczuciu się w sytuację czytelnik nie znajdzie nawet jednej pozytywnej postaci. Wszyscy bohaterowie są pokrętni oraz ośliźli i w rzeczywistości źli. Jak zauważył Emindflow przy wystawianiu opinii „Lennoxa" cykl ma chandlerowskie klimaty, tutaj też wyczuwalne, chociaż jakby mniej.

„Długi pocałunek z Glasgow" jest tomem drugim serii, jednak spokojnie można powieść czytać nie znając „Lennoxa", główne postaci są te same, ale wszystko, co czytelnik powinien wiedzieć o nich, jest wyjaśnione po raz drugi, a „Długi pocałunek z Glasgow" nie zdradza treści i zakończenia tomu I.

Aneta | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Lennox ponownie w akcji!

Kawał świetnego kryminału!
Trzeba przeczytać :)

Katarzyna | 2015-04-05

Książka z nurtu noir, bardzo "chandlerowska". Jednak nie jest to jakaś marna podróbka, tylko bardzo sprawnie napisana książka z wyrazistymi bohaterami. Szare, deszczowe Glasgow lat 50., miasto rządzone przez Trzech Królów, pełne szemranych interesów, nielegalnych walk bokserskich i hazardu. I główny bohater, pochodzący z Kanady prywatny detektyw,który musi rozwikłać dwie z pozoru niemające ze sobą wiele wspólnego sprawy.
Czyta się świetnie.

Krzysztof Mroczko | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

W powodzi skandynawskich powieści kryminalnych, rynek anglosaski jakby nieco osłabł. A niesłusznie, bo dzieją się tam rzeczy istotne. Istnieją ludzie, którzy piszą ciekawe książki, jak choćby dzisiejszy autor - Craig Russell. Jego książki zaczynają się pojawiać w ramach "Mrocznej serii" wydawnictwa WAB, więc jest nadzieja na całość cyklu. Zwłaszcza, że Długi pocałunek z Glasgow to naprawdę dobra książka. Czarny kryminał rozgrywający się w szkockim mieście w połowie XX wieku - powinno brzmieć wystarczająco zachęcająco, czyż nie?
Wszystko zaczyna się w chwili, gdy prywatny detektyw Lennox zastaje zwłoki ojca dziewczyny, z którą spędził wieczór. Ojciec był bukmacherem, związanym interesami z półświatkiem. Zainteresowany prywatnie i zawodowo bohater zaczyna coraz bardziej drążyć temat śmierci "Bilona", tym głębiej wnika w gąszcz interesów Trzech Króli - trójki gangsterów rządzących miastem. Okazuje się też, że jest jeszcze ktoś inny, znacznie potężniejszy niż wszyscy gangsterzy...

Thomason | 2016-12-31

Jestem świeżo po zakończonej lekturze, więc pozwólcie, że się podzielę swoją opinią. Przyznam się z czystym sercem, że jest to bardzo dobra detektywistyczna lektura ze znakomitym w mojej ocenie Lenox'em. Detektyw miał do rozwikłania na początku morderstwo bukmachera, gdzie wydawało się wszystko pójdzie w miarę szybko, ale na dokładkę przyszły mu dwie kolejne sprawy, nad którymi trzeba przyznać, że musiał się przyłożyć, bo na raz dwa trzy tego nie udało się załatwić. Nie spodziewałem się tego, że historia zostanie opisana tak zajebistym językiem, przez co na pewno utrzymywało czytelnika przy lekturze. Stwierdzę może, że czytało się to, jakby się oglądało, jakiś film za co ode mnie duży plus. Co do rozwiązań, to Lenox mnie zaskoczył, bo obstawiałem, że odpowiedzialny za to będzie ktoś inny.

Tajemnicza postać Johna Largo, tu też myślałem, że będzie zupełnie ktoś inny i znów Lenox wyprowadził mnie w pole :D Choć trzeba powiedzieć, że tej postaci w samej książce mogło być więcej, a na...

sq3c14 | 2013-11-13
Przeczytana: 22 października 2013

Narracja w tej książce jest mistrzowska i jak to piszą na okładkach "proza humorem się skrzy".
Poziom cynizmu autora i głównego bohatera na świetnym poziomie. Pierwsza książka z serii wydawała mi się bardziej konsekwentna. Tutaj rozwiązanie zagadki trochę z kapelusza.
Ale może mi się tylko tak wydaje? Może niepotrzebnie wszystko co wyszło w tym roku Russella czytam za jednym zamachem. Ale jak tu nie czytać jak po latach od wydania "Brata Grimm" teraz taki festiwal jego powieści?
Cykl szkocki jest super. Realia powojennego Glasgow to świetne tło dla kryminału.
Czytać!

Kakua | 2015-08-06
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Nie moje klimaty :)

Tores13 | 2018-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2018

Bardzo ciekawie odwzorowany świat przestępczy Glasgow lat 50. Ciekawe postacie ( w tym polski akcent ). Bardzo dobrze się czyta, choć zagadkę udało mi się rozwiązać dość szybko.

joola | 2017-07-10

Miałam to przeczytałam - może być!:)

Czytam_bo_lubie | 2018-04-17
Przeczytana: lipiec 2016