Rozkaz katyński

Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawnictwo: Bellona
The Katyn Order: A Novel
joly_fh

Niemiecka machina wojenna przegrywa starcie z Armią Czerwoną, Wehrmacht cofa się i ustępuje przed prącymi na zachód Sowietami. W okupowanej Warszawie wybucha powstanie, brutalnie tłumione przez Niemców, który równają miasto z ziemią. Adam Nowak, Amerykanin zrzucony na spadochronie nad Polską, komandos przeszkolony przez brytyjskie SOE, spotyka w oblężonej i walczącej stolicy Natalię, tajną agentkę, której wojna - podobnie jak jemu - zabrało wszystko, co najcenniejsze. Uwikłani w zakulisową walkę toczoną przez niepewnych sojuszników, Adam i Natalia wyruszają na poszukiwania rozkazu podpisanego w 1940 roku ręką Stalina i zatwierdzającego mord dokonany przez Rosjan na ponad dwudziestu tysiącach polskich obywateli - żołnierzy, oficerów i cywilów. Jeśli znajdą dokument i uprzedzą w tym NKWD, będą mieli szansę odmienić losy powojennej Polski.

Szybka sensacyjna akcja, dobrze się czyta.

źródło opisu: Wyd. Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

BIETKA | 2016-03-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 marca 2016

Bardzo dobrze oddana - uznanie dla Autora, amerykańskiego pisarza- historia oblężenia Warszawy podczas Powstania Warszawskiego. Z topografią miasta, utrzymywaniem, a potem utratą poszczególnych dzielnic stolicy przez dzielnych, ofiarnych powstańców, żołnierzy AK, kobiecy zespół minerek, chłopców (Królik, Ryś), którzy byli jeszcze dziećmi.
Przerażający klimat tamtego, mrocznego czasu: dantejskie sceny walk i potyczek z okrutnym wrogiem, bezlitosnym nawet wtedy, gdy chodzi o niszczenie szpitali, zabijanie chorych i lekarzy. Czas, kiedy podarowanie broni nie jest gorszącym gestem.
Katastrofalna sytuacja polskiej stolicy ( brak żywności, wody, leków, broni) z górami gruzów po kamienicach i zabytkach, stosami poległych.
Ponad Warszawą unosiły się czerwone płomienie ognia i siwoczarny dym zgliszcz. A po drugiej stronie Wisły znajdowało się tysiące sowieckich żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nie zamierzali przyjść z pomocą mieszkańcom i powstańcom. Tragizm osamotnionego Miasta...

onika | 2016-01-26
Przeczytana: styczeń 2016

„Rozkaz katyński” to bardzo amerykańska powieść: szlachetny bohater samotnie walczący przeciw nawale wrogów, by pomścić swoich bliskich, odważna dziewczyna, która się w nim zakochuje i która jest kroplą drążącą skałę jego serca, a do tego niebezpieczna misja, od której wiele zależy i przez którą ginie wielu niewinnych, ale on i ona zrobią wszystko, by ją wypełnić. Taką fabułę można osadzić w każdym miejscu i czasie. Douglas W. Jacobson wybrał Polskę.

W rozgorączkowanej powstaniem Warszawie spotyka się dwójka ludzi: Wilk i Konduktorka. On jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, komandosem SOE, człowiekiem od zadań specjalnych dowództwa AK. Ona przewozi tajne informacje z Krakowa do Warszawy. Od pierwszego dramatycznego spotkania ciągnie ich ku sobie, a ich smutne przeszłości mają więcej punktów wspólnych niż oboje przypuszczają. Dlatego koniec powstania nie jest końcem ich historii, która jest ściśle związana z zawieruchą w kraju.

Czytałam „Rozkaz katyński” z ogromnym...

Agnieszka | 2015-10-06
Przeczytana: 01 października 2015

Akcja wciąga. Oczywiście nie można powiedzieć o tego typu książkach, że ktoś się z tego historii nauczy, bo wiele sytuacji jest wymyślonych, ale prawdopodobnych. Dobrze napisana, wartka akcja, ciekawy pomysł.

allison | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Podeszłam do tej "Rozkazu katyńskiego" sceptycznie, gdy zobaczyłam, że autorem jest Amerykanin. Z doświadczenia wiem, że polskie realia wojenne w amerykańskich powieściach nie zawsze pokrywają się z prawdą historyczną (czego przykładem są książki Pam Jenoff).

A tu - miła niespodzianka!
"Rozkaz..." okazał się naprawdę bardzo dobrze skonstruowaną historyczną powieścią sensacyjno-szpiegowską. Akcja niezmiennie trzyma czytelnika w napięciu i to do tego stopnia, że trudno oderwać się od lektury.
Całkiem nieźle opisane zostało Powstanie Warszawskie, chociaż w niektórych fragmentach autor tłumaczy pewne sprawy zbyt łopatologicznie jak dla polskiego odbiorcy.
Nieco razić może patos, który pojawia się i w narracji, i w wypowiedziach bohaterów, ale to wzniosłość typowa dla amerykańskiego podejścia do patriotyzmu. Trzeba do tego przywyknąć podczas czytania i tyle.

Fabuła "Rozkazu..." jest brawurowa, ale prawdopodobna. Przekonująco pokazane jest polskie podziemie, w którym oprócz...

shapeofmyheart1 | 2013-07-16

Bardzo byłam ciekawa jak Amerykanin przedstawi tak bolesny a zarazem kontrowersyjny rozdział z historii Polski - czy to w ogóle ma szansę być wiarygodne?Zwłaszcza, że książka ma podtytuł - Polskie dramaty oczami amerykańskiego autora.
Jakiś czas temu obejrzałam mini serial "Ojcowie i matki" emitowany w TVP - gdzie II wojna światowa była przedstawiona z punktu widzenia Niemców. Obraz jak dla mnie bardzo naciągany, sztuczny i mało wiarygodny. Powiem szczerze, że po lekturze książki Jacobsona spodziewałam się podobnych odczuć, ale ciekawość zwyciężyła i jak się okazało całe szczęście. Bo ta sensacyjna powieść historyczna jest jedną z lepszych tego typu jakie czytałam, poświęconych temu okresowi w historii Polski.
Oczywiście są momenty podczas lektury, kiedy wiadomo, że książka docelowo nie jest przeznaczona dla Polaków - jak chociażby wyjaśnienia, gdzie leży Ustka i co to za miasto - ale tym niemniej książkę czytało się bardzo dobrze i jak się okazało bardzo mocno wciągnęła mnie w...