Pionierzy współczesności : od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa

Okładka książki Pionierzy współczesności : od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa Nikolaus Pevsner
Nikolaus Pevsner Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe sztuka
sztuka
Pioneers of modern desing : from William Morris to Walter Gropius
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1978-01-01
1978-01-01
Janina Wiercińska
modernizm XX wiek

Okładka książki Encyklopedia architektury John Fleming, Hugh Honour, Nikolaus Pevsner
Encyklopedia a... John Fleming, Hugh ...

Książka, dzięki której można (przynajmniej częściowo) zrozumieć początki tzw. nowoczesności w sztuce i architekturze (modernizm, funkcjonalizm, itp.). Bardzo dobrze napisana, jasno, klarownie, z wystarczającą liczbą szczegółów i przykładów. Autor skupia się na tych kierunkach, które jego zdaniem były przejściowe i stanowiły pomost pomiędzy stylami XIX-wieku, a sztuką wieku XX - m. in. Arts & Crafts, secesja, neoimpresjonizm, początki modernizmu.

Poglądy Pevsnera są bardzo charakterystyczne dla części autorów, których gust ukształtował się w latach 1910-1960 (tak mniej więcej). A więc nowoczesność (modernizm) zawsze dobra, historyzm i eklektyzm złe, a to co pomiędzy jest złe, albo ujdzie, ale tylko jako pewna forma przejściowa. A dla mnie taka secesja nie jest żadnym okresem przejściowym, tylko stylem doskonałym, skończonym, niczego jej tam nie brakuje. Zresztą XIX-wieczne estetyki doczekały się rehabilitacji, od pół wieku już nie trzeba się ich wstydzić, o czym czytelnik powinien pamiętać.

• Pożyczone od bibliopaty
  • Artystyczne
  • Po łebkach
  • Historia architektury
  • Sztuka, studia
  • Historia sztuki
  • Katedry i kopuły

Dodaj cytat z książki Pionierzy współczesności : od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa