literatura piękna
Paskuda

Bohaterem niniejszej książki jest… nazwisko Ćwikliński. To barwna, wielowątkowa opowieść o reżyserze z Kanady, który wyrusza w podróż po terenach dawnych polskich Kresów, aby odkryć ślady swoich przodków i nakręcić film. Marianna Klara Fiett stworzyła coś na kształt genealogicznego silva rerum: to jednocześnie opowieść o poszukiwaniach głównego bohatera, zbiór faktów i informacji historycznych, wyjątków z ksiąg wieczystych i metrykalnych, zdjęcia, mapy, anegdoty i dygresje. Reżyser ma na celu likwidowanie białych plam w historii rodu Ćwiklińskich. Czy mu się to uda?

Książka Marianny Klary Fiett to nie tylko opowieść o Ćwiklińskich, to również zachęta dla nas wszystkich: Kowalskich, Wiśniewskich, Nowaków – spójrzcie wstecz, odkryjcie siebie, a może odnajdziecie w tej przeszłości inspirację, otuchę, a nawet pomoc. (…) Proza Marianny Klary Fiett jest związana z realnym życiem, nawet wówczas, gdy dotyczy przeszłości. Jest to wizja syntetyczna, ukazująca rzeczywistość nie tyle w skrócie, co w ognisku filmowej kamery, w ujęciu równocześnie ogólnym i konkretnym, jak i wydobywającym najważniejsze szczegóły.

Andrzej Zaniewski

(…) mały słownik „klanu” Ćwiklińskich i cały szereg smakowitych scenek reportażowych i dydaktyczno-dygresyjnych.

Jan Z. Brudnicki

źródło opisu: http://wfw.com.pl/

źródło okładki: http://wfw.com.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!