Mój pies ciągnie na smyczy. Co robić?

Wydawnictwo: Fundacja Psia Wachta
poradniki
Joanna

Pies, który w czasie spaceru ciągnie na smyczy, stwarza dyskomfort i zagrożenie w stosunku do otoczenia, do właściciela oraz do samego siebie. Przechodnie zaczynają się takiego psa bać, właściciel ryzykuje złamania kończyn, a sam pies - uszkodzenia kręgosłupa lub tchawicy. W psychice psa szarpnięcia zapisują się w postaci negatywnych skojarzeń co sprawia, że z czasem zaczyna on postrzegać miejsca, w które jest wyprowadzany, jako niebezpieczne. Przekładać się to może na ogólną lękliwość, w tym na problemy z zostawaniem samemu w domu, oraz na reakcje obronne, czyli agresję w stosunku do obcych psów i ludzi.

Świadoma tego, Turid Rugaas postanowiła opracować technikę, która umożliwiałaby nauczenie psa spokojnego spacerowania na smyczy, bez użycia kolczatki czy łańcuszka. "W trakcie rocznego kursu instruktorskiego w klinice weterynaryjnej Grorudddalen na obrzeżach Oslo poproszono nas o wybranie tematu projektu, nad którym mieliśmy pracować w ciągu roku. Jako człowiek praktyczny, oczywiście wybrałam praktyczny projekt. Zdecydowałam się opracować metodę, która pozwalałaby nauczyć psy spokojnego chodzenia na smyczy. Okazało się to doskonałą zabawą. (...)" W takich słowach Turid wspomina historię powstania swojej metody, której od wielu lat uczy właścicieli psów i szkoleniowców podczas swoich podróży po całym świecie.

Metoda ta opiera się na wyciszaniu psa i nauczeniu go reagowania na sygnały dawane przez przewodnika nawet w sytuacjach rozpraszających psa. Przebieg szkolenia przedstawiony jest krok po kroku i bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami. Metoda ta, opierając się na dawaniu psu wolnego wyboru, jest podstawą resocjalizacji psów lękliwych, agresywnych i nadpobudliwych. Mimo, że wydaje się być prosta, wymaga solidnego przećwiczenia i zrozumienia jej idei. Jest przeciwieństwem szkodliwego uczenia psa skupiania się na przewodniku w czasie spaceru czy zmuszania zwierzęcia do chodzenia tuż przy nodze. Zamiast tego, uczy przewodnika skupiania się na psie i odczytywania jego stanu emocjonalnego, oraz pomagania zwierzęciu, gdy nagle sytuacja przerasta jego możliwości radzenia sobie. Pozwala psu w bezpieczny sposób realizować swoje potrzeby poznawania otoczenia i zaspokajać ciekawość, co jest podstawą stabilnej psychiki psów.

Z tej książki skorzystają wszyscy, którzy mają problemy z opanowaniem swojego czworonoga podczas spacerów, a także szkoleniowcy, którzy chcą stosować w swojej pracy z psami metody pozytywne.

Korzystając z rad zawartych w tej książce nie skrzywdzisz swojego psa ani fizycznie ani psychicznie.

źródło opisu: Pies, który w czasie spaceru ciągnie na smyczy, ...(?)

źródło okładki: strona wydawcy - Fundacja Psia Wachta

MLB | 2014-02-28
Przeczytana: 2010 rok

Ponieważ ta książka nie ma jeszcze żadnej opinii, to pozwolę sobie zamieścić dłuższą recenzję.
Niewielka książeczka, zaledwie kilkadziesiąt stron, dużo zdjęć, pozornie niewiele treści. Pozornie, to właśnie kluczowe słowo.
Pomimo bardzo oszczędnej formy, autorka porusza wiele aspektów związanych z prowadzeniem psa na smyczy, jak chociażby aspekt zdrowotny. Wymienia akcesoria najlepsze dla psa, wyjaśnia, z jakich względów są one godne polecenia. Wymienia też te, których należy unikać, i tu również nie brak uzasadnienia.
W niewielu publikacjach popularnonaukowych tak wyraźnie jest podkreślony fakt, że szarpiąc psa na smyczy, siłując się z nim, można mu zrobić nieodwracalną krzywdę. Wielu ludzi, niestety, jest przekonanych, że skoro pies ciągnie na smyczy, to sam sobie krzywdy nie zrobi.
Jestem zachwycona książką Turid Rugaas pod każdym względem, zarówno pod względem formy, jak i treści. To pierwsza publikacja, która nie skupia się głównie na układaniu szczeniaków, ale mówi z uznaniem...