„Wrogie” uniwersytety. Polityka państwa komunistycznego wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (1944-1969)

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
historia
Paskuda

Mury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od murów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dzieli szerokość ulicy. Obie uczelnie połączyła historia, splotła swymi dziejami na dobre i złe czasy. Każda z nich z okresu komunizmu wyszła ze swoim bagażem doświadczeń oraz wizerunkiem: KUL – uczelni niezłomnej wobec państwa komunistycznego, zaś UMCS – uczelni uległej i „czerwonej”. Mamy nadzieję,...

Mamy nadzieję, że pozycja ta okaże się cennym i wartościowym nabytkiem, który przybliży Państwu kulisy powojennej reaktywacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez władze Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w sierpniu 1944 r. i powstania pierwszego uniwersytetu państwowego im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Celem prezentowanej książki jest przedstawienie genezy i próba zrekonstruowania stosowanych przez nową formację ustrojową metod oraz środków oddziaływania na społeczność akademicką. Ukazanie ich percepcji przez pryzmat młodzieży akademickiej, kadry naukowej oraz władz uniwersyteckich obu uczelni pokazuje ich siłę oddziaływania. Książka nie ma charakteru monografii obu wyżej wymienionych uczelni, ale ma zachowany układ problemowo-chronologiczny.

ze Wstępu

źródło opisu: http://wfw.com.pl/