The Kennedy Detail
Kennedy, zamach, historia USA
literatura faktu
joly_fh

22 listopada 1963 roku w Dallas zginął John F. Kennedy. Powszechna żałoba, jaka zapanowała w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci prezydenta, nie znalazła ukojenia w fakcie, że – jak głosił oficjalny wynik śledztwa – zamachu dokonał jeden szaleniec. Od tamtego momentu mnożą się teorie spiskowe, a samozwańczy śledczy co rusz rzucają oskarżenia na wyimaginowane grupy lub całkiem...

Od tamtego momentu mnożą się teorie spiskowe, a samozwańczy śledczy co rusz rzucają oskarżenia na wyimaginowane grupy lub całkiem rzeczywistych ludzi, w tym elitarnych agentów bezpośredniej ochrony prezydenta oraz jego żony i dzieci. Łatwo było stawiać zarzuty członkom Tajnej Służby, ponieważ wszyscy zgodnie w sprawie zamachu milczeli – służbowo, co było ich obowiązkiem, i prywatnie.

Zamach na Kennedy’ego sekunda po sekundzie oczami agentów ochrony

Agenci Tajnej Służby owego listopadowego dnia znaleźli się w samym centrum katastrofy. Sześć sekund w Dallas odcisnęło na ich życiu piętno i pozostawiło z bezlitosnym poczuciem winy, że być może mogli temu zapobiec. Po niemal pięćdziesięciu latach traumy jeden z nich, Gerald Blaine zdecydował się wrócić do bolesnej przeszłości i zrekonstruować sytuację na podstawie relacji swoich kolegów.

Książka pozwala spojrzeć na dramatyczne wydarzenia z nowej perspektywy – ludzi, którzy dzień i noc w nieustannym napięciu strzegli legendarnego dziś prezydenta Kennedy’ego i jego równie legendarnej żony Jacqueline, ludzi, którym ta wyjątkowa prezydencka para pozwoliła się ze sobą zaprzyjaźnić, przez co ból klęski w Dallas stał się zarazem ich osobistą tragedią.

źródło opisu: Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=zap&am...»

Oficjalna recenzja
vivien książek: 921

Dallas ’63 raz jeszcze

Jeżeli ktoś jest na tyle szalony, że chce zabić prezydenta Stanów Zjednoczonych, może się do tego posunąć. Musi być tylko przygotowany, by poświęcić swoje życie za życie prezydenta.
- John Fitzgerald Kennedy

Dallas ’63. Składnica książek, czarna limuzyna, roztrzaskana czaszka prezydenta Kennedy’ego. Jedna z największych i najgłośniejszych tragedii amerykańskiej sceny politycznej i Ameryki w ogóle. W pół wieku po listopadowych wydarzeniach głos zabiera Gerald Blaine, agent Secret Service, który miał zaszczyt służyć trzem prezydentom USA (niedługo po zamachu na JFK złożył rezygnację). Z pomocą dziennikarki Lisy McCubbin powraca do przeszłości, by podzielić się własnymi przemyśleniami.

- John Fitzgerald Kennedy

Dzieło Blaine’a daje nam cenną możliwość przyjrzenia się kulisom pracy panów w czarnych garniturach. Tamtego feralnego dnia znaleźli się oni w centrum katastrofy, a zaraz potem w centrum uwagi. Jakże łatwo było zrzucać winę na nich – tym bardziej, że zgodnie milczeli, i służbowo, co było ich obowiązkiem, i prywatnie. Lawinowo sypały się oskarżenia i pytania: kto zawiódł? Czy zrobiono wszystko, by chronić głowę państwa? Jakie jeszcze kroki można było podjąć? Jak udoskonalić zasady ich szkoleń i pracy? Co zmieniono już po fakcie? A jak widzą to sami agenci? Co czuli wtedy, co czują teraz? Chociaż przez wiele lat pozostawałem w bliskich stosunkach z kilkoma agentami, z którymi odbywałem służbę w Białym Domu (…), zamach na prezydenta Kennedy’ego rzadko był przedmiotem naszych rozmów (…). Nie rozmawialiśmy (…) o tym, jak wtedy rozpaczaliśmy. O takich rzeczach się nie mówiło, stanowiły one naszą najskrytszą tajemnicę. Kiedy zacząłem pracować nad tą książką, odkryłem w sobie uczucia, które tłumiłem od dziesięcioleci. Okazuje się, że pozornie niewzruszeni panowie w czarnych garniturach kryją w sobie więcej emocji, niż moglibyśmy przypuszczać.

Zabójstwo Johna F. Kennedy’ego pozostawiło niezatarty ślad w świadomości wszystkich agentów przydzielonych mu do ochrony. Niektóre z tych wspomnień z czasem straciły ostrość, podczas gdy inne okazały się tak bolesne, że dawno temu zostały pogrzebane. Jak więc po tak długim czasie wiernie odtworzyć przebieg zamachu sekunda po sekundzie? Autor dotarł do agentów (w tym do zazwyczaj niechętnego do zwierzeń Clinta Hilla, członka obsady konwoju), którzy zachowali kopie codziennych meldunków, zestawień wydatków, szczegółowych sprawozdań i raportów, a także ręcznych notatek – skarbów dotychczas leżących w zakurzonych pudłach. Pomocne były także rodziny zmarłych już pracowników oraz dostępne publicznie archiwa. Rezultat ich wspólnego wysiłku stanowi ta doprawdy fascynująca, wręcz pochłaniająca lektura, szczegółowa i dopracowana pod każdym względem (na bok odłóżmy wieczne spory co do teorii mniej lub bardziej spiskowych). W kulminacyjnym momencie poczujecie się tak, jakbyście stali na Dealey Plaza w Dallas 50 lat temu i byli naocznymi świadkami historii.

W 2010 roku na podstawie książki powstał film dokumentalny dla kanału Discovery. Obecnie trwają prace nad sfabularyzowaną produkcją.

Marek | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Niedawno chyba już po raz ósmy oglądałem film "JFK". To mnie właśnie skłoniło do nabycia tego tytułu. Nie spodziewałem się "rewelacji" tym bardziej że jestem po lekturach publikacji "radzieckich" z lat 70. Tak, w tamtych latach czytałem takie rzeczy.Dlaczego? Po prostu wtedy nie było na ten temat niczego innego. W tym przypadku mamy do-czynienia z dokumentem, relacją świadków tamtych wydarzeń. Gdy weźmiemy jednak pod uwagę że ta służba ma zakaz dzielenia się swoimi odczuciami, wspomnieniami czy nawet domysłami to książka nabiera pewnej wagi.Zwróciłbym uwagę na wspomnienia agenta ochrony pani Kennedy, Clinta Hilla w zakończeniu książki, bo są one ważnym argumentem w nieustannie toczącej debacie, może nawet konfrontacji z mitem. Myślę że dla kogoś zainteresowanego w ogóle problematyką amerykańską jest to ciekawa lektura. A przy okazji sami możemy skonfrontować naszą "debatę" o katastrofie smoleńskiej z tym co było udziałem samych amerykanów po zamachu na prezydenta Kennedyego....

Zamach na JFK oczami agentów Secret Service (błagam Panie Tłumaczu, niech Pan nigdy więcej nie przekłada SS na Tajną Służbę, to nazwa własna i powinna zostać w oryginale, przecież nikt nie posługuje się skrótami FBŚ, czy CAW, dla kolejno FBI i CIA). Co do samej książki: spodziewałem się nudnej pozycji, która będzie dążyła za wszelką cenę do udowodnienia czytelnikowi, że SS nie zawinił w żaden sposób przy udanym zamachu na 35 prezydenta USA. Dostałem dużo więcej i lepiej. Książka pełna jest ciekawostek, anegdot, bezpośrednich kontaktów agentów z parą prezydencką. Kładzie również nacisk na ukazanie aspektu ludzkiego w pracy agentów SS, którzy to spędzali masę czasu przy JFK czy Jacqueline i również się do nich przywiązali, mimo stosunków czysto zawodowych. Polecam z czystym sumieniem osobom, które mniej więcej znają i interesują się dniem 22.11.1963, historią USA lub samym Kennedym, innych książka może zanudzić.

JAR OST | 2015-06-12
Przeczytana: maj 2015

Dla kogoś kto interesuje się tematem - lektura obowiązkowa. Moim zdaniem minimalnie upolityczniona, broniąca raportu Warrena. Pytanie czy takie było przesłanie tej książki czy to tylko subiektywny obraz autora ? Dobrze się czyta, momentami wzrusza.
Książka opisuje przede wszystkim kulisy pracy agentów secret service. Polecam !

Demios | 2014-01-06
Przeczytana: 2013 rok

Odnoszę wrażenie, że autorzy książki wyszli z założenia, że każdy kto po nią sięga jest przekonany, że do zamachu doszło z winy pracowników ochrony prezydenta. Książka jest zatem dramatyczną próbą obrony dobrego imienia pracowników tajnej służby. Jest to jedno wielkie usprawiedliwienie, barwna forma wytłumaczenia okraszona zbyt dużą liczbą przykładów z życia osobistego agentów. Książka ma blisko 400 stron, z czego 200 jest opisem dramatycznych i ciężkich warunków pracy agentów, którzy nie mogą spędzać świat ze swoimi rodzinami, gdyż wybrali szlachetną służbę przy boku JFK. Kolejne 100 stron to opis, moim zdaniem, zbędnych ciekawostek z życia rodziny prezydenta. W książce zatytułowanej "Zamach na Kennedy'ego" dowiadujemy się że Jacqueline lubiła konne przejażdżki, a Frank Sinatra był rozgoryczony faktem, że Kennedy jednak nie zatrzyma się w jego posiadłości z powodu nagłej zmiany planów. Jak już uda nam się przebrnąć przez ten niekończący się melodramat, który określiłbym jako...

foxmulder | 2014-07-31

najlepszy zapis ostatnich chwil zycia prezydenta Kennedy'ego.

MrAsoger | 2017-06-10
Maria_M | 2016-10-15