rozwiń zwiń

Miedza

Okładka książki Miedza
Andrzej Muszyński Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365689
Tagi:
pogranicze Polska
Inne
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Znak nr 808 / 2022 Franciszek Czech, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Korczak, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Andrzej Muszyński, Łukasz Pawłowski, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Tadeusz Zatorski
Ocena 7,8
Znak nr 808 / ... Franciszek Czech, D...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ocalić od zapomnienia



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
97 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: , ,

Sosnowice to niewielka wieś. Pozostali w niej sami starzy ludzie, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy, gdy to przy łuskaniu fasoli, darciu pierza, kręceniu kiszek czy też przy ubijaniu kapusty snuło sie różne opowieści. Dziś już nie potrzeba wykonywać tych czynności, bo wszystko można dostać w sklepach, wieś przerodziła się w miastowieś, młodzi wyjechali, a starzy pozostali i czekają na śmierć. Z pogardą patrzą na wszelkie innowacje: Ludzie się poodgradzali, gniewać zaczęli, odwiedzać przestali (...) Z Sosnowic Ameryke chco zbudować (...)¬- żali się jeden z bohaterów, stary mieszkaniec Sosnowic.

Do tej wsi po latach wraca młody, by wysłuchać historii i żalów- Tak, młody, spotkałeś kronikarza kultury śmierci. Kiedyś łaziła po wsi oswojona jak pies. Dziś nas otoczyła i walczy o wolność. Szturmuje szare, wygasłe wsie, jak ta. Więc zostało mało czasu. Szukam go codziennie. A opowieść jest tym, co może ocalić albo też spełnić rolę katharsis.

„Miedza" Andrzeja Muszyńskiego to kilka opowiadań, ich spoiwami są miejsce i młody bohater, który wysłuchuje gawęd osiemdziesięcioletniego dziada wioskowego. Poznajemy więc historię ławeczki, obserwujemy sąsiedzkie relacje, zagłębiamy się świat prowincji i śledzimy jak nowoczesność wkrada sie w jej progi. Muszyński ze swoją prozą staje obok Mariana Pilota („Pantałyk"), Andrzeja Stasiuka („Opowieści galicyjskie") czy Edwarda Redlińskiego („Konopielka"), wpisując się w nurt chłopski. Jest w tych opowiadaniach typowe dla prozy korzennej nostalgiczne spojrzenie w przeszłość, a co za tym idzie- mitologizacja.

Autor „Południa" krąży wokół tęsknot, przez jego opowiadania przebija poczucie utraty oraz idealizacja dawnych czasów. Wioskowy gaduła nie akceptuje tego co ma nadejść, symbolem jego buntu staje się ławeczka, na której przysiadał codziennie od kilkudziesięciu lat i obserwował ludzi i przyrodę, a którą urzędnicy miastowi chcą usunąć, bo kostkę będą robić.

„Miedza" to opowieści o ludziach, o Biołym, tajemniczym pustelniku i jego pielgrzymce z Czeladzi do Krakowa na odpust, o Tyngielce, co gruszki w siatce nosiła, o zakochanych w sobie Izydorze i Helenie oraz o krzaku róży, który na grobie kochanki wyrastał. Muszyński do swoich tekstów wprowadza stylizację gwarową, jego narrator „godo" do nas, ale nie stwarza przez to bariery językowej, wręcz przeciwnie, czytelnik zostaje wprowadzony w zapomniany już świat.

Gawęda u Muszyńskiego rozwija się powoli, snuje swym niespiesznym tempem, jest nieco senna, ale zdarzają się również momenty dowcipne.

Oprócz krótkich obrazków ze wsi jest jedno dłuższe opowiadanie „Gemeinschaft", w którym młody bohater wyjeżdża do Azji i udaje się, by zdobyć szczyt Góry Kardamonowej. W tym tekście Muszyński odsłania swój reporterski talent, granica między fikcją a rzeczywistością zostaje zatarta.

Wielki świat ciągnie, ale zawsze się wraca do rodzinnego domu (...) tego dziwnego miejsca, które musi usłyszeć dziecięce krzyki i pijackie awantury. Chronił nas chłodem przed latem, ciepłem przed zimą, a my jak dzikie psy węszyliśmy, by zawsze doczołgać się do niego w roztańczonym mroku. Tak, dom śmierdział. Poza tym został nadgryziony zębem czasu, rdza schodziła z bramy, ogród zarósł. A w środku domu matka, stara blada, łuska fasolę, jak za dawnych lat bywało. Bohater jej szuka, odkopuje wspomnienia. Tak jak w Azji odkrywał Górę Kardamonową, tak tu niczym podróżnik poszukuje śladów dawnej ziemi i jej historii. Kiedyś było tu pole, chodziło się na kartofle i zbierało pomidory, teraz pozostała pustka. Ulotniły się dawne zapachy z dzieciństwa.

„Miedza" to książka o tym co bezpowrotnie przemija, o utracie i tęsknotach, które nie zostaną nigdy zaspokojone.

Sosnowice to niewielka wieś. Pozostali w niej sami starzy ludzie, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy, gdy to przy łuskaniu fasoli, darciu pierza, kręceniu kiszek czy też przy ubijaniu kapusty snuło sie różne opowieści. Dziś już nie potrzeba wykonywać tych czynności, bo wszystko można dostać w sklepach, wieś przerodziła się w miastowieś, młodzi wyjechali, a starzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    188
  • Przeczytane
    124
  • Posiadam
    43
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2014
    4
  • Literatura polska
    3
  • Ulubione
    3
  • Opowiadania
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Andrzej Muszyński Miedza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także