Poza dobrem i złem

Tłumaczenie: Andrzej Lipiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kontrasty i kontrowersje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Jenseits von Gut und Böse
Filozofia, dobro, zło, humanizm
filozofia i etyka
joly_fh

Idea zła to czysty absurd, silnie zakorzeniony w naszych umysłach. Gdy przyjrzymy się jej dokładnie, rozpoznamy wyraźnie, że złych i dobrych ludzi nie ma tak samo jak złych czy dobrych kotów, słoni, dżdżownic albo delfinów". Tą odważną tezą niemiecki filozof i publicysta, Michael Schmidt-Salomon, otwiera swoją rozprawę dotyczącą jednej z najważniejszych kwestii ludzkiej egzystencji. Zdaniem...

Tą odważną tezą niemiecki filozof i publicysta, Michael Schmidt-Salomon, otwiera swoją rozprawę dotyczącą jednej z najważniejszych kwestii ludzkiej egzystencji. Zdaniem autora "zło" i "dobro" to pojęcia abstrakcyjne, nieposiadające realnych odpowiedników w pozaziemskich sferach, istniejące jedynie w ludzkiej wyobraźni. Nie oznacza to, że w doczesnym życiu nie doświadczamy stanów negatywnych, nazywanych przez większość z nas złymi. Jednak nie są one manifestacją "ciemnych mocy", lecz zwykłym skutkiem nieświadomego, niedojrzałego obchodzenia się człowieka z jego jakże ludzkim, pełnym humanitaryzmu potencjałem.

Poza dobrem i złem będzie kolejną pozycją w serii Kontrasty i Kontrowersje wydawanej przez Dobrą Literaturę. Serię otwiera książka tego samego autora pt. "Humanizm ewolucyjny - dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie" (marzec 2012 r.), wyjaśniająca ideę tzw. humanizmu ewolucyjnego, którego jednym z najważniejszych propagatorów w Niemczech jest właśnie Michael Schmidt-Salomon. Społeczne kontrasty i osobiste dylematy jednostki ludzkiej ukazywaliśmy dotąd w literaturze pięknej, reportażach i książkach autobiograficznych. Obie prace niemieckiego autora stanowią poszerzenie naszego asortymentu o pozycje popularnonaukowe z filozofii społecznej, a w przyszłości również o inne aspekty filozofii i nauki. Michael Schmidt-Salomon jest w obszarze niemieckojęzycznym postacią znaną i cenioną, a poruszane przez niego kwestie są na tyle istotne, a zarazem kontrowersyjne, że stanowią doskonały punkt wyjścia do zapoczątkowania otwartej debaty społecznej. Poza dobrem i złem jest w naszym przekonaniu doskonałym wprowadzeniem do lepszego zrozumienia psychologicznych podstaw "ciemnej strony mocy" - przede wszystkim zaś ukazuje na podstawie najnowszych rozpoznań neurobiologii uzależnienie człowieka od kształtujących go czynników socjalnych i genetycznych.

źródło opisu: Dobra Literatura, 2013

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/

ipower | 2013-11-25

Dokonała pozycja dla wszystkich wolnomyślicieli(racjonalistów, humanistów, etyków, filozofów czy ludzi poszukujących prawdy o sobie samym i o życiu).

Ja osobiście znalazłem w niej odpowiedzi na pytania które nurtowały mnie od dłuższego czasu: w jakim stopniu człowiek jest zdeterminowany, dualizm dobra i zła, jak żyć bez wiary - po odrzuceniu Boga i wolnej woli - i cieszyć się istnieniem. Można w niej znaleźć racjonalną recepta na szczęście/spełnienie swojej egzystencji.

Książka napisana lekkim językiem z licznymi historiami i przykładami oraz z naukowymi dowodami. Zadedykowana pamięci Fryderyka Nietzsche-pozwala w pełni zrozumieć jego przesłanie - jak stać się "nadczłowiekiem"/w pełni człowiekiem.

Pomaga w odnalezieniu sensu w bezsensie kosmosu i poukładać sobie ten zamęt jaki powstaje w kryzysie egzystencjalnym...
Polecam!

wooojt | 2017-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to co myślicie, to czego chcecie, to jakie podejmujecie decyzję jest zupełnie niezależne od waszego "ja"? Czy możecie sobie wyobrazić, że pojęcie "wolnej woli" jest fikcją, nie mającym odbicia w realnym świecie pojęciem czyniącym więcej szkody niż pożytku? A co gdybym wam powiedział, że 99,9% czynników, które wpływają na wasze postępowanie i tworzą wasze ego, jest przetwarzanych zupełnie poza stanem świadomości, a samo ego jest bardziej kulturowym, niż ewolucyjnym tworem?

Przedefiniowanie naszego myślenia na temat wyżej wspomnianych treści może prowadzić to diametralnej zmiany sposobu postrzegania otaczającego nas świata. Rzucić zupełnie nowe światło na relacje z ludźmi, spuścić nieco powietrza z napompowanego ego i dać podstawy nowej lekkości bytu.

Daleki jestem od stwierdzenie, że jedynym właściwym wynikiem lektury powinno być przyjęcie głoszonych przez autora tez. Zdecydowanie warto się jednak z nimi skonfrontować. Wypracowanie stanowiska...

Ulotne | 2015-04-04

Jeżeli zawarta w książce idea jest Ci obca, to treści z jej stron pomogą Ci wyeliminować wszystkich wrogów.

Przynajmniej na psychologicznej płaszczyźnie.

Dariusz Gilewski | 2017-05-30
Paweł | 2017-05-25