Na podbój przestrzeni

6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The exploration of space
Clarke, kosmos
mRqS

Jedna z pierwszych z serii książek traktujących o perspektywach rodzącej się wówczas (początek lat 50.) astronautyki. Clarke został zachęcony do napisania tej książki przez swoich wydawców na fali zainteresowania, jakie wzbudziła publikacja jego książki Interplanetary Flight. The Exploration of Space ukazała się w USA w wydaniu klubowym, jako pierwsza publikacja o tej tematyce. Poza...

The Exploration of Space ukazała się w USA w wydaniu klubowym, jako pierwsza publikacja o tej tematyce. Poza pieniędzmi przyniosło to Clarke'owi spory rozgłos, na fali którego udał się on w tournée po Stanach.

źródło opisu: http://www.acclarke.pl/ksiazki/1951theexplorationofspace.htm

źródło okładki: http://www.acclarke.pl/

kris81CK | 2014-03-21
Przeczytana: marzec 2014

Arthur C. Clarke w tej książce stara się przybliżyć zagadnienia i problemy związane z podróżami pozaziemskimi w sposób przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba. Chociaż została napisana przeszło sześć dekad temu, zanim człowiek wysłał jakikolwiek przedmiot w przestrzeń kosmiczną, pozycja ta traktuje także o kwestiach, które nie miały jeszcze miejsca. W kolejnych rozdziałach, począwszy od zagadnień związanych z grawitacją i budową urządzeń mających ją pokonać, autor opisuje nasz Układ Słoneczny oraz możliwe sposoby jego eksploracji (sztuczne satelity, bazy na księżach oraz kolonizacja planet, stacje kosmiczne). Traktuje również o trudnościach związanych z podróżowaniem na tak dalekie dystanse (osiągalna prędkość, źródła zasilania, sposoby nawigacji i łączność). Jak łatwo zauważyć część z tych przemyśleń została już zweryfikowana w praktyce (sztuczne satelity, podróż na Księżyc), jednak wiele z nich wciąż możemy śmiało określić mianem fantastyki naukowej. Książkę polecam wszystkim...

magda | 2017-06-17
Marek Nowowiejski | 2014-08-07