Przystań na krańcu świata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Harbour
Ag2S

Pasjonująca powieść oparta na losach dziennikarki Emily Hahn w okupowanym Hongkongu w czasach drugiej wojny światowej, uznana przez „Spectator” za książkę roku. Lato 1940 roku. Stevie Steiber, młoda amerykańska dziennikarka w Hongkongu, nie przejmuje się trwającą w Europie wojną. Chociaż marzy o poważnym pisarstwie, dni upływają jej głównie na zbieraniu plotek i chodzeniu na przyjęcia....

Lato 1940 roku. Stevie Steiber, młoda amerykańska dziennikarka w Hongkongu, nie przejmuje się trwającą w Europie wojną. Chociaż marzy o poważnym pisarstwie, dni upływają jej głównie na zbieraniu plotek i chodzeniu na przyjęcia. Jishang, jej chiński znajomy, próbuje przeciągnąć Stevie na właściwą stronę dziennikarskiej barykady i angażuje ją w działalność swojego opiniotwórczego, kontrowersyjnego pisma.
Major Harry Field został wysłany przez jej Królewską Mość do śledzenia podejrzanej aktywności na terenie kolonii. Intryguje go tajemniczy Jishang, lecz piękna korespondentka budzi w nim nie mniejszą fascynację. Z chwilą ataku Japończyków kipiący życiem, urokliwy i dekadencki Hongkong pokazuje swoje straszne wojenne oblicze. Jak daleko posuną się szpieg i dziennikarka, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Przystan_na_krancu_swiata-p-31978-1-30-.html

boziaczek | 2013-07-22

Jestem zachwycona tą niepozorną książką. Nie myślałam, że mnie tak oczaruje. Jest to historia oparta na faktach z życia dziennikarki, która przebywała w Chinach podczas II wojny światowej.
Stevie, młoda i charyzmatyczna dziennikarka, pragnie pisać o czymś ważnym i istotnym, niż wyścigi konne i modne ubrania na dany sezon. Zaprzyjaźnia się z młodym i tajemniczym Chińczykiem, wydawcą skrajnej w poglądach gazety, który umożliwia jej wykorzystanie talentu pisarskiego i opisywanie prawdziwej rzeczywistości. A spotkanie z brytyjskim szpiegiem na zawsze zmieni życie Stevie...
Atmosfera zbliżającej się wojny, paniki i strachu przed Japończykami, a w konsekwencji cierpienie milionów ludzi i okrucieństwo, przed którym nie można uciec, nie pozwala zapomnieć o tej książce. Język powieści jest bardzo plastyczny, barwny. Książka czyta się po prostu sama i nie sposób się od niej oderwać. Zdecydowanie na długo pozostanie w mojej pamięci, podobnie jak kreacja bohaterów, którzy są prawdziwi "do...

kasandra_85 | 2013-07-16
Przeczytana: lipiec 2013

kasandra-85.blogspot.com/2013/07/ufff-nareszcie-w-swoim-zywiolep.html

Igraszkizdiablem | 2014-05-27

Książkę wzięłam z bibliotecznej półeczki z niewielką niepewnością i troszeczkę zwlekałam z jej przeczytaniem. Niby niepozorna... ależ zaskoczenie!
Mamy w niej wszystko, co składa się na genialny scenariusz filmowy - charakterną bohaterkę, historyczne tło, wojnę, romans, akcję, wątki szpiegowskie... Zakończenie nieco przewidywalne ale i tak nie żałuję i polecam. Czyta się lekko, akcja wciąga, w zasadzie do przeczytania w jedno , bardzo długie popołudnie.
Czekam na ekranizację!

Gabriela Ozon | 2013-07-31
Przeczytana: lipiec 2013

Jedna z ciekawszych książek opowiadających o drugiej wojnie światowej. Tym smaczniejsza, że na FAKTACH autentycznych, akcja rozgrywa się w Hongkongu a całość okraszona jest świetnym piórem autorki.

| 2013-08-24

Tak to już czasem jest, że po kilku bardziej wymagających lekturach przychodzi syndrom zmęczenia materiału. Właśnie to mi się przydarzyło po lekturze Innego życia - bo choć książka doskonała to jednak nie była lekturą lekką, łatwą i przyjemną. W związku z powyższym należało zwrócić się ku literaturze relaksacyjnej, gdzie miłość triumfuje pomimo wszelkich nieszczęść tego świata.

Przystań na końcu świata to historia pyskatej amerykańskiej dziennikarki, która zmęczona moralnymi nakazami mieszczańskiego emploi, wyjeżdża do Szanghaju i tam stara się udowodnić sobie oraz rzeczonemu mieszczańskiemu establishmentowi, że kobieta nie została stworzona li i jedynie do bycia żoną i matką. Nawiązuje romans z bogatym i wpływowym Chińczykiem, wspólnie redagują gazetę jednak w tą sielankę wkracza Wielka Historia i pewien przystojny, piekielnie seksowny brytyjski oficer. Ciągu dalszego możecie się domyślać :)

Najlepsze z książki: Pyskata Amerykanka, Hongkong tuż przed wojenną zawieruchą i całkiem...

Alicja | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: grudzień 2014

Ciężki los ludzi w Hongkongu pod okupacją japońską. Czy bło im ciężej niż nam, Polakom? Nie wiem, ale dobrze poznać inne aspekty ostatniej wojny.

Maleństwo | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji
Przeczytana: 29 lipca 2013

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę chciało mi się płakać. Kurczaki pieczone, jak ja szczerze nienawidzę romansideł! No ale dobra, podjęłam się, że przeczytam, to przeczytam... Jednak po przebrnięciu przez kolejne kilkanaście stron pojęłam, że bardzo, bardzo się pomyliłam.
Stevie Steiber jest amerykańską korespondentką, która mieszka w Hongkongu. Skomplikowanym zbiegiem okoliczności zostaje żoną Chińczyka, a tym samym obywatelką Chin. Prowadzi ciekawe życie na skraju jawy i ułudy. Jest kobietą zbuntowaną, nie dba o konwenanse i zasady, które w okresie przedwojennym wyznaczały przecież bardzo twarde granice. Kiedy wdaje się w romans z brytyjskim szpiegiem nie ma pojęcia, jak bardzo to odmieni jej życie.
Książka swoją budową przypomina mi "Dzidka" (powieść, która mnie zafascynowała, oczarowała i nie może mej głowy opuścić) W obu powieściach możemy wyróżnić wyraźnie zarysowane części. Pierwsza z nich opowiada o sielankowym i bogatym życiu przedwojennym wolnym od trosk i nieszczęść....

lipka02 | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

1940 rok.Hongkong.Lata niepewne-czas wojny i niepokoju społecznego.Nasza główna bohaterka Stevie Spielberg mieszka i pracuje u boku swego partnera Chińczyka w Hongkongu.Kochankowie wspólnie wydają gazetę o propagandowych treściach.Kobiecie marzy się kariera znanego i dobrego dziennikarza,nużą ją bankiety oraz przyjęcia.Chcę być ona poważaną osobą z którą będą się liczyć mężczyźni.Stevie nie patrzy na konwenanse i zawsze robi to co uważa za właściwe.Zawiązuje znajomość z brytyjskim majorem,która po pewnym czasie przekształca się w płomienny romans.Losy bohaterów często się zmieniają,a to wszystko przez wojenną zawieruchę.Japończycy zajmują chińskie miasto w którym mieszka Stevie.Dochodzi do gwałtów,walk i większych zamieszek.Jak w takiej sytuacji rozwinie się znajomość dziennikarki i żołnierza-szpiega?Do jakich czynów będą oni zdolni by uchronić się przed śmiercią i zapewnić sobie bezpieczeństwo?Czy w tak niespokojnych czasach kochankowie mogą być razem?

W książce "Przystań na...

Małgorzata | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

"Przystań na krańcu świata" to jedna z tych książek, od których nie mogłam się oderwać. Powtarzałam sobie, że jeszcze tylko jeden rozdział i na razie koniec, ale niezwłocznie przechodziłam do czytania kolejnego. W ten sposób książkę niemal połknęłam w niespełna jeden dzień.

Francesca Brill oparła swoją opowieść na życiu dziennikarki Emily Hahn i jej związku z Charlsem Boxerem. Książka opowiada o romansie niezależnej, błyskotliwej i inteligentnej amerykańskiej dziennikarki Stevie Steiber i żonatego brytyjskiego majora Harry'ego Fielda. Ich miłość, rozkwitająca w przeddzień wojennego horroru ogarniającego Hongkong, jest uczuciem przeciwnym wszelkim konwenansom i utartym regułom społecznym. F. Brill z niezwykłą delikatnością i subtelnością opisuje związek głównych bohaterów, kontrastujący z okrucieństwami wojennymi i wszechobecną przemocą.
Tym, co szczególnie spodobało mi się w powieści, to świetny styl, świadczący o bardzo dobrym warsztacie literackim F. Brill. Napisana lekkim...

Joaska-83 | 2014-01-20

Romans wojenny jakich wiele.
Młoda, piękna Amerykanka poznaje brytyjskiego oficera. Zakochują się w sobie, ale ich szczęście przerywa wojna. Spotykają się po latach, by żyć długo i szczęśliwie. Banalnie.
Jedynie dla czego warto przeczytać książkę to opis beztroskiego życia w Hongkongu przed atakiem Japończyków oraz opis życia podczas samej okupacji. Przywykliśmy, że jeśli czytamy o II wojnie światowej to tylko w Europie, a przecież okrucieństwo tej wojny dotarło również na inne kontynenty. Jak dowiadujemy się z książki okupacja japońska była tak samo brutalna i nieludzka, jak niemiecka.
Warto było dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. To według mnie jedyny plus książki, bo historia miłosna trochę mdła.