Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Out of Eden. The Peopling of the World
popularnonaukowa
Ag2S

W 1987 roku dzięki pracy amerykańskiej genetyk Rebekki Cann dowiedzieliśmy się, że za pomocą mitochondrialnego DNA można zidentyfikować wspólnych przodków wszystkich ludzi. Badania Cann dowodziły, że cała „rodzina współczesnych ludzi” powstała jako pojedyncza linia genetyczna w Afryce w ciągu ostatnich 200 000 lat. Dziesięć lat później niewielka grupa genetyków mogła użyć tej nowo odkrytej metody do zidentyfikowania jednej afrykańskiej dziedzicznej gałęzi genetycznej, z której wywodzi się „reszta świata” – do odnalezienia „mitochondrialnej Ewy”, której genetyczne córki opuściły Afrykę i zasiedliły inne kontynenty. Okazało się to niezwykłym odkryciem.
W „Pożegnaniu z Afryką” światowej sławy genetyk Stephen Oppenheimer szczegółowo opisuje fascynującą historię odtwarzania afrykańskiego exodusu ludzi i zasiedlania przez nich naszej planety.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

misizm | 2018-09-28
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Raczej podręcznik akademicki, choć napisany w przystępny sposób niż książka popularnonaukowa. Do czytania z notesem i długopisem na podorędziu z powodu natłoku faktów. W pamięci pozostaje garść intrygujących ciekawostek. Niestety z uwagi na brak wiedzy nie umiem odnieść się do tego czy przedstawione w tej książce tezy, oparte na badaniach DNA, są nadal aktualne. W zarysie nie odbiegają od bardziej ogólnikowych publikacji napisanych współcześnie, które miałam przyjemność czytać. Nie potrafię powstrzymać się przed konkluzją, że i tak nie ma to znaczenie ponieważ jeżeli czyta się tę książkę bez zakreślacza, ołówka i mapki konturowej, to niewielkie są szanse aby ją potem streścić.

cranberry | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Najlepiej moje wrażenia z tej książki podsumowuje cytat z niej właśnie: "Jesteśmy teraz tak bardzo przyzwyczajeni do postępów techniki, że właściwie we współczesnym człowieku zanika poczucie cudowności". A możliwość śledzenia poprzez geny współcześnie żyjących ludzi szlaków wędrówek naszych najdawniejszych przodków jest przecież czymś ocierającym się o metafizykę. Czytelnik nieco egzaltowany (pozdrawiam!) pozostaje z obrazem grupy przeszukujących plażę ludzi wychodzących z Afryki, południowym (!) przejściem, przez Wrota Łez - na Półwysep Arabski, wędrujących dalej i dalej - najpierw właśnie wzdłuż wybrzeży, potem w głąb kontynentów, na cały świat. Jednej grupy.

Dla kompletnego laika, jakim jestem, część rozważań na temat tego, która linia wędrowała konkretnie którędy poprzez Azję (a może i nie wędrowała), bywały nużące, ale dają za to możliwość choćby otarcia się o tok rozumowania badaczy. Widać interdyscyplinarną współpracę (wykopaliska, analiza narzędzi prehistorycznych, analiza...

Kerszi | 2015-09-29

Nie jestem antropologiem, biologiem, geografem, ale ta książka mnie bardzo zainteresowała. Jest w niej praktycznie wszystko o podróży ludzkiego gatunku, różnorodności ludzkich ras, jak powstały i skąd te różnice, jakie ścieżki przemieszczania się obrała ludzkość. Książka jest dosyć długa i od czasu do czasu operuje specyficznymi terminami. Jak ktoś chce szybkie fakty to epilog wystarczyłby.

zbyh | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Troszkę bardziej naukowa niż popularnonaukowa.
Dzięki własnym przemyśleniom autora znacznie wyprzedzająca artykuły w prasie popularnonaukowej w zakresie wędrówek człowieka rozumnego.
Odwołania do źródeł naukowych i metod badawczych sprawiają jednak, że momentami czyta się książkę ciężko.

Artur Kiela | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Najciekawsza książka jaka trafiła mi się w ciągu ostatnich dwóch lat. (Czy to zdanie jest po polsku?)