Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat

Okładka książki Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat Stephen Oppenheimer
Okładka książki Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat
Stephen Oppenheimer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki historia
historia
Na ścieżkach nauki
Out of Eden. The Peopling of the World
Prószyński i S-ka
2013-08-13
2013-08-13
Krzysztof Masłowski

Autor, z wykształcenia lekarz i genetyk, prezentuje ciekawe interdyscyplinarne spojrzenie na migrację Homo sapiens z Afryki i zaludnienie poszczególnych kontynentów.

Porównuje m.in. człowieka rozumnego z neandertalczykiem, który w kolokwialnym rozumieniu nadal jest synonimem prostaka, choć archeologia i badania genetyczne ostatnich dekad korygują tę opinię. Książka w wersji angielskiej została wydana w 2003 r., ale mimo postępu nauki i interpretacji faktów nadal może być wartościową podstawą do zgłębiania tematu migracji.

Dla osób, które tworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin i poddają się badaniom DNA na pochodzenie, ta książka wydaje się być lekturą obowiązkową.

Raczej podręcznik akademicki, choć napisany w przystępny sposób niż książka popularnonaukowa. Do czytania z notesem i długopisem na podorędziu z powodu natłoku faktów. W pamięci pozostaje garść intrygujących ciekawostek. Niestety z uwagi na brak wiedzy nie umiem odnieść się do tego czy przedstawione w tej książce tezy, oparte na badaniach DNA, są nadal aktualne. W zarysie nie odbiegają od bardziej ogólnikowych publikacji napisanych współcześnie, które miałam przyjemność czytać. Nie potrafię powstrzymać się przed konkluzją, że i tak nie ma to znaczenie ponieważ jeżeli czyta się tę książkę bez zakreślacza, ołówka i mapki konturowej, to niewielkie są szanse aby ją potem streścić.

Najlepiej moje wrażenia z tej książki podsumowuje cytat z niej właśnie: "Jesteśmy teraz tak bardzo przyzwyczajeni do postępów techniki, że właściwie we współczesnym człowieku zanika poczucie cudowności". A możliwość śledzenia poprzez geny współcześnie żyjących ludzi szlaków wędrówek naszych najdawniejszych przodków jest przecież czymś ocierającym się o metafizykę. Czytelnik nieco egzaltowany (pozdrawiam!) pozostaje z obrazem grupy przeszukujących plażę ludzi wychodzących z Afryki, południowym (!) przejściem, przez Wrota Łez - na Półwysep Arabski, wędrujących dalej i dalej - najpierw właśnie wzdłuż wybrzeży, potem w głąb kontynentów, na cały świat. Jednej grupy.

Dla kompletnego laika, jakim jestem, część rozważań na temat tego, która linia wędrowała konkretnie którędy poprzez Azję (a może i nie wędrowała),bywały nużące, ale dają za to możliwość choćby otarcia się o tok rozumowania badaczy. Widać interdyscyplinarną współpracę (wykopaliska, analiza narzędzi prehistorycznych, analiza współczesnych języków, zmiany klimatu, drastyczne zmiany poziomu mórz, sama genetyka, datowanie radiowęglowe - cała współczesna nauka!),widać niezwykle emocjonalnie opisane spory akademickie. Książka jest stosunkowo nowa (2003),więc przedstawione w niej odkrycia też są świeże, poglądy ucierają się i obserwowanie tego procesu też jest fascynujące, choć wymaga większego skupienia niż przyjmowanie na wiarę ustalonych dawno faktów.

Nie jestem antropologiem, biologiem, geografem, ale ta książka mnie bardzo zainteresowała. Jest w niej praktycznie wszystko o podróży ludzkiego gatunku, różnorodności ludzkich ras, jak powstały i skąd te różnice, jakie ścieżki przemieszczania się obrała ludzkość. Książka jest dosyć długa i od czasu do czasu operuje specyficznymi terminami. Jak ktoś chce szybkie fakty to epilog wystarczyłby.

Troszkę bardziej naukowa niż popularnonaukowa.
Dzięki własnym przemyśleniom autora znacznie wyprzedzająca artykuły w prasie popularnonaukowej w zakresie wędrówek człowieka rozumnego.
Odwołania do źródeł naukowych i metod badawczych sprawiają jednak, że momentami czyta się książkę ciężko.

Troszkę bardziej naukowa niż popularnonaukowa.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia