rozwińzwiń

Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat

Okładka książki Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat Stephen Oppenheimer
Okładka książki Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat
Stephen Oppenheimer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Out of Eden. The Peopling of the World
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-08-13
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-13
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378395720
Tłumacz:
Krzysztof Masłowski
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
466
139

Na półkach:

Autor, z wykształcenia lekarz i genetyk, prezentuje ciekawe interdyscyplinarne spojrzenie na migrację Homo sapiens z Afryki i zaludnienie poszczególnych kontynentów.

Porównuje m.in. człowieka rozumnego z neandertalczykiem, który w kolokwialnym rozumieniu nadal jest synonimem prostaka, choć archeologia i badania genetyczne ostatnich dekad korygują tę opinię. Książka w wersji angielskiej została wydana w 2003 r., ale mimo postępu nauki i interpretacji faktów nadal może być wartościową podstawą do zgłębiania tematu migracji.

Dla osób, które tworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin i poddają się badaniom DNA na pochodzenie, ta książka wydaje się być lekturą obowiązkową.

Autor, z wykształcenia lekarz i genetyk, prezentuje ciekawe interdyscyplinarne spojrzenie na migrację Homo sapiens z Afryki i zaludnienie poszczególnych kontynentów.

Porównuje m.in. człowieka rozumnego z neandertalczykiem, który w kolokwialnym rozumieniu nadal jest synonimem prostaka, choć archeologia i badania genetyczne ostatnich dekad korygują tę opinię. Książka w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
15

Na półkach:

Raczej podręcznik akademicki, choć napisany w przystępny sposób niż książka popularnonaukowa. Do czytania z notesem i długopisem na podorędziu z powodu natłoku faktów. W pamięci pozostaje garść intrygujących ciekawostek. Niestety z uwagi na brak wiedzy nie umiem odnieść się do tego czy przedstawione w tej książce tezy, oparte na badaniach DNA, są nadal aktualne. W zarysie nie odbiegają od bardziej ogólnikowych publikacji napisanych współcześnie, które miałam przyjemność czytać. Nie potrafię powstrzymać się przed konkluzją, że i tak nie ma to znaczenie ponieważ jeżeli czyta się tę książkę bez zakreślacza, ołówka i mapki konturowej, to niewielkie są szanse aby ją potem streścić.

Raczej podręcznik akademicki, choć napisany w przystępny sposób niż książka popularnonaukowa. Do czytania z notesem i długopisem na podorędziu z powodu natłoku faktów. W pamięci pozostaje garść intrygujących ciekawostek. Niestety z uwagi na brak wiedzy nie umiem odnieść się do tego czy przedstawione w tej książce tezy, oparte na badaniach DNA, są nadal aktualne. W zarysie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
766
183

Na półkach: , , , ,

Najlepiej moje wrażenia z tej książki podsumowuje cytat z niej właśnie: "Jesteśmy teraz tak bardzo przyzwyczajeni do postępów techniki, że właściwie we współczesnym człowieku zanika poczucie cudowności". A możliwość śledzenia poprzez geny współcześnie żyjących ludzi szlaków wędrówek naszych najdawniejszych przodków jest przecież czymś ocierającym się o metafizykę. Czytelnik nieco egzaltowany (pozdrawiam!) pozostaje z obrazem grupy przeszukujących plażę ludzi wychodzących z Afryki, południowym (!) przejściem, przez Wrota Łez - na Półwysep Arabski, wędrujących dalej i dalej - najpierw właśnie wzdłuż wybrzeży, potem w głąb kontynentów, na cały świat. Jednej grupy.

Dla kompletnego laika, jakim jestem, część rozważań na temat tego, która linia wędrowała konkretnie którędy poprzez Azję (a może i nie wędrowała),bywały nużące, ale dają za to możliwość choćby otarcia się o tok rozumowania badaczy. Widać interdyscyplinarną współpracę (wykopaliska, analiza narzędzi prehistorycznych, analiza współczesnych języków, zmiany klimatu, drastyczne zmiany poziomu mórz, sama genetyka, datowanie radiowęglowe - cała współczesna nauka!),widać niezwykle emocjonalnie opisane spory akademickie. Książka jest stosunkowo nowa (2003),więc przedstawione w niej odkrycia też są świeże, poglądy ucierają się i obserwowanie tego procesu też jest fascynujące, choć wymaga większego skupienia niż przyjmowanie na wiarę ustalonych dawno faktów.

Najlepiej moje wrażenia z tej książki podsumowuje cytat z niej właśnie: "Jesteśmy teraz tak bardzo przyzwyczajeni do postępów techniki, że właściwie we współczesnym człowieku zanika poczucie cudowności". A możliwość śledzenia poprzez geny współcześnie żyjących ludzi szlaków wędrówek naszych najdawniejszych przodków jest przecież czymś ocierającym się o metafizykę. Czytelnik...

więcej Pokaż mimo to

avatar
192
191

Na półkach:

Nie jestem antropologiem, biologiem, geografem, ale ta książka mnie bardzo zainteresowała. Jest w niej praktycznie wszystko o podróży ludzkiego gatunku, różnorodności ludzkich ras, jak powstały i skąd te różnice, jakie ścieżki przemieszczania się obrała ludzkość. Książka jest dosyć długa i od czasu do czasu operuje specyficznymi terminami. Jak ktoś chce szybkie fakty to epilog wystarczyłby.

Nie jestem antropologiem, biologiem, geografem, ale ta książka mnie bardzo zainteresowała. Jest w niej praktycznie wszystko o podróży ludzkiego gatunku, różnorodności ludzkich ras, jak powstały i skąd te różnice, jakie ścieżki przemieszczania się obrała ludzkość. Książka jest dosyć długa i od czasu do czasu operuje specyficznymi terminami. Jak ktoś chce szybkie fakty to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
23

Na półkach:

Troszkę bardziej naukowa niż popularnonaukowa.
Dzięki własnym przemyśleniom autora znacznie wyprzedzająca artykuły w prasie popularnonaukowej w zakresie wędrówek człowieka rozumnego.
Odwołania do źródeł naukowych i metod badawczych sprawiają jednak, że momentami czyta się książkę ciężko.

Troszkę bardziej naukowa niż popularnonaukowa.
Dzięki własnym przemyśleniom autora znacznie wyprzedzająca artykuły w prasie popularnonaukowej w zakresie wędrówek człowieka rozumnego.
Odwołania do źródeł naukowych i metod badawczych sprawiają jednak, że momentami czyta się książkę ciężko.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    209
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    28
  • Popularnonaukowe
    11
  • Do kupienia
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Historia
    4
  • Na ścieżkach nauki
    3
  • Antropologia
    2
  • Szukam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne