Skąd wziął się kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja

Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Erwin Schrödinger and the Quantum Revolution
Ag2S

Erwin Schrödinger to jedna z najbardziej fascynujących postaci we współczesnej fizyce. Bardziej roztargniony od Einsteina i bardziej niekonwencjonalny od artystycznej bohemy, bezskutecznie próbował przywrócić zdrowy rozsądek klasycznej fizyki światu kwantowemu. Jednak jego arcydzieło, praca, za którą otrzymał Nagrodę Nobla, stało się integralną częścią rewolucyjnej nowej fizyki. Prywatnie był...

Prywatnie był nie mniej interesującą postacią. Nigdy nie próbował ukrywać, że dzieli życie z żoną i kochanką, a żona – także mająca kochanków – jest zupełnie zadowolona z tego stanu rzeczy. Jako wykładowca ubierał się tak niedbale, że często brano go za studenta, a nawet za włóczęgę.
„Skąd wziął się kot Schrödingera” to pasjonująca opowieść o niezwykłej, kwantowej rzeczywistości i geniuszu, który dokonał rewolucji w dwudziestowiecznej fizyce.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

MollyArrow | 2017-10-02

Jedna z lepszych biografii naukowych, jakie ostatnimi czasy czytałam.
Zważywszy na to, że jestem humanistą i wiele zagadnień z dziedziny fizyki to dla mnie niemal czarna magia tym bardziej doceniam wysiłek autora włożony w wytłumaczenie wielu kwestii niemal od zera. Jak choćby rozdział poświęcony macierzom, które jak łatwo sobie wyobrazić nigdy nie stanowiły części mojego wykształcenia.
Szczególnie podobał mi się jednak sposób, w jaki autor zawsze zarysowywał sytuację polityczną na świecie umiejscawiają w niej Schrödingera i jego życie prywatne. W ten sposób ukazując, że życie naukowca to nie tylko dnie spędzone w szczelnie zamkniętym laboratorium.
Jeżeli was interesuje fizyka kwantowa i jej droga od fizyki klasycznej lub chcielibyście się czegoś dowiedzieć o jednym z wybitnych naukowców swoich czasów to gorąco polecam.

Carmel | 2014-11-29
Na półkach: Fizyka_1, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2014

B. ciekawe. Narodziny mechaniki kwantowej z punktu widzenia Erwina S. Ciekawe naukowe studium. Szkoda, że praca nie dotyka zbyt szczegółowo b. ciekawych kwestii obyczajowych i moralności w poczatku XX wieku. Rozwiazłość seksualna bohatera była ciekawym eksperymentem nad europejską obyczajowością. Autor książki tego niestety nie rozpracował, no ale to fizyk.

Swoją drogą byłoby ciekawe przeczytać taką monografię o akceptacji społecznej niestereotypowych zachowaniach naukowców (Einstein, Feynman, Turing, Schroedinger, Pauli,...).

encaminne | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

"W latach dwudziestych XX wieku prawdopodobieństwo i i niepewność stały się integralnymi częściami drugiej rewolucji kwantowej, doprowadzając Schrödingera i (jak na ironię) Einsteina do poważnych wątpliwości, co do całego przedsięwzięcia. (...) Wydaje się, że Schrödinger miał talent do wierzenia w dwie sprzeczne ze sobą rzeczy naraz (albo przynajmniej z rzędu), co było nieocenioną zdolnością w przypadku kogoś, kto próbował pojąć świat kwantowy [w tym czasie]."

No właśnie, czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? Albo przynajmniej ani żywy ani nieżywy? Okazuje się, że może - w świecie kwantów te dwa stany nie stoją ze sobą w sprzeczności. Udowodnił to Erwin Schrödinger w pewnym eksperymencie myślowym (i tylko takim!), zwanym paradoksem (choć wcale paradoksem nie jest) kota Schrödingera. Sam eksperyment oraz osoba jego autora są kanwą książki pisarza popularnonaukowego Johna Gribbina pod tytułem "Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja".

W...

Leśna_panna | 2016-08-27
Przeczytana: 2015 rok

Czytałam ją rok temu, zanim poszłam na studia. Wtedy to spełniała moje oczekiwania jeżeli chodzi o książki popularnonaukowe dla osób, które chciałyby chociaż troszkę zrozumieć (nie... nie zrozumieć- dowiedzieć się), czym był ten słynny Kot Schrodingera i jak rozwijała się piękna oraz owiana "mistycyzmem" fizyka kwantowa. W książce można odnaleźć wiele ciekawostek z życia czołowych naukowców, kilka drobnych wyjaśnień opisanych bardzo obrazowo. Niestety, sądzę, że książka jest napisana nieco chaotycznie, co nie pomaga; a dla osób, które posiadają już elementarną wiedzę z tego zakresu może być nużąca.
Niemniej polecam, jak każdą pozycję, z której można się czegoś ciekawego dowiedzieć o otaczającym nas świecie

nati02andi | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Erwin Schrödinger. Fizyk, który raczej nie dorównuje sławie Einsteinowi, Bohrowi czy Heisenbergowi; jednocześnie autor słynnego już "kota w pudełku" - eksperymentu, o którym prawie każdy słyszał, lecz, poza fizykami, mało kto go rozumie.
Kot jest żywy i jednocześnie martwy. Owszem, to nie jest największe odkrycie Schrödingera - ale za to najbardziej rozpoznawalne, swego rodzaju wizytówka powyższego fizyka. Ja sama czuję lekki sentyment do tego paradoksu - dlatego też żałuję, że w stosunku do objętości książki, opis owego eksperymentu myślowego jest tak lakoniczny. Przyznam, że więcej dowiedziałam się z "Teorii kwantowej..." Jima Baggotta. Porównując obie książki przyznam, że "Teoria..." napisana jest ciekawszym, lepiej przyswajalnym językiem; pozycję Gribbina czytałam dłużej i z trochę mniejszą przyjemnością.
Przyznam, że niemałą zasługę w tym ma sama osoba Erwina Schrödingera. Prawie każdy, kto interesuje się fizyką, musiał słyszeć o stylu życia Austriaka - niebanalnym, szokującym...

Isztar | 2014-06-27
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Przyszła kolej na niewielką dawkę literatury popularnonaukowej. Czasem trzeba oderwać się od świata pełnego niewyjaśnionych rzeczy, i wrócić do rzeczywistości, która wcale nie jest taka szara i ponura. John Gribbin w książce „Skąd się wziął kot Schrodingera” przedstawia pracę, za którą Erwin Schrodinger otrzymał Nagrodę Nobla.

Autorem tego utworu jest John Gribbin, jest to jeden z bardziej wybitnych pisarzy poplarnonaukowych. Studiował na Cambidge astofizykę. Powszechnie słynie ze zdolności do prostego przedstawiania złożonych zagadnień.

Zacznę od wyjaśnienia tytułu. Kot Schrodingera jest jednocześnie i żywy i martwy. Dziwne prawda? Chodzi tutaj o przełożenie tego co dzieje się w świecie nanoskopowym (na poziomie atomu) na to co dzieje się w świecie makroskopowym (tym, który widzimy gołym okiem). Odsyłam do Wikipedii, gdyż tam bardzo dobrze wyjaśnione jest całe doświadczenie.

„Skąd się wziął kot Schrodingera” to książka, która w prostych słowach przedstawia jak Erwin...

Maanwe | 2014-10-29

Ciekawa biografia E.Schrodingera. Środek ciężkości przesunięty z życia prywatnego (niezwykle bujnego) na naukę którą się zajmował.

mikpaw | 2017-05-20
Karodziejka | 2016-12-08