Łowca szczurów

Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel
Cykl: Mikael Brenne (tom 4)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rottejegeren
Barbara

W 1944 roku norweski ruch oporu wykonuje egzekucję na donosicielu. Sześćdziesiąt trzy lata później pewien morderca wychodzi z więzienia po odbyciu długiego wyroku i kieruje się w stronę rodzinnego miasta. Ma tam rachunki do wyrównania… Z kolei Mikael Brenne podejmuje się oczyszczenia z podejrzeń chorej psychicznie nastolatki, oskarżonej o podpalenie domu i zabicie dziadka. Śledztwo naprowadza...

z podejrzeń chorej psychicznie nastolatki, oskarżonej o podpalenie domu i zabicie dziadka. Śledztwo naprowadza go na trop wydarzeń z czasów wojny, jednak nikt nie chce mówić głośno o tym, co się wtedy stało…

źródło opisu: http://nk.com.pl/lowca-szczurow/1856/ksiazka.html

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2013

CzytalaElzbieta | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

"Łowca szczurów" to jedna z lepszych książek Chrisa Tvedta w cyklu poświęconym Mikaelowi Brenne. Prawnik podejmuje się obrony nastolatki z problemami psychicznymi, która została oskarżona o celowe wywołanie pożaru, w którym zginął jej dziadek. Linia obrony mogłaby być tendencyjna: niepoczytalność, Brenne jednak, zagłębiając się w meandry śledztwa, natrafia na trop początkami sięgający czasów II wojny światowej.

Powieść, podobnie jak wcześniejsze książki Tvedta, nie jest może wybitnym arcydziełem, jednak akcja jest wartka, wątki logicznie z siebie wynikają, a i całość ma aspiracje do budowania głębszych refleksji i prawd uniwersalnych.

Książka_koc_kot | 2019-03-29
Przeczytana: marzec 2018

Porządny, solidny skandynawski kryminał. Przygody mecenasa mniew osobiście wciągają i polecam każdemu, kto lubi ponure klimaty.

Maciej Nodzyk | 2019-03-05
Przeczytana: 03 marca 2019

Autor zachwycił mnie od pierwszego tomu. Czytając „Łowce szczurów” akcja mnie dosłownie pochłonęła. Chris Tvedt piszę bardzo rzeczowo, przez co nie ma miejsca na nudę. Często domyślałem się zakończenia, jednak były to złe tropy i błądziłem tak samo jak nasz bohater. Mecenas Brenne tym razem wciela się w rolę detektywa rozdrapującego stare historyczne rany, o których nikt chętnie nie mówi. W efekcie zemsta i strach wychodzą z powrotem na wierzch. Pojawia się też wątek miłosny, co nadaje koloru tej niebanalnej powieści kryminalnej i jest ona godna polecenia.

Mocny thriller, znakomicie napisany trzymający na wysokim poziomie zaskoczył mnie i pisarz skandynawski.
Bardzo lubię takie książki czytać zachwycona jestem.
Historia opowiada o mordertstwie dziadka dziewczyny, który został podpalony w swojej chacie niewinną dziewczynnę oskarzyli o to niesłusznie.
Akcja doskonała i fabuła książki również jestem pod ogromnym wrażeniem bardzo dobry thriller czytało się super godny polecenia!!!!

Meggi | 2015-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2015

Brenne jakoś zmiękł w tej części...

moody | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ksiązka która według mnie może nie jest wybitnym dziełem ale napewno jest jednym z lepszych kryminałów jakie ostatnio udało mi sie przeczytać. Wartka, szybka akcja, no i ciekawe zaskakujące czytelnika zakończenie, kiedy już myślimy ze wiemy wszystko. Jedyne co mi przeszkadzało to oparcie tematu ksiązki na wydarzeniach wojennych, mam wrażenie że jest to nagminnie wykorzystywany temat w kryminałach skandynawskich , ale poza tym całośc jest godna polecenia:)

Pablos | 2013-09-23
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 22 września 2013

Książki Chrisa Tvedta bardzo kojarzą mi się z powieściami Jamesa Thompsona. Tu Norwegia, tam Finlandia, tu adwokat, tam policjant - a obu panów poznałem tylko dlatego, że na ebooki tak często są promocje. Każdy z pisarzy potrafił przedstawić swojego bohatera tak, by chciało się poznawać dalsze jego losy, zarazem przy każdym z nich miałem się czego czepiać pisząc opinię.

Kto czytał wcześniejsze książki Tvedta, a szczególnie tom drugi: “Na własną rękę” doskonale wie, że Mikael Brenne nie jest takim typowym adwokatem, który pracuje głównie na sali sądowej. Wręcz przeciwnie, pracuje przede wszystkim poza budynkiem wymiaru sprawiedliwości, a to, co go kręci to samo poszukiwanie prawdy. “Łowca szczurów” zapewni mu zagadkę, która znowu powoduje skojarzenie z Jamesem Thompsonem i jego ‘Bielą Helsinek”. Motywem przewodnim bowiem będzie tu szeroko rozumiany nazizm, z tym, że nie oparty na wydarzeniach dzisiejszych, powrócimy bowiem do przeszłości i rzucimy okiem na czas drugiej wojny...