Okładka książki Sodomici

Sodomici

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Videograf
Literatura polska,
literatura faktu
typ
papier
Tessa
5,71 (14 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Najnowsza książka Elwiry Watały - autorki wielokrotnie wznawianych publikacji o ciemnych stronach historii. Tytuł nawiązuje do dawnego znaczenia słowa "sodomia", którym określano stosunki analne osób tej samej lub różnej płci i które było synonimem rozwiązłości seksualnej. We wstępie do książki autorka omawia historię homoseksualizmu, a w kolejnych rozdziałach przedstawia najsłynniejszych homosek...

We wstępie do książki autorka omawia historię homoseksualizmu, a w kolejnych rozdziałach przedstawia najsłynniejszych homoseksualistów w dziejach świata.
W charakterystycznym dla siebie stylu opowiada o swobodzie seksualnej czasów rzymskich, igraszkach w królewskich komnatach i grzesznych uciechach duchownych.
Osobne rozdziały poświęca samobójstwom i zabójstwom w środowiskach gejowskich, związkom homoseksualnym znanych pisarzy i artystów, oraz słynnym hollywoodzkim gejom.
Barwną opowieść autorki uzupełniają dwie wkładki w ilustracjami.

źródło opisu: www.videograf.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Isadora | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Elwira Watała jest autorką wielu monografii i dziewięciu już książek wydanych pod szyldem "Skandale historii". W tytule tym nie ma cienia przesady, gdyż autorka rzeczywiście odkrywa ciemne, wstydliwe, a nierzadko i bulwersujące sekrety zaglądając do królewskich alków, przybliżając sylwetki zamordowanych władców, znanych nimfomanek czy zboczeńców, czyli prezentując wyjątkowo atrakcyjne aspekty historii, zupełnie odmienne od oficjalnych wersji znanych z podręczników i szkolnych lekcji.
Tym razem kontrowersyjna autorka podejmuje tematykę sodomii, jak do XIX wieku określano homoseksualizm. Oczywiście nie zawsze stosunki homoseksualne były potępiane i surowo karane, nastawienie do osób znajdujących upodobanie we własnej płci zmieniało się w zależności od epoki, kraju, regionu, a nawet różnych klas i warstw społecznych; autorka niezwykle szeroko i szczegółowo omawia rozwój homoseksualizmu na przestrzeni wieków ilustrując i uzupełniając swoje wywody przykładami rozmaitych reakcji i postaw spo...

agiwka | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Po przeczytaniu "Sodomitów" pozostaje mi niesmak. I nie z powodu tematu opisanego w książce, bo homoseksualizm to nie choroba ani wynaturzenie. Odstręcza mnie natomiast to, ze czytając miałam wrażenie wysłuchiwania opowiastek leciwej cioci, która bardzo się stara być "bombowo" ( autorka lubi to przestarzale określenie )bezpruderyjna, ale niestety nie potrafi/nie chce ukryć swoich poglądów, w tym przypadku homofobii po prostu.
Owszem, nie przeczę, rozdziały poświęcone cesarzom rzymskim czy tez władcom europejskim były ciekawe, pełne anegdot i wątków pobocznych, które rzucały nico więcej światła na opisywana przez Watale epokę. Ale już rozdziały o "gejowskim" Hollywood roją się od błędów wszelkiej maści. Poczynając od przekręcania nazwisk - zona Edwarda VIII to pani Simpson, nie Simson ( błąd uporczywie powtarzany),poprzez błędy rzeczowe ( autorka rozwiodła nadal żonatego Willa Smitha, a pogłoski na temat jego homoseksualizmu rodem z Pudelka przedstawiła jako fakt nie podlegający dyskus...

Cornelie | 2013-06-17

O homoseksualizmie i wszelkiego rodzaju zainteresowaniem się osobami tej samej płci niemalże się nie mówi, uważając go za temat tabu, a każda nie odpowiednio skonstruowana wypowiedź może zostać uznana za przejaw braku tolerancji dla odmienności innych. I choć telewizja bombarduje nas opowieściami z parad równości, a Anna Grodzka ma chyba więcej przeciwników, niż przyjaciół – nasze kochane społeczeństwo jest do szpiku kości ksenofobiczne. „Sodomici” powstała więc w czasie zainteresowań, ale również nienawiści – ma więc grunt podatny. Czy spełnia swoją rolę?

Elwira Watała zabiera nas w niesamowicie interesującą podróż prze epoki. Dowiadujemy się rzeczy, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Autorka wyciąga z rękawa asa za asem, zmieniając nasze myślenie o sto osiemdziesiąt stopni i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nie tylko nad historią i braku wiedzy na jej temat, ale również o tym, jak kiedyś i jak dzisiaj postrzegamy homoseksualizm. Ciekawie opisuje różne sytuacje, które zdarzały...

Nie od dziś wiadomo, że ludzie mają różne gusta. I nie tylko w sferach codziennych obowiązków, czy wyborów, ale i w sferze seksualnej. Nic więc dziwnego, że naturalnym jest życie par homoseksualnych tak samo, jak heteroseksualnych. I nie istotne, że są jednostki, które tego nie popierają, czy nawet walczą zaciekle stosując różne pobudki i szykanowania. A po co? Człowieka się tym nie zmieni, a każdy ma rozum i wolną wolę, przez co sam ma prawo decydować o swoim życiu i o tym z kim go spędzi.
Dlatego też zabierając się za „Sodomitów” byłam trochę skonsternowana. Może głownie tym, że nie wiedziałam do końca po której stronie barykady ustawiła się autorka i o co tak naprawdę w te książce chodzi. W dodatku jest kilka „za” i „przeciw”, z który minie mogłam sobie sama poradzić. Dlatego tez zaproponowałam ją mojej kuzynce, dzięki czemu gdy już obie byłyśmy po skończonej lekturze i dyskusji, doszłam do trzech głównych, acz istotnych wniosków:
Po pierwsze: Okładka. Przyznaję, że potrafiła przysp...

Vix | 2014-08-17
Na półkach: Moje, Przeczytane

Zapowiadała się świetnie, lecz niestety autorka zbyt często przedstawia plotki i mity jako prawdę gdy chodzi o historię odległą o kilkaset lat. Niestety, im bliżej tego stulecia tym gorzej z faktami. No i trzeba mieć nerwy ze stali jeżeli nie lubi się homofobicznych komentarzy.

Adam | 2014-09-08

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku