Okładka książki Sodomici

Sodomici

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
papier
Tessa
5,5 (16 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Najnowsza książka Elwiry Watały - autorki wielokrotnie wznawianych publikacji o ciemnych stronach historii. Tytuł nawiązuje do dawnego znaczenia słowa "sodomia", którym określano stosunki analne osób tej samej lub różnej płci i które było synonimem rozwiązłości seksualnej. We wstępie do książki autorka omawia historię homoseksualizmu, a w kolejnych rozdziałach przedstawia najsłynniejszych homosek...

We wstępie do książki autorka omawia historię homoseksualizmu, a w kolejnych rozdziałach przedstawia najsłynniejszych homoseksualistów w dziejach świata.
W charakterystycznym dla siebie stylu opowiada o swobodzie seksualnej czasów rzymskich, igraszkach w królewskich komnatach i grzesznych uciechach duchownych.
Osobne rozdziały poświęca samobójstwom i zabójstwom w środowiskach gejowskich, związkom homoseksualnym znanych pisarzy i artystów, oraz słynnym hollywoodzkim gejom.
Barwną opowieść autorki uzupełniają dwie wkładki w ilustracjami.

źródło opisu: www.videograf.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Isadora | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Elwira Watała jest autorką wielu monografii i dziewięciu już książek wydanych pod szyldem "Skandale historii". W tytule tym nie ma cienia przesady, gdyż autorka rzeczywiście odkrywa ciemne, wstydliwe, a nierzadko i bulwersujące sekrety zaglądając do królewskich alków, przybliżając sylwetki zamordowanych władców, znanych nimfomanek czy zboczeńców, czyli prezentując wyjątkowo atrakcyjne aspekty historii, zupełnie odmienne od oficjalnych wersji znanych z podręczników i szkolnych lekcji.
Tym razem kontrowersyjna autorka podejmuje tematykę sodomii, jak do XIX wieku określano homoseksualizm. Oczywiście nie zawsze stosunki homoseksualne były potępiane i surowo karane, nastawienie do osób znajdujących upodobanie we własnej płci zmieniało się w zależności od epoki, kraju, regionu, a nawet różnych klas i warstw społecznych; autorka niezwykle szeroko i szczegółowo omawia rozwój homoseksualizmu na przestrzeni wieków ilustrując i uzupełniając swoje wywody przykładami rozmaitych reakcji i postaw spo...

agiwka | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Po przeczytaniu "Sodomitów" pozostaje mi niesmak. I nie z powodu tematu opisanego w książce, bo homoseksualizm to nie choroba ani wynaturzenie. Odstręcza mnie natomiast to, ze czytając miałam wrażenie wysłuchiwania opowiastek leciwej cioci, która bardzo się stara być "bombowo" ( autorka lubi to przestarzale określenie )bezpruderyjna, ale niestety nie potrafi/nie chce ukryć swoich poglądów, w tym przypadku homofobii po prostu.
Owszem, nie przeczę, rozdziały poświęcone cesarzom rzymskim czy tez władcom europejskim były ciekawe, pełne anegdot i wątków pobocznych, które rzucały nico więcej światła na opisywana przez Watale epokę. Ale już rozdziały o "gejowskim" Hollywood roją się od błędów wszelkiej maści. Poczynając od przekręcania nazwisk - zona Edwarda VIII to pani Simpson, nie Simson ( błąd uporczywie powtarzany),poprzez błędy rzeczowe ( autorka rozwiodła nadal żonatego Willa Smitha, a pogłoski na temat jego homoseksualizmu rodem z Pudelka przedstawiła jako fakt nie podlegający dyskus...

Cornelie | 2013-06-17

O homoseksualizmie i wszelkiego rodzaju zainteresowaniem się osobami tej samej płci niemalże się nie mówi, uważając go za temat tabu, a każda nie odpowiednio skonstruowana wypowiedź może zostać uznana za przejaw braku tolerancji dla odmienności innych. I choć telewizja bombarduje nas opowieściami z parad równości, a Anna Grodzka ma chyba więcej przeciwników, niż przyjaciół – nasze kochane społeczeństwo jest do szpiku kości ksenofobiczne. „Sodomici” powstała więc w czasie zainteresowań, ale również nienawiści – ma więc grunt podatny. Czy spełnia swoją rolę?

Elwira Watała zabiera nas w niesamowicie interesującą podróż prze epoki. Dowiadujemy się rzeczy, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Autorka wyciąga z rękawa asa za asem, zmieniając nasze myślenie o sto osiemdziesiąt stopni i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nie tylko nad historią i braku wiedzy na jej temat, ale również o tym, jak kiedyś i jak dzisiaj postrzegamy homoseksualizm. Ciekawie opisuje różne sytuacje, które zdarzały...

Nie od dziś wiadomo, że ludzie mają różne gusta. I nie tylko w sferach codziennych obowiązków, czy wyborów, ale i w sferze seksualnej. Nic więc dziwnego, że naturalnym jest życie par homoseksualnych tak samo, jak heteroseksualnych. I nie istotne, że są jednostki, które tego nie popierają, czy nawet walczą zaciekle stosując różne pobudki i szykanowania. A po co? Człowieka się tym nie zmieni, a każdy ma rozum i wolną wolę, przez co sam ma prawo decydować o swoim życiu i o tym z kim go spędzi.
Dlatego też zabierając się za „Sodomitów” byłam trochę skonsternowana. Może głownie tym, że nie wiedziałam do końca po której stronie barykady ustawiła się autorka i o co tak naprawdę w te książce chodzi. W dodatku jest kilka „za” i „przeciw”, z który minie mogłam sobie sama poradzić. Dlatego tez zaproponowałam ją mojej kuzynce, dzięki czemu gdy już obie byłyśmy po skończonej lekturze i dyskusji, doszłam do trzech głównych, acz istotnych wniosków:
Po pierwsze: Okładka. Przyznaję, że potrafiła przysp...

Vix | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Moje

Zapowiadała się świetnie, lecz niestety autorka zbyt często przedstawia plotki i mity jako prawdę gdy chodzi o historię odległą o kilkaset lat. Niestety, im bliżej tego stulecia tym gorzej z faktami. No i trzeba mieć nerwy ze stali jeżeli nie lubi się homofobicznych komentarzy.

MacHor | 2014-11-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Trzeba przyznać, że pani Elwira Watława pisze ze swadą. Jest to niestety jedyny plus tej autorki, gdyż w tej książce jest tyle półprawd, jej własnych niepopartych dowodami domysłów, oszczerstw i zwykłych kłamstw, od których miłośników historii rozboli głowa. Szczytem jest końcówka książki, gdzie zdaniem autorki połowa populacji Hollywood to zadeklarowani bądź ukryci sodomici.(spotkamy tam rewelacje, przy których Pudelek to skarbnica wiedzy!)

Adam | 2014-09-08
CzekoladowaKrew | 2014-08-28